CONCEDIU MEDICAL CU STAGIU INCOMPLET

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: CONCEDIU MEDICAL CU STAGIU INCOMPLET

#16 Mesaj de balazse »

Vrei sa inregistrezi cu zero (adica la "venit baza" ai trecut zero) concediul medical si nu ai reusit?

ionescua921
Mesaje: 303
Membru din: Vin Feb 13, 2009 12:00 am

Re: CONCEDIU MEDICAL CU STAGIU INCOMPLET

#17 Mesaj de ionescua921 »

Da, exact asa, am introdus medicalul sa apara ca numar de zile, iar la sume am lasat zero. Declaratia da erorile mentionate mai sus, indiferent de metoda de validare pe care o aleg

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: CONCEDIU MEDICAL CU STAGIU INCOMPLET

#18 Mesaj de balazse »

Trimite e-mail echipei Saga cu o salvare de baza de date.
Sa ne zici si noua cum s-a rezolvat.

ionescua921
Mesaje: 303
Membru din: Vin Feb 13, 2009 12:00 am

Re: CONCEDIU MEDICAL CU STAGIU INCOMPLET

#19 Mesaj de ionescua921 »

Am reusit sa gasesc chichita. Lasasem procent 75% in momentul introducerii CM. Prin urmare, Saga nu tinea cont ca am pus eu zero manual la sume. Dupa ce am schimbat procentul in o (zero), s-a generat si declaratia corect si am putut-o valida cu dukintegrator. Multumesc!

ionescua921
Mesaje: 303
Membru din: Vin Feb 13, 2009 12:00 am

Re: CONCEDIU MEDICAL CU STAGIU INCOMPLET

#20 Mesaj de ionescua921 »

Dar dukintegrator imi genereaza doar o variant scurta de pdf (primele 2 pagini), iar eu am nevoie sa depun la CASS sectiunea D a asiguratului.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: CONCEDIU MEDICAL CU STAGIU INCOMPLET

#21 Mesaj de septimiuv »

Spune-le să-și preia datele de la Anaf.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: CONCEDIU MEDICAL CU STAGIU INCOMPLET

#22 Mesaj de balazse »

Pentru IonescuA921
Casa de sanatate nu iti poate cere ceva ce nu genereaza cei de la ANAF.
Daca verifici lista documentelor pe care trebuie sa le depui conform actului normativ, o sa observi ca nu este mentionat sectiunea D, asa ca daca vor asa ceva sa modifice legislatia, iar o data legislatia modificata si cei de la ANAF au o baza sa genereze acea sectiune prin DUKItegrator.
In concluzie, trebuie sa procedezi cum a mentionat SeptimiuV.

ionescua921
Mesaje: 303
Membru din: Vin Feb 13, 2009 12:00 am

Re: CONCEDIU MEDICAL CU STAGIU INCOMPLET

#23 Mesaj de ionescua921 »

Pe site-ul CJAS Neamt apar urmatoarele :

"Pentru recuperarea sumelor reprezentând indemnizaţii achitate care depăşesc obligaţia lunară de plată contribuţiei pentru concedii şi indemnizaţii, angajatorul va depune la compartimentul de specialitate alCAS Neamţ, următoarele documente:
• cererea de recuperare a sumelor pentru concedii medicale completată în două exemplare (conformmodelului prevăzut în Anexa 12 la Ordinul nr.60/2006 actualizat). Pentru perioadele mai mari decât o lună,dacă lunile sunt consecutive, se poate face o singură cerere cu sume cumulate;
• copie după declaraţia/declaraţiile privind evidenţa obligaţiilor de plată către bugetul FNUASS pentruconcedii şi indemnizaţii din luna / perioada cuprinsă în cererea de recuperare – Declaraţia 112 depusă şiînregistrată la ANAF (centralizator şi confirmarea că nu există erori de validare) cuprinzând secţiunile C2(anexa 1.1) şi D(anexa 1.2) pentru luna de încasare;
• centralizator privind certificatele de concediu medical aferente lunii pentru care se solicită recuperareasumei (conform modelului prevăzut în Anexa nr.18 la Ordinul nr.60/2006);
• exemplarul al – 2-lea (roz) al tuturor cetificatelor de concedii medicale aferente lunii pentru care sesolicită restituirea de sume din FNUASS (inclusiv cele care se suportă în totalitate de către angajator),precum şi copie conform cu originalul după certificatul medical iniţial;
• nota de calcul cu stabilirea bazei de calcul;
• dovada achitării contribuţiei (după caz) pentru concedii şi indemnizaţii pentru perioada anterioară pentrucare se solicită restituirea, care se va face prin certificatul de atestare fiscala"

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: CONCEDIU MEDICAL CU STAGIU INCOMPLET

#24 Mesaj de fagarasa176 »

ionescua921 scrie: Lun Mar 09, 2020 11:32 am Pe site-ul CJAS Neamt apar urmatoarele :


• copie după declaraţia/declaraţiile privind evidenţa obligaţiilor de plată către bugetul FNUASS pentruconcedii şi indemnizaţii din luna / perioada cuprinsă în cererea de recuperare – Declaraţia 112 depusă şiînregistrată la ANAF (centralizator şi confirmarea că nu există erori de validare) cuprinzând secţiunile C2(anexa 1.1) şi D(anexa 1.2) pentru luna de încasare;
Vino la Constanta, la noi nu se cere asa ceva
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

ionescua921
Mesaje: 303
Membru din: Vin Feb 13, 2009 12:00 am

Re: CONCEDIU MEDICAL CU STAGIU INCOMPLET

#25 Mesaj de ionescua921 »

[/quote]
Vino la Constanta, la noi nu se cere asa ceva
[/quote]

:))))) Cautati-mi chirie ca vin. La Neamt toate sunt mai cu mot.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: CONCEDIU MEDICAL CU STAGIU INCOMPLET

#26 Mesaj de balazse »

Pentru IonescuA921
Daca nu iti accepta cererea fara anexa 1.1 de la D.112, trebuie sa ii soliciti sa iti dea in scris baza legala pentru care iti refuza inregistrarea cererii.
Doar o simpla decizie la nivel de unitate nu este un argument.
Asa cum a mentionat si SeptimiuV ei pot obtine datele de la ANAF, doar ca de multe ori comunicare merge greu.

ionescua921
Mesaje: 303
Membru din: Vin Feb 13, 2009 12:00 am

Re: CONCEDIU MEDICAL CU STAGIU INCOMPLET

#27 Mesaj de ionescua921 »

Eu pot genera pdf lung fara validare si sa depun la CJAS anexele pe care le cer ei, insa nu stiu daca acestea sunt corecte. De exemplu, la salariatul cu pricina cele 5 zile de medical neplatite nu apar in sectiunea B nici ca lucrate, nici ca suspendate, apar doar cele 15 zile lucrate efectiv.

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: CONCEDIU MEDICAL CU STAGIU INCOMPLET

#28 Mesaj de aurel211252 »

Buna.Am o angajata la un I.I.,care a fost detasata la o alta firma in perioada 19.02.2016-02.02.2020.A revenit si a lucrat la I.I..In prezent a nascut si este in perioada de crestere a copilului.Problema e cu concediul medical din 01.05.2020-30.06.2020 cod 08.Cei de la Casa de sanatate solicita stagiu de cotizare in perioada 11.2019 si 12.2019 cand persoana in cauza era detasata(31.01.2018-02.02.2019).Am documentul"Adeverinta cu stagiul de cotizare"eliberat de la Casa de Pensii,insa in program cum pot introduce cele 2 luni pe care le solicita cei de la Casa de Pensii.In Saga PS ,in ecranul concedii medicale,jos stanga imi apare luna 12.2019 fara date(le-am completata manual insa nu se memoreaza,iar luna 11.2019 nu apare)Mi s-a cerut sa fac Rectificatica la D112.Multumesc.
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: CONCEDIU MEDICAL CU STAGIU INCOMPLET

#29 Mesaj de aurel211252 »

Va rog putin ajutor.Nu am avut o asemenea situatie si nu stiu cum sa ii dau de capat.Daca nu ar fi fost detasata,era mai usor de rezolvat.Mi sd-a cerut sa fac rectificativa la D 112...
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: CONCEDIU MEDICAL CU STAGIU INCOMPLET

#30 Mesaj de balazse »

Devalidezi cele doua state de plata.
Mergi la prima perioada, in partea de stanga-jos introduci perioada lipsa pe baza documentelor primite si tiparesti "calcula baza" (tiparirea sa il faci in "pdf", pentru a putea salva fisierul si retiparii daca este nevoie, din pacate acele data nu se pastreaza o data ce ai iesit din meniu).
O data tiparita datele corectezi datele pentru certificatul medical.
Mergi la fiecare stat de plata si apesi pe "actualizare date", iar inainte de a genera fiecare fisier pentru D.112 (in "declaratia unica 112...") apesi din nou pe actualizare date.

Scrie răspuns