CONCEDIU MEDICAL CU STAGIU INCOMPLET

Mesaj
Autor
manolea97
Mesaje: 2
Membru din: Lun Feb 22, 2016 12:55 pm

CONCEDIU MEDICAL CU STAGIU INCOMPLET

#1 Mesaj de manolea97 »

Buna ziua! Am o salariata cu un contract cu timp partial, cu norma de baza la alta unitate. Mi-a adus copie conform cu originalul a concediului medical pentru sarcina si lehuzie. Am introdus datele concediului in Saga si imi calculeaza media pe cele trei luni lucrate la mine. Pot sa ii platesc acest concediu medical avand in vedere ca nu are 6 luni lucrate la mine si avand in vedere faptul ca acolo unde are norma de baza are stagiul de cotizare complet( mai mult de 12 luni)? Casa de Sanatate spune ca nu, dar din OUG 158/2005 nu reiese faptul ca aceasta trebuie sa aiba stagiu de cotizare la fiecare angajator. Nu stiu cum sa procedez pentru ca as vrea sa ii platesc concediul dar sa fie ok.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: CONCEDIU MEDICAL CU STAGIU INCOMPLET

#2 Mesaj de tomac »

Eu zic că se plătește. Stagiul de cotizare este pe salariat nu pe contract.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

cunam917
Mesaje: 324
Membru din: Lun Sep 24, 2018 3:22 pm

Re: CONCEDIU MEDICAL CU STAGIU INCOMPLET

#3 Mesaj de cunam917 »

Puteti plati medicalul cu veniturile realizate la dvs la firma, dar nu recuperati banii de la casmb. scrie in lege.

cunam917
Mesaje: 324
Membru din: Lun Sep 24, 2018 3:22 pm

Re: CONCEDIU MEDICAL CU STAGIU INCOMPLET

#4 Mesaj de cunam917 »

Art. 70. -
Indemnizațiile pe care plătitorii de drepturi le achită fără îndeplinirea stagiului minim de asigurare, cu
excepția situațiilor prevăzute la art. 9 și 31din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 158/2005,
aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările și completările
ulterioare, nu se decontează din bugetul Fondului național unic de asigurări sociale de sănătate.

manolea97
Mesaje: 2
Membru din: Lun Feb 22, 2016 12:55 pm

Re: CONCEDIU MEDICAL CU STAGIU INCOMPLET

#5 Mesaj de manolea97 »

Multumesc! Asa m-am gandit si eu, sa ii platesc si sa nu depun cerere de recuperare. Sper sa fie ok.

cunam917
Mesaje: 324
Membru din: Lun Sep 24, 2018 3:22 pm

Re: CONCEDIU MEDICAL CU STAGIU INCOMPLET

#6 Mesaj de cunam917 »

cu placere. Da, este ok

ungureanuc290
Mesaje: 20
Membru din: Mar Mai 27, 2008 12:00 am

Re: CONCEDIU MEDICAL CU STAGIU INCOMPLET

#7 Mesaj de ungureanuc290 »

cunam917 te rog sa imi spui din ce act normativ ai citat Art.70. - in postarea ta de mai sus

ungureanuc290
Mesaje: 20
Membru din: Mar Mai 27, 2008 12:00 am

Re: CONCEDIU MEDICAL CU STAGIU INCOMPLET

#8 Mesaj de ungureanuc290 »

M-am grabit cu intrebarea inainte de a cauta - art.70 citat este din Ordinul 15/2018 pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate.
Eu zic ca trebuie sa se plateasca - nu este nicaieri vreo precizare "stagiu minim de asigurare /angajator".

bufneas
Mesaje: 8
Membru din: Mie Oct 20, 2010 12:00 am

Re: CONCEDIU MEDICAL CU STAGIU INCOMPLET

#9 Mesaj de bufneas »

Am un angajat nou ,cu vechime de o luna la firma.
A adus doua concedii medicale de cate cinci zile fiecare cu initial.
Intrebarea mea este pot sau ma obliga legea sa le platesc daca nu are stagiu de cotizare?
Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: CONCEDIU MEDICAL CU STAGIU INCOMPLET

#10 Mesaj de tomac »

Depinde:
- pe urgențe sau alte tipuri de concediu detaliate în OUG 158/2005, acestea se plătesc fără a avea stagiu de cotizare
- dacă este de tip 01 - pentru incapacitate temporară de muncă se plătesc dacă are stagiu de cotizare. Stagiul de cotizare este de 6 luni în ultimele 12, anterioare lunii în care are CM. Și poate are îndeplinit acel stagiu dacă a mai fost salariat sau a fost șomer de exemplu.
- nu se plătesc dacă nu sunt concedii care nu necesită stagiu de cotizare și salariatul nu are îndeplinit stagiul de cotizare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

atanasoaiest
Mesaje: 28
Membru din: Mar Apr 04, 2006 12:00 am

Re: CONCEDIU MEDICAL CU STAGIU INCOMPLET

#11 Mesaj de atanasoaiest »

Buna ziua!Un salariat a adus un concediu medical cod 01 dar nu are stagiu complet de cotizare( are lucrate doar 3 luni).Va rog sa-mi spuneti cum procedez in acest caz:
- inregistrez CM in saga dar cu 0( de la sanatate mi-au spus ca nu se plateste dar zilele de CM trebuie sa apara pe o adeverinta ulterioara daca este solicitata)in acest caz il mai impart pe FS si CCI daca este cu zero( Cm este pe perioada 23.12.2019-31.12.2019)?
aveti alta varianta de inregistrare si raportare in 112?
Multumesc frumos!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24120
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: CONCEDIU MEDICAL CU STAGIU INCOMPLET

#12 Mesaj de balazse »


butnaruc323
Mesaje: 253
Membru din: Mie Mar 19, 2008 12:00 am

Re: CONCEDIU MEDICAL CU STAGIU INCOMPLET

#13 Mesaj de butnaruc323 »

buna ziua,
am citit , dar nu am inteles,
am un salariat fara stagiu de cotizare, are 3 luni de somaj + 1 luna lucrata, cum inregistrez CM?
primel 5 zile din FS, celelate CM le inregistrez cu valoare zero? este corect ?
multumesc

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: CONCEDIU MEDICAL CU STAGIU INCOMPLET

#14 Mesaj de pinteae »

Cu exceptiile prevazute de lege, daca nu este indeplinita conditia de stagiu minim de cotizare, nu se deconteaza CM, indiferent de platitorul indemnizatiei (FS, CCI, FNUASS),
Vei introduce certificatul fara sume (pentru a se inregistra numarul de zile de CM din ultimele 12 luni).
Nu vei valida D112 prin intermediul fisierului .pdf (pentru ca va da erori), ci vei genera fisierul .xml si-l vei valida cu dukintegrator.
Eugen Pintea

ionescua921
Mesaje: 303
Membru din: Vin Feb 13, 2009 12:00 am

Re: CONCEDIU MEDICAL CU STAGIU INCOMPLET

#15 Mesaj de ionescua921 »

Am o situatie asemanatoare (salariat cu stagiu cotizare 15 zile, prezinta CM cu cod 01 in luna urmatoare). Nu reusesc nicicum sa generez D112, nici pdf, nici sa preiau xml (cu dukintegrator). Primesc urmatoarea eroare:
E: asigurat (20) [idAsig = 20] sectiune asiguratB3 (1)
" Zile total indemnizatii=Zile PPCAS si baza de calcul CAS ptr indemnizatii OUG 158=0
eroare regula: V52: B3_1 + B3_2 + B3_3 (5) = B3_6 (5) daca B3_7=0 si B3_6 <> 0 "
Pe de alta parte, am citit ca zilele nelucrate ca urmare a incapacitatii temporare de munca, ar trebui sa apara in D112 ca suspendate. Asadar ce fac cu CM?

Scrie răspuns