CONSTRUCTII PART TIME

Mesaj
Autor
constantind534
Mesaje: 11
Membru din: Joi Aug 12, 2010 12:00 am

CONSTRUCTII PART TIME

#1 Mesaj de constantind534 »

Buna ziua.
Salariat cu 4ore/zi si 1500 lei salariu brut, fara a mai avea si alte venituri - de ce programul ii acorda facilitati ( cass si impozit ) si nu mai calculeaza diferente de plata la angajator pentru cas si cass la nivelul minimului pe economie.
Unde se poate configura sa nu i se acorde facilitati ?"
Multumesc frumos.
O zi placuta

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11893
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: CONSTRUCTII PART TIME

#2 Mesaj de septimiuv »

E corect. Ai încredere în program, cunoaște mai bine legislația ca majoritatea clienților. :lol:

pomparaus
Mesaje: 4128
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: CONSTRUCTII PART TIME

#3 Mesaj de pomparaus »

@constantind534 : are dreptate septimiuv, nu fii preocupat unde sa configurezi sa nu i se acorde facilitati, mai bine citeste OUG.43 si poate depui si rectificative D112 pt.iulie+august+sept.2019.

constantind534
Mesaje: 11
Membru din: Joi Aug 12, 2010 12:00 am

Re: CONSTRUCTII PART TIME

#4 Mesaj de constantind534 »

Dar nu trebuie sa se tina cont la part time ca nu realizeaza si alte venituri pana la nivelul salariului minim ?

pomparaus
Mesaje: 4128
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: CONSTRUCTII PART TIME

#5 Mesaj de pomparaus »

conf.OUG 43 salariatul incadrat cu timp partial va beneficia de scutire daca salariul acestuia este 3.000 lei proportional cu timpul lucrat - deci salariatul se incadreaza aici, de aceea ti-am zis sa citesti ordonanta.

constantind534
Mesaje: 11
Membru din: Joi Aug 12, 2010 12:00 am

Re: CONSTRUCTII PART TIME

#6 Mesaj de constantind534 »

Am citit Oug 43 , nu se specifica nicaieri daca salariatul cu part time, nu are venituri pana la nivelul salariului minim ( e singurul contract de munca pe care il are ) ,nu se calculeaza diferente la angajator ( nu apare la facilitati acest aspect ).
Ordinul 3063/2019 aduce modificari :Pentru salariaţii care au încheiate cu angajatorii contracte de muncă cu timp parţial, facilităţile fiscale se acordă numai dacă este îndeplinită condiţia ca salariul tarifar orar să fie cel puţin egal cu 17,928 lei. Trebuie sa se tina cont in functie de numarul de ore lucrate in luna ?

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: CONSTRUCTII PART TIME

#7 Mesaj de ciobanum »

1.Buna ziua, salariatul part-time in constructii cu salariul de incadrare cf.ordonantei, a avut in luna iulie 15 zile concediu de odihna, dupa actualizare D112 se retine CASS o suma mai mica decat inainte de modificare si impozit pe venit, nu mai apar diferente CAS si CASS la angajator, este corect cum calculeaza Saga in aceasta situatie?
2.In august contributiile sunt asa cum s`a scris mai sus, fara CASS si impozit venit la salariat si fara diferente la angajator, iar din septembrie salariatul a incetat CIM. D112 actualizata se mai depune pentru septembrie daca nu sunt diferente la contributii? Diferenta ar fi formularul nou.
Multumesc

constantind534
Mesaje: 11
Membru din: Joi Aug 12, 2010 12:00 am

Re: CONSTRUCTII PART TIME

#8 Mesaj de constantind534 »

Buna ziua.
Revin cu urmatoarea intrebare :Salariat cu 4ore/zi si 1500 lei salariu brut, fara a mai avea si alte venituri ( nu mai are alte contracte - e femeie de serviciu) - de ce programul ii acorda facilitati ( cass si impozit ) si nu mai calculeaza diferente de plata la angajator pentru cas si cass la nivelul minimului pe economie.In situatia contractelor part-time, facilitatea se acorda daca salariul minim tarifar este de cel putin 17,928 lei / ora .Unde se poate configura sa nu i se acorde facilitati ?.
Multumesc frumos.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11893
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: CONSTRUCTII PART TIME

#9 Mesaj de septimiuv »

Recitește legislația.

pocolf717
Mesaje: 11
Membru din: Sâm Oct 09, 2010 12:00 am

Re: CONSTRUCTII PART TIME

#10 Mesaj de pocolf717 »

Buna ziua, am aceeasi problema, un salariat cu 4 ore si 1500 lei salar, are dreptul la facilitati fiscale, dar angajatorul trebuie sa plateasca diferenta de taxe pana la salarul minim pe economie. Am verificat si la ITM si raspunsul este acelasi: are dreptul la facilitati dar angajatorul trebuie sa plateasca diferentele, ca si pana acum. Programul nu calculeaza aceste diferente....

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11893
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: CONSTRUCTII PART TIME

#11 Mesaj de septimiuv »

ITM nu este instituție care să dea sfaturi fiscale.
Întreabă la Anaf.

vatmanuc
Mesaje: 141
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: CONSTRUCTII PART TIME

#12 Mesaj de vatmanuc »

Buna ziua Corect facilitati cass si impozit dar cas de ce sa nu plateasca la minim pe economie? E corect sa apara in D112 cu suma calculata la timpul partial 4ore sau la cate ore e in ct? Multumesc

pomparaus
Mesaje: 4128
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: CONSTRUCTII PART TIME

#13 Mesaj de pomparaus »

Tie cum ti se pare corect, sa platesti taxe la venituri pe care nu le incasezi, sau sa platesti taxe strict la ce venituri incasezi?

vatmanuc
Mesaje: 141
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: CONSTRUCTII PART TIME

#14 Mesaj de vatmanuc »

de acord dar pt.cei care nu sunt in constructii de ce ti se pare corect sa plateasca?

pomparaus
Mesaje: 4128
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: CONSTRUCTII PART TIME

#15 Mesaj de pomparaus »

Eu nu am zis ca e corect, zic ca e un abuz grosolan al psd-istilor, se laudau actualii ca vor reveni la ordonanta si vor indrepta acest punct : asteptam si vedem!

Scrie răspuns