Achizitie intracomunitara

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
imrehl
Mesaje: 290
Membru din: Lun Feb 06, 2017 3:42 pm

Achizitie intracomunitara

#1 Mesaj de imrehl »

Buna Ziua!

Firma din Romania platitor de TVA cumpara o masina second-hand din Germania,tot de la o firma platitor de TVA.
Asta va fi o achizitie intracomunitara de bunuri cu taxare inversa da? Se depune D390 si in D300 este inculsa taxare inversa
Firma din romania inregistreaza in contabilitate ca marfa masina si vinde unei persoane fizice din Azerbaidjan.
Cum emite factura pentru persoana fizica? Cu TVA?
Cum incaseaza banii?
Aceasta livrare nu se declara in D390 pentru ca nu este din UE Azerbaidjan...
Alte declaratii trebuie depuse privind aceasta livrare?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Achizitie intracomunitara

#2 Mesaj de paturcai »

Se declara in D390, este vorba de o achizitie cu taxare inversa.

Este vorba de un export in Azerbaidjan
Este fara TVA
Este o livrare scutita de TVA

Cum adica "cum incaseaza banii"?
Vanzatorul nu stie cum incaseaza banii?
- Numerar (fara limita de suma in orice moneda)
- Prin Banca
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

imrehl
Mesaje: 290
Membru din: Lun Feb 06, 2017 3:42 pm

Re: Achizitie intracomunitara

#3 Mesaj de imrehl »

Buna Ziua!

La incasare stiu ca exista doua posibilitati de numerar si prin banca,dar la numerar cand se emite chitanta nu stiam daca este limita de suma in aceasta situatie...atunic poate incasa si peste 5.000 lei cu chitanta de la clientul din Azerbaidjan?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Achizitie intracomunitara

#4 Mesaj de paturcai »

Regulamentul privind intarirea...bla, bla, bla...este valabil NUMAI pe teritoriul Romaniei, doar pentru Romania si pentru entitatile din Romania.
Deci nu este plafon la incasarile sau platile catre alte entitati (din UE sau non-UE) in numerar
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

bumbucr
Mesaje: 12
Membru din: Vin Mar 02, 2018 9:10 am

Re: Achizitie intracomunitara

#5 Mesaj de bumbucr »

Cum inregistrez o achizitie intracomunitara de marfa din Germania ?Au emis 1 factura cu tva, dupa plata au emis a 2 factura fara tva (asa cum era corect)si apoi am incasat si tva.Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Achizitie intracomunitara

#6 Mesaj de balazse »

Ai uitat sa mentionezi ca au stornat factura cu TVA, sau au inlocuit factura initial cu TVA cu una fara TVA.
Pentru tine achizitia intracomunitara de bunuri va fi a doua factura fara TVA.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Achizitie intracomunitara

#7 Mesaj de paturcai »

Luati in seama doar factura fara TVA pe care o inregistrati in contabilitate cu taxare inversa; declarati aceasta factura in D390
Admitem urmatorul exemplu:
O firma din Germania (inregistrata in scop de TVA) emite o factura catre o firma din Romania (inregistrata in scop de TVA) cu tot cu TVA, de 120 u.m. (unitati monetare)
Firma din Romania achita 120 u.m.
Dupa primirea banilor firma din Germania emite o noua factura de 100 u.m. si restituie firmei din Romania suma de 20 u,m. ca suma necuvenita.
CUm facem inregistrarile contabile?

1. NU inregistram factura initiala care contine cota de TVA (20 u.m.), dar inregistram plata:
473 = 5124 pentru 100 u.m.
si concomitent (sub prima inregistrare):
473 = 5124 pentru 20 u.m.
2. Primirea facturii din Germania cu taxare inversa:
2XX/3XX = 401 pentru 100 u.m. (in INTRARI VALUTA)
3. Mergem in Jurnalul de Banca in valuta:
Alegem data la care am inregistrat factura primita (cea corecta); data este 15.02.N (N = anul curent)
Adaugam data de 15.02.N
In ecranul de jos adaugam:
- 473 = - 5124 pentru -100 u.m. (cursul din data platii de la punctul 1) <--------stornam inregistrarea de la punctul 1.
Concomitent adaugam inca o pozitie:
401 = 5124 pentru 100 u.m. cu data pe care o pune automat SAGA si asociem factura deja inregistrata (la punctul 2)
4. Firma din Germania restituie 20 u.m. (care de fapt erau o garantie pentru ei) ca fiind o suma necuvenita:
- 473 = - 5124 pentru - 20 u.m. (cu cursul de la punctul 1)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

bumbucr
Mesaje: 12
Membru din: Vin Mar 02, 2018 9:10 am

Re: cont 641 concediu odihna

#8 Mesaj de bumbucr »

Buna,ma poate lamuri cineva unde este greseala....in luna martie un angajat are concediu odihna= 5 zile si restul zile lucratoare.La balanta martie contul 641 in luna nu are aceeasi suma cu 641 =121(carte mare 121) este o diferenta de 327 lei.....diferenta apare si in 121 sold balanta>.cum pot sa fac corectarea?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Achizitie intracomunitara

#9 Mesaj de septimiuv »

Verifică fișa de cont.

bumbucr
Mesaje: 12
Membru din: Vin Mar 02, 2018 9:10 am

cont 641

#10 Mesaj de bumbucr »

Stie cineva sa imi dea o lamurire...... contul 641 nu se descarca cu suma din fisa contului la" Inchidere de luna"" ..."si nici in Carte mare 121 ....astfel ca apare 121 in luna diferit de corelatia veni-chelt...a fost acordat un concediu de odihna in luna pt 5 zile...restul zilelor lucrate normal....stie cineva ce am gresit?
Ultima oară modificat Joi Mai 21, 2020 12:51 pm de către bumbucr, modificat de 3 ori în total.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Achizitie intracomunitara

#11 Mesaj de tomac »

Verificați fișa contului 641.
Aveți o notă de tip

cont_debitor=641....unde cont_debitor e orice alt cont

Ca o stornare în negru a cheltuielii respective.
Cartea mare la 121 vă arată ce se închide prin 121.
Corelația venituri-cheltuieli=sold 121 este una care nu se verifică tot timpul și nu este una impusă ori reglementată - e mai mult o cutumă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

truscaf580
Mesaje: 13
Membru din: Mie Feb 16, 2011 5:11 pm

Re: Achizitie intracomunitara

#12 Mesaj de truscaf580 »

paturcai scrie: Lun Mar 09, 2020 5:23 pm Luati in seama doar factura fara TVA pe care o inregistrati in contabilitate cu taxare inversa; declarati aceasta factura in D390
Admitem urmatorul exemplu:
O firma din Germania (inregistrata in scop de TVA) emite o factura catre o firma din Romania (inregistrata in scop de TVA) cu tot cu TVA, de 120 u.m. (unitati monetare)
Firma din Romania achita 120 u.m.
Dupa primirea banilor firma din Germania emite o noua factura de 100 u.m. si restituie firmei din Romania suma de 20 u,m. ca suma necuvenita.
CUm facem inregistrarile contabile?

1. NU inregistram factura initiala care contine cota de TVA (20 u.m.), dar inregistram plata:
473 = 5124 pentru 100 u.m.
si concomitent (sub prima inregistrare):
473 = 5124 pentru 20 u.m.
2. Primirea facturii din Germania cu taxare inversa:
2XX/3XX = 401 pentru 100 u.m. (in INTRARI VALUTA)
3. Mergem in Jurnalul de Banca in valuta:
Alegem data la care am inregistrat factura primita (cea corecta); data este 15.02.N (N = anul curent)
Adaugam data de 15.02.N
In ecranul de jos adaugam:
- 473 = - 5124 pentru -100 u.m. (cursul din data platii de la punctul 1) <--------stornam inregistrarea de la punctul 1.
Concomitent adaugam inca o pozitie:
401 = 5124 pentru 100 u.m. cu data pe care o pune automat SAGA si asociem factura deja inregistrata (la punctul 2)
4. Firma din Germania restituie 20 u.m. (care de fapt erau o garantie pentru ei) ca fiind o suma necuvenita:
- 473 = - 5124 pentru - 20 u.m. (cu cursul de la punctul 1)
Ma confrunt cu ceva foarte asemanator.

In cazul meu, o factura fara TVA din Germania (furnizor si client platitori de tva), pentru care s-a platit in doua transe cv facturii fara tva si in plus valoarea tva. Firma germana a trmis inapoi valoarea TVA dupa cateva zile. Cum si in ce conturi inregistrez acesta iesire-intrare cu cursuri euro diferite?

De asemenea, cum declar aceasta tranzactie intracomunitara? Factura este inregistrata in intrari valuta. Am incercat tip factura normala si tip factura taxare inversa dar nu se completeaza nimic in D390.

Nu am mai lucrat cu D390...

O parere va rog... Multumesc.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Achizitie intracomunitara

#13 Mesaj de paturcai »

Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

cijua
Mesaje: 75
Membru din: Vin Dec 09, 2022 5:32 pm
Localitate: Constanta

Re: Achizitie intracomunitara

#14 Mesaj de cijua »

buna seara
micro platitor de tva achizitioneaza ob.inventar un aparat de spalat cu presiune + extra garantie 2ani. (de pe emag)
primeste f in lei de la firma din polonia 800lei (fara tva)
si f de la emag ptr garantie 100lei (cu tva)
rog punct de vedere ptr inregistrari in contabilitate
nu am mai avut astfel de situatie. altadata, garantia era inclusa pe aceeasi factura si atunci cv garantiei era inclusa in pretul de achzitie. corect?
pentru f din polonia imi este clara contarea dar nu stiu cum sa procedez cu cea de la emag..

cijua
Mesaje: 75
Membru din: Vin Dec 09, 2022 5:32 pm
Localitate: Constanta

Re: Achizitie intracomunitara

#15 Mesaj de cijua »

buna ziua. rog punct de vedere, multumesc

Scrie răspuns