CONTUL 7581

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
stroei277
Mesaje: 12
Membru din: Mar Ian 20, 2015 12:51 pm

CONTUL 7581

#1 Mesaj de stroei277 »

BUNA SEARA!

SUNT NOUA IN TAINELE CONTABILITATII SI AM NEVOIE DE PUTIN AJUTOR DIN PARTEA DUMNEAVOASTRA :cry:
FIRMA ESTE UN IMM CU PROFIL CONSTRUCTII, IAR IN URMA UNUI CONTRACT DE EXECUTIE LUCRARI DE CONSTRUCTII, AM APLICAT PENALITATI DE INTARZIERE LA PLATA. FACTURA AM EMIS-O, DAR NU STIU CUM SA O INREGISTREZ IN SAGA C PENTRU CA NU AM FACUT ASTA PANA ACUM SI DIN CE STIU EU E CA SE INREGISTREAZA IN CONTUL 7581.
EX.: IESIRI-> LA ,,TP" NU AM INREGISTRAREA IN SISTEM SI NU IMI APARE DECAT CE INREGISTRARI AU FOST FACUTE ANTERIOR, GEN ,, SERVICII VANDUTE" CONT 709

DE O EXPLICATIE DE GENUL AM NEVOIE.... :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

MULTUMESC DIN SUFLET PENTRU AJUTOR!!!

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: CONTUL 7581

#2 Mesaj de paturcai »

Serviciile vandute nu pot fi contabilizate folosind contul 709 (acesta este un cont de "cheltuieli" si nu de venituri si este folosit in momentul in care se acorda un discount - dupa livrarea marfurilor/serviciilor sau in acelasi timp cu livrarea acestora)
Livrarea de servicii va avea contul contabil 704
La IESIRI daca firma catre care vindeti este cu TVA la plata/incasare veti bifa TVA (imediat dupa introducerea denumirii clientului) sau pentru simplitate si acuratele, mergeti in CLIENTI (pe care ii gasiti in FISIERE - stanga coltul de sus), aici dati click pe primul client care va iese in cale, apoi veti apasa butonul VERIFICARE si lasati SAGA C sa-si termine treaba si sa verifice toti clientii. Mergeti la iesiri si lasati SAGA sa puna ea bifa la TVA (coloana de TVA in ecranul de sus)

Acum despre penalitati:
Penalitatile se aplica la TOTAL valoare facturata inclusiv TVA.
Exemplu:
Un client nu mi-a achitat factura (cu tot cu TVA) de 119 lei de 48 de zile.
Penalizarea este de 1% / zi de intarziere.
Nu se ia in calcul prima si ultima zi de calcul (adica voi calcula numai pentru 46 de zile)* si **))
119 + 46x1% = 119 + 46% = 119 + 54,74 = 173,74 lei
La cota de TVA vom alege ZERO iar la cont contabil vom alege 7581 iar la explicatii: penalitati conform contract nr....din data de .... la informatii suplimentare treceti numarul de factura, la cantitate numar de zile de intarziere.

*)Legea nr. 134/2010 privind Codul de procedură civilă:

Art. 181. Calculul termenelor
(1) Termenele, în afară de cazul în care legea dispune altfel, se calculează după cum urmează:
1. când termenul se socoteşte pe ore, acesta începe să curgă de la ora zero a zilei următoare;
2. când termenul se socoteşte pe zile, nu intră în calcul ziua de la care începe să curgă termenul, nici ziua când acesta se împlineşte;
3. când termenul se socoteşte pe săptămâni, luni sau ani, el se împlineşte în ziua corespunzătoare din ultima săptămână ori lună sau din ultimul an. Dacă ultima lună nu are zi corespunzătoare celei în care termenul a început să curgă, termenul se împlineşte în ultima zi a acestei luni.
(2) Când ultima zi a unui termen cade într-o zi nelucrătoare, termenul se prelungeşte până în prima zi lucrătoare care urmează.

**)) Legea nr. 207/2015 privind Cod de procedură fiscală

Art. 75. Calcularea termenelor.
Termenele de orice fel privind exercitarea drepturilor şi îndeplinirea obligaţiilor prevăzute de Codul fiscal, de prezentul cod, precum şi de alte dispoziţii legale aplicabile în materie, dacă legislaţia fiscală nu dispune altfel, se calculează potrivit dispoziţiilor Codului de procedură civilă, republicat. (vezi mai sus)
Art. 205. Calcularea termenelor
(1) Termenele stabilite în prezentul capitol, cu excepţia celui prevăzut la art. 191 alin. (2) şi (3), se calculează pe zile calendaristice începând cu ziua imediat următoare acestor termene şi expiră la ora 24,00 a ultimei zile a termenelor.
(2) În situaţia în care termenele prevăzute la alin. (1) sfârşesc într-o zi de sărbătoare legală sau când serviciul este suspendat, acestea se prelungesc până la sfârşitul primei zile de lucru următoare.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: CONTUL 7581

#3 Mesaj de balazse »

Pentru StroeI277
Referitor la majuscule:
tomac scrie:Vă rog să nu mai postați mesaje scrise integral cu majuscule pentru că e nepoliticos.

stroei277
Mesaje: 12
Membru din: Mar Ian 20, 2015 12:51 pm

Re: CONTUL 7581

#4 Mesaj de stroei277 »

balazse scrie: Lun Dec 23, 2019 7:39 pm Pentru StroeI277
Referitor la majuscule:
tomac scrie:Vă rog să nu mai postați mesaje scrise integral cu majuscule pentru că e nepoliticos.
Buna ziua!

Referitor la scrisul cu majuscule, una dintre facultatile pe care le-am absolvit a fost cea de Litere, iar acolo nu ni s-a spus niciodata ca constituie o nepolitete scrisul cu majuscule, ci faptul ca omoram limba romana cu fraze agramate etc.
Nu am avut nicio intentie sa ,,injur" pe cineva, ci doar sa incerc sa aflu modul de rezolvare a unei probleme, dar daca suntem aici doar ca sa dam sfaturi de politete in incercarea de a ne ocupa timpul cu ceva...

In loc de incheiere, le cer scuze celor care s-au simtit ofensati de majusculele mele!
Ultima oară modificat Mar Dec 24, 2019 10:32 am de către stroei277, modificat 1 dată în total.

stroei277
Mesaje: 12
Membru din: Mar Ian 20, 2015 12:51 pm

Re: CONTUL 7581

#5 Mesaj de stroei277 »

paturcai scrie: Lun Dec 23, 2019 7:15 pm Serviciile vandute nu pot fi contabilizate folosind contul 709 (acesta este un cont de "cheltuieli" si nu de venituri si este folosit in momentul in care se acorda un discount - dupa livrarea marfurilor/serviciilor sau in acelasi timp cu livrarea acestora)
Livrarea de servicii va avea contul contabil 704
La IESIRI daca firma catre care vindeti este cu TVA la plata/incasare veti bifa TVA (imediat dupa introducerea denumirii clientului) sau pentru simplitate si acuratele, mergeti in CLIENTI (pe care ii gasiti in FISIERE - stanga coltul de sus), aici dati click pe primul client care va iese in cale, apoi veti apasa butonul VERIFICARE si lasati SAGA C sa-si termine treaba si sa verifice toti clientii. Mergeti la iesiri si lasati SAGA sa puna ea bifa la TVA (coloana de TVA in ecranul de sus)

Acum despre penalitati:
Penalitatile se aplica la TOTAL valoare facturata inclusiv TVA.
Exemplu:
Un client nu mi-a achitat factura (cu tot cu TVA) de 119 lei de 48 de zile.
Penalizarea este de 1% / zi de intarziere.
Nu se ia in calcul prima si ultima zi de calcul (adica voi calcula numai pentru 46 de zile)* si **))
119 + 46x1% = 119 + 46% = 119 + 54,74 = 173,74 lei
La cota de TVA vom alege ZERO iar la cont contabil vom alege 7581 iar la explicatii: penalitati conform contract nr....din data de .... la informatii suplimentare treceti numarul de factura, la cantitate numar de zile de intarziere.

*)Legea nr. 134/2010 privind Codul de procedură civilă:

Art. 181. Calculul termenelor
(1) Termenele, în afară de cazul în care legea dispune altfel, se calculează după cum urmează:
1. când termenul se socoteşte pe ore, acesta începe să curgă de la ora zero a zilei următoare;
2. când termenul se socoteşte pe zile, nu intră în calcul ziua de la care începe să curgă termenul, nici ziua când acesta se împlineşte;
3. când termenul se socoteşte pe săptămâni, luni sau ani, el se împlineşte în ziua corespunzătoare din ultima săptămână ori lună sau din ultimul an. Dacă ultima lună nu are zi corespunzătoare celei în care termenul a început să curgă, termenul se împlineşte în ultima zi a acestei luni.
(2) Când ultima zi a unui termen cade într-o zi nelucrătoare, termenul se prelungeşte până în prima zi lucrătoare care urmează.

**)) Legea nr. 207/2015 privind Cod de procedură fiscală

Art. 75. Calcularea termenelor.
Termenele de orice fel privind exercitarea drepturilor şi îndeplinirea obligaţiilor prevăzute de Codul fiscal, de prezentul cod, precum şi de alte dispoziţii legale aplicabile în materie, dacă legislaţia fiscală nu dispune altfel, se calculează potrivit dispoziţiilor Codului de procedură civilă, republicat. (vezi mai sus)
Art. 205. Calcularea termenelor
(1) Termenele stabilite în prezentul capitol, cu excepţia celui prevăzut la art. 191 alin. (2) şi (3), se calculează pe zile calendaristice începând cu ziua imediat următoare acestor termene şi expiră la ora 24,00 a ultimei zile a termenelor.
(2) În situaţia în care termenele prevăzute la alin. (1) sfârşesc într-o zi de sărbătoare legală sau când serviciul este suspendat, acestea se prelungesc până la sfârşitul primei zile de lucru următoare.
Buna ziua!

Nu cred ca mi-am facut inteleasa nelamurirea. Vreau doar sa aflu inregistrarea in programul SAGA C a unei facturi de penalitati aplicate unui client. Multumesc frumos pentru munca depusa de a-mi prezenta legislatia privind calcului penalitatilor contractuale, dar sunt cu legislatia la zi pentru ca am avut un profesori exigenti la Drept Fiscal si Civil in facultate, umbra carora inca ma urmareste :D :D :D :D
Exemplul meu cu contul 704 a fost doar ce a vrut sa fie, un exemplu, puteam sa aleg orice cont imi trecea prin cap. Nu stiu daca ma fac inteleasa....

Eu cu programul SAGA C ca si actiuni (adica sa bag fizic factura) nu ma descurc.
Pasii pe care ii fac:
pasul 1: Operatii->iesiri->in prima parte adaug datele facturii (totul bine pana aici :D :D )
pasul 2: in partea de jos a ferestrei trebuie sa bag ,,tip, gestiune, denumire art., cont etc. si de aici pauza pentru ca nu am tipul care sa imi dea contul corespondent 7581.
Spre deosebire de FURNIZORI, unde am la ,,tip" bagat manual ,,dobanzi si penalitati" cu contul 6581 corespondent si acolo le bag fara probleme.

Pe mine ma intereseaza sa apara la CLIENTI ca si la FURNIZORI, dar cu contul corespunzator.

Multumesc!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: CONTUL 7581

#6 Mesaj de septimiuv »

Apasă tasta F1 în ecranul ieșiri și citește ce scrie pe acolo.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: CONTUL 7581

#7 Mesaj de balazse »

Pentru StroeI277
La facultate (oricare ar fi aceea) nu cred ca au mentionat de modul de comunicare "in mediul online", nu ai injurat pe nimeni scriind cu majuscule, ci inseamna ca urlii la celalalt. :wink:

In ceea ce priveste postarea pe forum (pe oricare), cel mai corect este sa folosesti butonul "raspunde", si doar in cazuri intemeiate se foloseste butonul "raspuns cu citat".

stroei277
Mesaje: 12
Membru din: Mar Ian 20, 2015 12:51 pm

Re: CONTUL 7581

#8 Mesaj de stroei277 »

balazse scrie: Mar Dec 24, 2019 10:41 am Pentru StroeI277
La facultate (oricare ar fi aceea) nu cred ca au mentionat de modul de comunicare "in mediul online", nu ai injurat pe nimeni scriind cu majuscule, ci inseamna ca urlii la celalalt. :wink:

In ceea ce priveste postarea pe forum (pe oricare), cel mai corect este sa folosesti butonul "raspunde", si doar in cazuri intemeiate se foloseste butonul "raspuns cu citat".
Buna ziua!

cum spui tu :D

stroei277
Mesaje: 12
Membru din: Mar Ian 20, 2015 12:51 pm

Re: CONTUL 7581

#9 Mesaj de stroei277 »

septimiuv scrie: Mar Dec 24, 2019 10:28 am Apasă tasta F1 în ecranul ieșiri și citește ce scrie pe acolo.
Am incercat, dar...nimic :(

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: CONTUL 7581

#10 Mesaj de tobosv790 »

@stroei277 nu cred ca vei putea fi ajutata mai mult de atat. Gandeste-te la ce ai invatat in facultatile pe care le-ai mentionat si vei gasi o solutie! Succes! :mrgreen:

stroei277
Mesaje: 12
Membru din: Mar Ian 20, 2015 12:51 pm

Re: CONTUL 7581

#11 Mesaj de stroei277 »

In loc de ajutor... am inteles frustrarea unora, dar in loc sa incercam sa rezolvam problemele, dam lectii de orice altceva in afara de subiect...
Multumesc frumos pentru interes!

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: CONTUL 7581

#12 Mesaj de tobosv790 »

Sunt convins ca atitudinea ta nu a starnit interesul de a fi ajutata. Oameni"grei" de pe aici(BalazsE, SeptimiuV, PaturcaI) au vrut sa te ajute si te-au ajutat. Dar modul in care le-ai raspuns, parerea mea, nu a fost deloc inspirat. :!:
PS: Cand ceri ajutorul trebuie sa accepti lectiile primite.
PS2: Intrebare: Daca ai facut Facultatea de Litere si te pricepi la legislatie de ce te "complici"cu contabilitatea?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: CONTUL 7581

#13 Mesaj de tomac »

@stroei277 - exprimați-vă ceva mai concret: ce anume doriți exact? Să aflați cum se introduce în program acea factură?
Simplu: o operați ca pe orice factură emisă de societate, pe tip factură. Doar că în detalii nu puneți TVA, puneți la cont 7581 și folosiți "Nedefinit" la tip.
Faptul că la facturile emise anterior apare la tip, de exemplu - "servicii vândute", înseamnă că în acea bază de date, în care se pare că se lucrează cantitativ-valoric, există articole ce au acel tip definit. Manual de utilizare explică ce înseamnă tipurile de articole și articolele. În esență, tip de articol este atributul contabil al articolului folosit la intrări sau ieșiri. Dacă nu am tip de articol creat pentru o speță anume sau nu este necesar, atunci pot opera orice intrare/ieșire pe tipul "nedefinit" care permite atribuirea unei denumiri și a unui cont la libera alegere a utilizatorului și nu utilizarea unora predefinite.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: CONTUL 7581

#14 Mesaj de paturcai »

Desi nu v-ati facut foarte inteleasa, intuiesc ca doriti sa apara - in momentul in care introduceti explicatia: majorari si penalitati - contul contabil. (in cazul expus 7581)
Ca sa va apara la o explicatie data anterior contul aferent se face astfel:
- in partea de jos, alegeti la gestiune: Nedefinit, la explicatie treceti: penalitati/majorari (aveti libertatea de a alege orice vreti sa scrieti), la cantitate treceti unitatea de masura folosita la calculul penalitatilor, la pret treceti valoarea pe unitatea de masura, la contul contabil treceti 7581, la explicatii suplimentare faceti trimitere - fie la legislatie, fie dati o explicatie (care va fi ea)
Salvati
Validati
Iesiti din ecranul IESIRI.
Reintrati in IESIRI.
Adaugati o noua factura
In ecranul de jos scrieti primele 3 sau 4 litere din explicatie (exemplu: pena) SAGA va completa restul explicatiei asa cum a fost trecuta de dvs. iar la contul contabil va trece automat 7581
Alte exemplu:
Ati trecut - anterior - la explicatii (in ecranul de jos) "marfuri vandute"
Daca veti tasta litera M va va aparea "marfuri vandute" (sau orice alta explicatie care incepe cu M); ca sa "manuiti" toate explicatiile care incep cu "M", folositi sagetile (sus-jos) de langa tastatura auxiliara pe care o gasiti (de regula) in partea dreapta a oricarei tastaturi.

Colegii sunt frustrati pentru ca felul dvs. de a solicita informatii este lapidar (eufemistic vorbind).
Cand solicitati o informatie, dati exemple, spuneti-va pasul in cuvinte simple si veti primi explicatiile solicitate.

Imi cer scuze (nu doresc sa fac mai multe valuri) dar ce importanta are ca firma este cu profil de constructii (o informatie de care nimeni nu are nevoie pentru ca este irelevanta; penalitati se aplica si la spalatorii auto, de exemplu)?
Informatia pe care trebuia sa o solicitati era aceasta:
Doresc ca in momentul in care introduc in ecranul de jos o explicatie, sa imi apara automat contul contabil, eventual sa se puna automat si cota de TVA.
Sau:
Doresc sa introduc cateva litere dintr-o explicatie, SAGA C sa preia restul, sa puna U/M, cota de TVA si contul contabil.

Sigur ca toti am fost incepatori dar am solicitat informatiile un pic altfel: nu ne-am criticat colegii de breasla si nu i-am acuzat de frustrari. Toti avem umori si frustrari, dar suntem mai vechi pe aici. Deobicei incepatorii nu pot avea frustrari; nu sunt indreptatiti la astfel de "delicatese" Nu inca! :)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns