stat plata

Mesaj
Autor
ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

stat plata

#1 Mesaj de ciobanum »

1.Buna ziua, un salariat cu 6 ore pe luna a avut in ianuarie 2020 CFS 10 zile si a lucrat cele 6 ore restul zilelor, in functie de necesitatea firmei. In statul de plata generat cu Saga apar: 6zile*1ora=6 ore lucrate, 10 zile CFS, ianuarie a avut 20 zile lucratoare, raman 4 zile neacoperite . Este corect statul de plata? In D112 trimestrial se vor considera 6 zile lucrate cu o ora pe zi.
2. In februarie salariatul nu mai are CFS, iar statul de plata : 6 ore, 6 zile, fara CFS, fara absente, CAS si CASS calculate la salariul brut de incadrare, corect?

Multumesc

pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: stat plata

#2 Mesaj de pomparaus »

Daca salariatul tau lucreaza conform contract 6 ore/luna (si in ianuarie le-a lucrat) nu inteleg de ce sa apara in pontaj CFS?!

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: stat plata

#3 Mesaj de ciobanum »

Multumesc pentru raspuns. Salariatul a avut CFS din decembrie 2019 pana la inceputul lunii ianuarie 2020, apoi a lucrat si nu a mai avut CFS. Cum e corect statul de plata? Pe perioada CFS a fost suspendat CIM si transmis in Revisal. Multumesc.

pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: stat plata

#4 Mesaj de pomparaus »

El ti-a lucrat si in ian si in feb conf.CIM 6 ore/luna - ca a avut CIM-ul suspendat e altceva - nu ii afecteaza salariul in luna.

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: stat plata

#5 Mesaj de ciobanum »

Salariul nu este afectat si obligatiile se platesc la brutul de incadrare, de la 1 ian. 2020, problema mea e cum trebuie sa apara corect in statul de plata. Zilele de CFS apar in stat pentru ca in ecranul Salariati am trecut perioada de suspendare. Multumesc

pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: stat plata

#6 Mesaj de pomparaus »

E corect cum iti genereaza saga statul (din moment ce ai avut suspendare inregistrata pe o perioada), iar in D112 vei avea 6 ore lucrate cu 6 zile si 10 zile/ ore suspendate.

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: stat plata

#7 Mesaj de ciobanum »

In D112 voi avea norma 1 ora pe zi, zile lucrate 6, total ore lucrate in luna 6, ore suspendate 0 pentru ca cele 6 ore lunare s-au lucrat. D112 nu are rubrica de ``zile suspendate`` ci doar de ore suspendate, cel putin formularul de anul trecut. Inca o intrebare, D112 se depune trimestrial in cazul prezentat, daca CIM a fost suspendat in ianuarie, trebuie depusa D112 in februarie sau tot in aprilie? Stiu ca s-ar depune in februarie pentru concedii medicale, daca se angajeaza un salariat nou sau se inceteaza CIM. Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: stat plata

#8 Mesaj de tomac »

Păi și ce ați suspendat atunci? Adică a lucrat toate orele din contract și totuși ați suspendat contractul?!
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: stat plata

#9 Mesaj de ciobanum »

Salariatul lucreaza cand firma are nevoie de el. A solicitat CFS pentru a nu lucra in prima parte a lunii ianuarie. Cele 6 ore au fost efectuate in restul zilelor lucratoare din ianuarie. Din februarie nu va mai solicita CFS si D112 va fi cum ati scris ultimul articol pe blog.
6*1 sau 3*2 sau 2*3, dupa cum va fi solicitat de firma. D112 se depune pentru suspendare in februarie? Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: stat plata

#10 Mesaj de tomac »

Nu e așa. La contractele cu timp parțial, pe lună, contractul trebuie să indice clar când lucrează, cum este repartizat timpul de muncă respectiv. Nu poți face cerere de concediu fără plată pentru o perioadă în care potrivit contractului nu lucrezi. Pentru că e absurd în primul rând.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: stat plata

#11 Mesaj de ciobanum »

Multumesc pentru lamuriri. Cum trebuie procedat daca salariatul lucreaza zile si ore diferite de la luna la luna? In pontaj apar, in fiecare luna, zilele si orele lucrate. Repartizarea timpului de munca in CIM este ``inegal`. Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: stat plata

#12 Mesaj de tomac »

Repartizarea inegală se referă la altceva: la faptul că poate munci ore/zi sau ore/noapte fără a se cunoaște cât muncește în ore/zi sau ore de noapte.
Nu că cele 6 ore/lună se repartizează inegal de-a lungul lunii.
Salariații cu timp parțial nu pot avea ore suplimentare. Așadar nu pot lucra decât timpul prevăzut de contract.
Iar la cei cu ore/lună acele ore sunt orele maxim lucrătoare pentru ei. Iar distribuirea timpului este obligatoriu a fi indicată în contract. Spre exemplu: 3 ore în prima zi de luni din lună și 3 ore în ultima zi lucrătoare din lună, în intervalul orar 11-14.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: stat plata

#13 Mesaj de ciobanum »

Daca se face act aditional la CIM in fiecare luna si se specifica modificarea programului cu zilele si orele de lucru e corect? Nu se va transmite Revisal la ITM pentru ca in Revisal nu se trec zilele si programul de lucru. Va dau un exemplu: salariatul imparte pliante, intr`o luna cate o ora pe zi timp de 6 zile, luna urmatoare doar 2 zile cate 3 ore. Multumesc

dinudalila
Mesaje: 20
Membru din: Mar Oct 09, 2007 12:00 am

Re: stat plata

#14 Mesaj de dinudalila »

Buna ziua. La o societatea, in fiecare luna, unii angajati primesc invoiri de cateva ore... Salariul pt acesti angajati e calculat in functie de orele lucrate si nu in functie de norma de 8 ore/zi, zile lucratoare pe luna. De la inceputul anului in D112 apar atentionari (A_6 # A_8*A_3), neconcordanta intre nr. de zile lucrate si orele lucrate. Pana anul acesta nu apareau aceste avertizari... E ok modul de calcul al salariului?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: stat plata

#15 Mesaj de tomac »

De ce să fie calculat așa? Nu există noțiunea de învoire în codul muncii. Ideea e că pentru eliminarea atenționării există soluție - https://www.sagasoftware.ro/?p=2509
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns