Ne paste o noua imbecilitate.

Mesaj
Autor
stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Ne paste o noua imbecilitate.

#1 Mesaj de stroescud »

Membrii cooperatie sunt angajati in baza Legii 1/2005 cu "Conventie Individuala de Munca", act supus Legii 53 dar care nu se raporteaza in REVISAL.
Recent ANAF a facut imperechere cu Revisal si D112 si m-a scos ca platesc CAS, CASS, impozit, CAM pentru salariati "INEXISTENTI".
Uite ce ne paste de la o alta imbecila:
"
................
"Ministrul Muncii, Violeta Alexandru, a anuntat ca doreste simplificarea procedurilor pentru iesirea la pensie, precizand ca a initiat un ordin in acest sens.

Totodata, ministrul a anuntat inca de la finele anului trecut ca Agentia Nationala pentru Ocuparea Fortei de Munca (ANOFM), Agentia Nationala pentru Plati si Inspectie Sociala (ANPIS) si Casa Nationala de Pensii (CNPP) vor avea, din 1 ianuarie 2020, acces direct in REVISAL, baza de date cu toti angajatii din Romania, gestionata de Inspectia Muncii."
.........
Pai fai imbecilo, cooperatorii sunt angajati pe baza unei "Conventii Individuale de Munca" care nu se raporteaza prin REVISAL.
.........
Ce faci cu cooperatorii, care platesc si ei toate darile, CAS,CASS, Impozit; pe ei nu-i mai scoti la pensie?
............................
Cu ce am gresit ca natie de avem numai cretini carora le fata mintea numai imbecilitati?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Ne paste o noua imbecilitate.

#2 Mesaj de tomac »

stroescud scrie: Joi Ian 23, 2020 12:11 pm Recent ANAF a facut imperechere cu Revisal si D112 si m-a scos ca platesc CAS, CASS, impozit, CAM pentru salariati "INEXISTENTI".
Nu cred că cineva v-a obligat pe o astfel de corelație! Pur și simplu refuz să cred. Și dacă totuși a făcut asta refuz să cred că ați acceptat așa ceva.
Iar consultarea bazei REVISAL este perfect în regulă. Asta nu înseamnă că acele cazuri care nu se raportează acolo sunt cu drepturi îngrădite. Să fim serioși. Nu sunt doar membri cooperatori. Mai sunt și contracte de mandat și alte categorii. Nu înseamnă asta. Nu e bine să vă ambalați în halul ăsta că vă agitați degeaba pentru o falsă problemă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

curcad233
Mesaje: 1
Membru din: Mar Feb 11, 2014 11:28 am

Re: Ne paste o noua imbecilitate.

#3 Mesaj de curcad233 »

Buna ziua
Intrebarea mea nu are legatura cu salariile
imi puteti spune de ce se calculeaza limita sponsorizarilor la sfarsitul anului pe cele doua cote(0.5 si 0.75%) aplicate la cifra de afaceri aferentei fiecarei perioade si nu cu ultima cota de 0.75% aplicata la cifra de afaceri anuala?
Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Ne paste o noua imbecilitate.

#4 Mesaj de tomac »

Pentru că noua cotă intră în vigoare în cursul anului. Până atunci este în vigoare vechea cotă. De aceea plafonul se calculează ținând seama de cele două perioade
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: Ne paste o noua imbecilitate.

#5 Mesaj de stroescud »

@Tomac, am avut control de la ANAF pe aceasta speta.
Si a trebuit sa dau cu sbsemnatul si sa explic de ce raportez si platesc D112 si de ce "NU" raportez in REVISAL...
Exces de zel? sau...
Iti dai seama ce o sa fie la casa de Pensii cand nu va gasi cooperatorul, caruia i-am dat adeverinta pentru perioada lucrata, repet, nu-l va gasi in REVISAL.cu ceva ani in urma, prima problema am avut-o la Casa de sanatate. Tot asa, raportam, plateam, dar cooperatorul nu figura...

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Ne paste o noua imbecilitate.

#6 Mesaj de tomac »

Exces de zel și prostie dacă mă întrebați pe mine.
La fel la Casa de Pensii e o problemă cu contractele de activitate sportivă care se raportează doar prin D112 dar nu prin REVISAL. Și cu cele de mandat, de administrare, etc.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns