Concediu 75% conform legii 19/2020

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
fratilar756
Mesaje: 6
Membru din: Vin Dec 08, 2017 12:58 pm

Concediu 75% conform legii 19/2020

#1 Mesaj de fratilar756 »

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu o sugestie cu privire la modalitatea de introducere in SAGA a zilelor libere platite cu 75% inconformitate cu prevederile Legii 19/2020

velescuo239
Mesaje: 89
Membru din: Mar Feb 12, 2008 12:00 am

Re: Concediu 75% conform legii 19/2020

#2 Mesaj de velescuo239 »

aveti, va rog un model de cerere concediu 75%?

gheorghei642
Mesaje: 701
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: Concediu 75% conform legii 19/2020

#3 Mesaj de gheorghei642 »

Nr._____ din_____________ 2020


Se aprobă,
Director ...................................



Cerere de acordare zile libere pentru supravegherea copilului
in varsta de pana la 12 ani


Subsemnatul ____________________________________________, domiciliat in localitatea_________________________________________, str. ___________________________, nr. _____, bl. ______, ap. ____, judetul _____________, identificat cu C.I seria __, nr. ________, CNP ______________________________ telefon de contact _____________________, in calitate de parinte/tutore al minorului_______________________________, angajat/ă al/a __________________________________, având funcția de _____________________, prin prezenta vă rog să-mi aprobați acordarea de zile libere pentru supravegherea copilului in vârstă de până la 12 ani înscris în cadrul unei unităţi de învăţământ, în toata perioada în care autoritatile competente decid închiderea temporară a unităţilor de învăţământ unde aceştia sunt înscrişi.

Anexez prezentei:
- copie certificat nastere copil;
- declaraţie pe propie răspundere din care rezulta că celalalt parinte nu a solicitat la locul său de muncă zile libere pentru supravegherea copilului .

Vă mulțumesc.

Data Semnătura
.......................... ..........................
CERERE DE SOLICITARE ZILE LIBERE IN BAZA LEGII NR. 19/2020



Subsemnatul/a ....................................................................................., salariat(a)
in cadrul ......................................................................................................................................
solicit pentru perioada 17.03.2020 – ___.03.2020, zile libere conform Legii nr. 19/2020,pentru supravegherea copilului/copiilor meu/mei minor/i:

Nume Prenume Data nasterii copilului






Atasez prezentei cereri :
A. declaratia sotului/sotiei …………………………………………………………., conform careia acesta/aceasta nu a solicitat zile libere in baza Legii nr. 19/2020, pentru perioada sus mentionata.
B. Documentul din care rezulta ca sunt tutorele legal/parinte din familie monoparentala al minorului/minorilor sus mentionat/i




Data: Semnatura:
_________ _____________

____________________________________
A se alege varianta potrivita fiecarui caz
Se pot prezenta in functie de caz: sentinta judecatoreasca definitiva si irevocabila, certificat de divort, certificat de deces, etc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Concediu 75% conform legii 19/2020

#4 Mesaj de tomac »

Nici măcar nu a intrat în vigoare legea și, deja, întrebați cum se introduce în SAGA?!

Ovidiu, nu există un model standard. E o cerere pe care un salariat, ca orice persoană care a terminat 8 clase în țara asta, învață să o formuleze.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

cunam917
Mesaje: 324
Membru din: Lun Sep 24, 2018 3:22 pm

Re: Concediu 75% conform legii 19/2020

#5 Mesaj de cunam917 »

programul este actualizat, a aparut concediul pentru parinti

Scrie răspuns