concediu / zile libere supraveghere copii

Mesaj
Autor
padured610
Mesaje: 55
Membru din: Joi Ian 01, 1970 2:00 am
Contact:

concediu / zile libere supraveghere copii

#1 Mesaj de padured610 »

S-a promulgat legea 19/2020 pentru acordarea de zile libere pentru supraveghere copii

Art. 1. − (1) Se acordă zile libere unuia dintre părinţi pentru supravegherea copiilor, în situaţia închiderii temporare a unităţilor de învăţământ unde aceştia sunt înscrişi, ca urmare a condiţiilor meteorologice nefavorabile sau a altor situaţii extreme decretate astfel de către autorităţile competente cu atribuţii în domeniu.

(2) Prevederile alin. (1) se aplică părinților care îndeplinesc cumulativ următoarele condiții:
a) au copii cu vârsta de până la 12 ani, înscriși în cadrul unei unităţi de învăţământ sau au copii cu dizabilități cu vârstă de până la 18 ani, înscriși în cadrul unei unități de învățământ;
b) locul de muncă ocupat nu permite munca la domiciliu sau telemunca.


Art. 3. − (1) Indemnizația pentru fiecare zi liberă se plăteşte din capitolul aferent cheltuielilor de personal din bugetul de venituri și cheltuieli al angajatorului și este în cuantum de 75% din salariul corespunzător unei zile lucrătoare, dar nu mai mult de corespondentul pe zi a 75% din câștigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat.

(2) Prin derogare de la prevederile Legii nr. 200/2006 privind constituirea şi utilizarea Fondului de garantare pentru plata creanţelor salariale, cu modificările ulterioare, sumele pentru plata indemnizaţiei prevăzută la alin. (1) se decontează din acest fond numai pe perioada prevăzută la art. 1 alin.(4).

(3) Până la închiderea anului fiscal, sumele decontate potrivit alin. (2) vor fi înapoiate Fondului de garantare din bugetul de stat, potrivit unei proceduri stabilită prin hotărâre a Guvernului.



Aveti idee cum se implmenteaza in Saga?

Ciudat este si ca sumele trebuie returnate pana la sfarsitul anului fiscal???

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: concediu / zile libere supraveghere copii

#2 Mesaj de pomparaus »

Sumele vor fi inapoiate Fondului de garantare din BUGETUL DE STAT nu de tine angajator. Cat despre implementare hai sa lasam echipa Saga sa faca ce trebuie facut ca o fac bine.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: concediu / zile libere supraveghere copii

#3 Mesaj de tomac »

Continuă să mă mire atitudinea oamenilor. Adică avem o lege apărută în week-end, lege care se poate aplica de mâine și noi vrem să știm de azi cum se va proceda în SAGA peste o lună sau minim 15 - 16 zile când ne vom apuca de generarea statelor de salarii pentru luna martie? E ca la bilanț. Vine data de 1 ianuarie, prin 7-8 ianuarie așa, avem cel puțin o persoană - de regulă una care pleacă din țară, care a terminat închiderea de an deși la firme cu activitate e cam greu să o faci în 7-8 zile și care au nevoie urgentă de bilanț - că are de luat un credit, că e altceva la mijloc, nu contează, chiar dacă ANAF nu are publicat nimic.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

padured610
Mesaje: 55
Membru din: Joi Ian 01, 1970 2:00 am
Contact:

Re: concediu / zile libere supraveghere copii

#4 Mesaj de padured610 »

pai stirile le aud toti angajatii. Si majoritatea au copii acasa, si ce sa vezi, vor cere sa ramana cu copiii

am intrebat pentru ca poate sunt altii mai experimentati care au avut situatii similare, poate concedii de alt tip dar la fel platit din fondul de garantare

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: concediu / zile libere supraveghere copii

#5 Mesaj de ovidiuo »

@padured610 : "altii mai experimentati care au avut situatii similare" .. NU exista situatii similare cu cea pe care o traim toti acum ... un pic de rabdare nu strica nimanui, plus ca SAGA intotdeauna a fost la inaltime cu implementarea noutatilor si modificarilor "din piata".
@tomac: .. aveti toata stima pentru calmitatea de care dati dovada de fiecare data ! Respect !

cunam917
Mesaje: 324
Membru din: Lun Sep 24, 2018 3:22 pm

Re: concediu / zile libere supraveghere copii

#6 Mesaj de cunam917 »

Actualizati programul. S-a introdus concediul pentru parinti

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: concediu / zile libere supraveghere copii

#7 Mesaj de tomac »

@padured610 - ca idee, nu ați întrebat asta. Ați întrebat explicit când introduce SAGA acel concediu.
Ei bine e introdus deja, e suficient să refaceți actualizarea.
Și nu pot exista cazuri de acest gen. Nu de alta dar fondul de garantare nu este înființat pentru acest tip de situații și pentru acest tip de concedii. Decontarea acestui tip de concedii din acel fond de garantare este o excepție introdusă explicit prin această lege. Și reîntregirea de la bugetul de stat, a acestui fond, prevăzută de lege, este făcută tocmai pentru că fondul nu era destinat unor astfel de situații prin legea lui de reglementare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

padured610
Mesaje: 55
Membru din: Joi Ian 01, 1970 2:00 am
Contact:

Re: concediu / zile libere supraveghere copii

#8 Mesaj de padured610 »

Am intrebat cum se implementeaza, adica ce sa facem noi. Nu ma asteptam sa fie asa rapid introdusa in program optiunea. Bravo Saga!

Intr-adevar am actualizat si acum apare in program. De asemenea a aparut si pe blog un articol legat de asta
https://www.sagasoftware.ro/?p=2514

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: concediu / zile libere supraveghere copii

#9 Mesaj de tomac »

Articolul era publicat la momentul la care ați postat pe forum :)
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

padured610
Mesaje: 55
Membru din: Joi Ian 01, 1970 2:00 am
Contact:

Re: concediu / zile libere supraveghere copii

#10 Mesaj de padured610 »

Nu era, s-a publicat mai tarziu in aceiasi zi (pe FB cel putin la ora 14). Dar nu conteaza, important este ca vom continua activitatea economica....cat vom mai putea...
Ultima oară modificat Joi Mar 19, 2020 9:49 am de către padured610, modificat 1 dată în total.

ferenta192
Mesaje: 334
Membru din: Mie Mar 09, 2011 10:22 am

Re: concediu / zile libere supraveghere copii

#11 Mesaj de ferenta192 »

padured610 scrie: Mar Mar 17, 2020 1:38 pmIntr-adevar am actualizat si acum apare in program. De asemenea a aparut si pe blog un articol legat de asta https://www.sagasoftware.ro/?p=2514
Ca și idee :) , aveți idee cine a publicat acest articol apărut pe blog, despre care i-ați spus d-lui TomaC? :wink:
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

padured610
Mesaje: 55
Membru din: Joi Ian 01, 1970 2:00 am
Contact:

Re: concediu / zile libere supraveghere copii

#12 Mesaj de padured610 »

"Cristi" a publicat articolul

ferenta192
Mesaje: 334
Membru din: Mie Mar 09, 2011 10:22 am

Re: concediu / zile libere supraveghere copii

#13 Mesaj de ferenta192 »

Ok, deci i-ați comunicat d-lui TomaC faptul că a apărut și pe blog un articol scris de "Cristi"! :D
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

costachet
Mesaje: 197
Membru din: Lun Oct 06, 2008 12:00 am

Re: concediu / zile libere supraveghere copii

#14 Mesaj de costachet »

soda caustica scrie pe voi ...uneori…..
de unde sa stie omu ca tomac=cristi…

ferenta192
Mesaje: 334
Membru din: Mie Mar 09, 2011 10:22 am

Re: concediu / zile libere supraveghere copii

#15 Mesaj de ferenta192 »

Da...uneori! :lol:
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Scrie răspuns