SALARIAT IN CONSTRUCTII DETASAT IN GERMANIA

Mesaj
Autor
popescup738
Mesaje: 16
Membru din: Sâm Aug 31, 2019 1:17 pm

SALARIAT IN CONSTRUCTII DETASAT IN GERMANIA

#1 Mesaj de popescup738 »

Buna ziua ,
Nu am lucrat cu SAGA la firma de constructii , cer ajutor .
Am salariat care a lucrat in constructii . in RO 10 zile din februarie . are facilitatile in constructii.
Urmatoarele 10 zile din febr a fost detasat in Germania , Revisal, A1, ITM sunt facute ,
Cum fac statul de plata in SAGA ptr februarie ?
Cine nu stie intreaba un prieten... :oops:
Ptr perioada lucrarta in Germania nu are facilitatile ptr constructii...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: SALARIAT IN CONSTRUCTII DETASAT IN GERMANIA

#2 Mesaj de balazse »


popescup738
Mesaje: 16
Membru din: Sâm Aug 31, 2019 1:17 pm

Re: SALARIAT IN CONSTRUCTII DETASAT IN GERMANIA

#3 Mesaj de popescup738 »

Multumesc ptr ajutor , dar la mine e vorba de detasare transnationala , care este cam deplasare , adica ramane salariatul meu , dar pe perioada detasarii transnationale nu mai beneficiaza de facilitatile in constructii. Nu stiu cum sa apara in stat: o perioada cu facilitati (10 zile in februarie )si o perioada fara facilitati in constructii ( 10 zile in februarie).

steriel
Mesaje: 331
Membru din: Mie Feb 18, 2015 12:08 pm

Re: SALARIAT IN CONSTRUCTII DETASAT IN GERMANIA

#4 Mesaj de steriel »

Si pe mine m-ar interesa subiectul. Poate avem colegi care sa ne lamureasca si pe noi. Multumim anticipat!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: SALARIAT IN CONSTRUCTII DETASAT IN GERMANIA

#5 Mesaj de balazse »

Acum discutam de detasare sau delegatie/deplasare?
Totusi unde este descris ce inseamna "detasare transnationala"?

popescup738
Mesaje: 16
Membru din: Sâm Aug 31, 2019 1:17 pm

Re: SALARIAT IN CONSTRUCTII DETASAT IN GERMANIA

#6 Mesaj de popescup738 »

Buna ,
legea 16/2017 si normele de aplicare (HG 337/2017)

popescup738
Mesaje: 16
Membru din: Sâm Aug 31, 2019 1:17 pm

Re: SALARIAT IN CONSTRUCTII DETASAT IN GERMANIA

#7 Mesaj de popescup738 »

Buna tuturor ,
Gre problema am .
Nu stie nimeni cum sa fac statul de plata in care acelasi salariat sa aiba calcul diferit de contributii in aceeasi luna.
Am primit de la Saga raspunsul :"In program nu este posibil sa se calculeze facilitati doar ptr o parte din perioada lucrata intr-o luna de un salariat din domeniul constructiilor"
Am mai primit si recomandarea : " Ptr persoanele detasate transfrontalier, inregistrati detasarea in ecranul Fisiere/Salariati/Reg. evidenta salariati.Este necesar sa alegeti optiunea "Detasat", in coloana "Stare curenta" si sa completati informatiile despre detasare , in coloanele urmatoare.
Ptr statul de plata este necesar sa adaugati o pozitie cu suspendare in panoul "concedii".( aici cred ca m-am cam incurcat : adaugati o pozitie cu suspendare ????la acelasi salariat , e usor , sau cum oare ??))

Ma apuc sa fac asa cum mi s-a recomandat sa vad ce iese, si va anunt si pe voi imediat ce gasesc ceva solutii. : :D

steriel
Mesaje: 331
Membru din: Mie Feb 18, 2015 12:08 pm

Re: SALARIAT IN CONSTRUCTII DETASAT IN GERMANIA

#8 Mesaj de steriel »

Pai daca salariatul a fost detasat transfontalier chiar si o zi, eu stiu ca nu beneficiaza de facilitati in luna respectiva. Oare nu stiu bine?

Scrie răspuns