revenire din concediu crestere copil-decl 112

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
bolbac
Mesaje: 2
Membru din: Joi Aug 14, 2014 11:11 am

revenire din concediu crestere copil-decl 112

#1 Mesaj de bolbac »

Buna ziua,
Am o salariata care s-a intors pe data de 30.06.2015 din concediu crestere copil. Va rog sa-mi spuneti ce setari trebuie sa fac pentru ca in declaratia 112 sa se preia de acum inainte data de 01.07.2015 ca data incepere activitate si nu data de 18.09.2006-data angajarii.
Mentionez faptul ca in statul de plata, rubrica concedii, am introdus concediul de crestere copil pana la data de 30.06.2015, dar in decl 112 tot nu imi apare data de 01.07.2015 la rubrica Data inceperii activitatii, asa cum am inteles ca ar trebui sa apara.
Va multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25864
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: revenire din concediu crestere copil-decl 112

#2 Mesaj de tomac »

S-a angajat în 01/07/2015? De ce să apară acea dată? A avut contractul suspendat nu încetat.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

bolbac
Mesaje: 2
Membru din: Joi Aug 14, 2014 11:11 am

Re: revenire din concediu crestere copil-decl 112

#3 Mesaj de bolbac »

Asa este. Declaratiile 112 pe lunile iulie-octombrie le-am facut ca data angajarii din 18.09.2006, dar salariata nu aparea asigurata la sanatate. Am fost la casa de sanatate sa vad ce se intampla si mi-au spus ca declaratiile au fost facute gresit, si ca incepand cu declaratia aferenta lunii iulie in toate declaratiile trebuie trecuta ca data inceperii activitatii data de 01.07.2015. M-am mai interesat si eu in aceasta problema si se pare ca asa este. De aceea nu stiam cum pot seta ca de acum inainte sa-mi apara acesta data in declaratie. Oricum, multumesc pentru raspuns.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25864
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: revenire din concediu crestere copil-decl 112

#4 Mesaj de tomac »

Nu este adevărat. E o problemă din sistemul lor, dar nu o recunosc. Știu din experiență acest lucru.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: revenire din concediu crestere copil-decl 112

#5 Mesaj de ferenta »

Dar interesant că banii declaraţi ca reţinuţi de la angajator, precum şi de la salariată, evident, pe CNP-ul ei, pentru contribuţia la sănătate şi mai apoi viraţi, nu apar ca sume în plus la ei, pe care din oficiu să ţi le fi restituit lună de lună, dacă ei spun acum că nu apărea ca asigurată în toată această perioadă!Interesant... :roll:
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

iurcencua
Mesaje: 6
Membru din: Mar Ian 15, 2013 6:05 pm

Re: revenire din concediu crestere copil-decl 112

#6 Mesaj de iurcencua »

daca intrati in decl 112 la salariatii in concediu de crestere a copilului , acestia apar cu contractul incetat cu data intrarii in concediu si neasigurat ...eu am gasit solutia...sterg data incetarii si odific in stare asigurat...asa merge

gondorg777
Mesaje: 34
Membru din: Lun Apr 08, 2013 3:32 pm

Re: revenire din concediu crestere copil-decl 112

#7 Mesaj de gondorg777 »

nu stiu ce sa zic...
ar trebui rezolvata problema sa treaca programul automat data care o doresc cei de la casa de sanatate..nu e normal sa corectam noi declaratia manual...
cum faci in cazul in care ai mai multe societaticu mai multe angajate de acest tip...

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25864
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: revenire din concediu crestere copil-decl 112

#8 Mesaj de tomac »

gondorg, programul completează 112 așa cum cere ordinul ăla care o reglementează.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns