inregistrare dobanzi si penalitati

Mesaj
Autor
simont
Mesaje: 8
Membru din: Joi Aug 03, 2017 2:06 pm

Re: inregistrare dobanzi si penalitati

#16 Mesaj de simont »

Multumesc frumos pt raspuns! Raspunsul dat de ANAF este ca sunt indreptatite acele accesorii conform art.173 alin 3 din Codul de procedura fiscala.

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: inregistrare dobanzi si penalitati

#17 Mesaj de costachet982 »

Buna ziua
o intrebare !
cum interpretati contabil penalizarile calculate de banca la intarzierea platii dobanzi si a ratei ?
o duceti tot pe cont de dobanda 666
sau pe cont de penalizare comerciala 658...analitic..
exemplu:
- penalitate debit neautorizat ( depasire sold )
- dobanda penalizatoare principal restant ( plata cu intarziere a ratei lunare si au calculat dobanda la zilele intarziate )

mercic anticipat de raspuns

Craciun Placut

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: inregistrare dobanzi si penalitati

#18 Mesaj de tobosv790 »

E penalitate contractuala. Eu as duce-o pe 668. Eventual cu un analitic atasat ca sa stiu despre ce e vorba.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: inregistrare dobanzi si penalitati

#19 Mesaj de paturcai »

OMFP 1802/2014:
SECȚIUNEA 4.6
Terți
...
Art. 310
...
(5) În conturile de furnizori şi clienți se evidențiază distinct datoriile, respectiv creanțele din penalități stabilite conform clauzelor contractuale, despăgubiri datorate pentru contracte întrerupte înainte de termen şi alte elemente de natură.
similară.

Codul fiscal (227/2015):
CAPITOLUL II - Calculul rezultatului fiscal

SECȚIUNEA 1 - Reguli generale

......
(6) Pentru calculul rezultatului fiscal, dobânzile penalizatoare/penalitățile/daunele-interese contractuale anulate prin convenții încheiate între părțile contractante sunt cheltuieli deductibile/venituri impozabile, în anul fiscal în care se înregistrează în evidența contabilă anularea acestora, în condițiile în care dobânzile penalizatoare/penalitățile/daunele-interese, stabilite în cadrul contractelor inițiale încheiate în derularea activității economice, pe măsura înregistrării lor, au reprezentat venituri impozabile/cheltuieli deductibile.

Fata de cele de mai sus, rezulta ca penalizarea urmeaza aceeasi cale ca si inregistrarea intiala.
Daca am inregistrat marfuri (cont 371) si voi avea o penalizare legata de neplata unei facturi de marfuri (exemplu) atunci penalizarea va urma acelasi tratament contabil (va fi contabilizata in contul 607)

Solutia data de TobosV700 este corecta si ea, mai mult: nu pot sa "tin minte" ce satane se intampla in atatea balante si este mai ortodox sa le trec intr-un analitic
Ultima oară modificat Vin Dec 27, 2019 9:10 am de către paturcai, modificat 1 dată în total.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: inregistrare dobanzi si penalitati

#20 Mesaj de costachet982 »

mercic la amandoi ptr sugestie, eu le treceam pe cont de dobanda ,666 , acum duc pe 668

Scrie răspuns