incasare card

Mesaj
Autor
giurconiul
Mesaje: 95
Membru din: Mie Ian 18, 2006 12:00 am

incasare card

#1 Mesaj de giurconiul »

Suntem un magazin care incaseaza de la client contravaloarea produselor vandute si pe card ( 5121=4111 si scade comisionul prin 622=5121) .
In luna februarie a intervenit o modificare in modul de lucru al bancii astfel incat valoarea bruta este incasata de o firma terta GP, care retine comisionul si vireaza bancii valoarea neta.
Firma terta ne pune la dispozitie un extras zilnic defalcat in : brut = comision+net
Extrasul bancii la incasarea val nete are la explicatii urmatoarele ,,tranzactie efectuata prin canal multicash,accept de carduri la plata, platitor GP(firma terta),,
Cum se modifica in acest context monografia la incasarea cardurilor?
Multumesc

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: incasare card

#2 Mesaj de pinteae »

Vei deschide un analitic al contului 5125, prin care vei opera incasarea sumelor decontate prin card (5125 = 4111). Din contul respectiv vei transfera sumele incasate prin contul bancar (5121 = 5125) si comisionul retinut de catre procesatorul de plati (628 sau 627 sau 622 = 5125).
Eugen Pintea

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: incasare card

#3 Mesaj de tomac »

Acea firmă emite o factură și ea. Și o situație detaliată a încasărilor brute, comision reținut și sume nete ce se virează în cont. Cel mai probabil e BCR. Dar nu dau acele situații implicit nici să-i pici cu ceară. Trebuie să strigi după ei. De aceea soluția lui Eugen e cea mai practică.
Eu am setat analitice la 5125 și pe analitic pentru încasări cu card, folosesc opțiunea de încasări grupate pentru că e mai simplu: https://www.sagasoftware.ro/?p=2487
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ferenta192
Mesaje: 335
Membru din: Mie Mar 09, 2011 10:22 am

Re: incasare card

#4 Mesaj de ferenta192 »

Mie, acea firmă mi-a comunicat un link, unde intru pe bază de nume utilizator și parolă și îmi listez eu în fiecare lună sau zi, datele de care am nevoie, privind încasările cu cardul și comisionul lor!Însă eu acolo nu am văzut nicio factură emisă de ei!Dar e bine că ne-ați zis, că o să mă uit mâine mai cu atenție!
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Scrie răspuns