CONCEDII DIN CAUZA CORONAVIRUSULUI

Mesaj
Autor
bodnars
Mesaje: 85
Membru din: Mie Aug 07, 2013 1:53 pm

CONCEDII DIN CAUZA CORONAVIRUSULUI

#1 Mesaj de bodnars »

Buna ziua
cum procedati in aceasta perioada? Firma vrea sa isi suspende activitatea din cauza situatiei legate de coronavirus, un angajat si a exprimat dorinta de a si lua concediu de odihna dar ceilalti nu? Cum ar fi bine sa se procedeze, sa se acorde concediu fara plata?
Multumesc

pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: CONCEDII DIN CAUZA CORONAVIRUSULUI

#2 Mesaj de pomparaus »

Varianta multora este somajul.

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: CONCEDII DIN CAUZA CORONAVIRUSULUI

#3 Mesaj de nasteaf »

Dar la somaj tehnic trebuie ca angajatorul sa achite 75% salar+contributiile aferente la stat, iar salariatul sta acasa si nu lucreaza!
De unde poate un angajator sa suporte singur aceste cheltuieli?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: CONCEDII DIN CAUZA CORONAVIRUSULUI

#4 Mesaj de tomac »

Concediul fără plată se acordă la cerere!
Repetați chestia asta angajatorilor. Aceștia pot opta pentru reducerea activității, disponibilizări cu reducerea locurilor de muncă, concedii pentru părinți, etc.

Suspendarea CIM la inițiativa angajatorului se poate face doar pe art.52 din codul muncii (vedeți și art.53 din codul muncii).
Suspendarea CIM pentru concedii fără plată este o suspendare de comun acord - pe art.54, adică trebuie să existe ACORDUL AMBELOR PĂRȚI pentru suspendarea CIM. Lipsa acordului din partea salariatului duce la nulitatea oricărei suspendări.

Încetarea CIM de către angajator - sau concedierea așa cum e stipulată la art.58 CM, se poate face de către angajator, dar sunt situații în care aceasta nu se poate dispune - art.60 CM.
În rest concedierea se face pe art.61-69 în funcție de motive.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

neamtun
Mesaje: 221
Membru din: Mie Ian 16, 2013 2:54 pm

Re: CONCEDII DIN CAUZA CORONAVIRUSULUI

#5 Mesaj de neamtun »

Deci, in caz de CFS se face suspendarea in Revisal?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: CONCEDII DIN CAUZA CORONAVIRUSULUI

#6 Mesaj de tomac »

Se poate face dacă se și suspendă CIM. :)
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

costachet
Mesaje: 197
Membru din: Lun Oct 06, 2008 12:00 am

Re: CONCEDII DIN CAUZA CORONAVIRUSULUI

#7 Mesaj de costachet »

EU AM DEMARAT PROCEDURA DE CONCEDIERE COLECTIVA LA O COMPANIE
PROCEDuRA ESTE :
se face notificare catre sindicat/reprezentanti salariati
se asteapta raspunsul sindicatului/reprezentantilor salariatilor ( au termen 5 zile )
apoi se depune - 1 notificare catre agentia de somaj - conf model ( si in copie notificarea catre sindicat si raspunsul lor ) Aceasta notificare se depune cu 30 de zile inaintea datei concedierii
- 1 notificare la insp terit de munca
apoi se elibereaza un preaviz de concediere catre toti salariatii vizati ( la data primirii raspunsului din partea sindicat/reprezentanti salariati)
se respecta durata preavizului din contractele de munca !!
la data inchiderii c.i.m. se inmaneaza salariatului - decizia cu art 65 , adev de vechime, adev.cu stagiul de cotizare ( astea 3 sunt acte eliberate de angajator ) cu ele se prezinta la somaj si restul de acte cerute de somaj…

costachet
Mesaje: 197
Membru din: Lun Oct 06, 2008 12:00 am

Re: CONCEDII DIN CAUZA CORONAVIRUSULUI

#8 Mesaj de costachet »

ce nu stiu eu ...sunt pasi pentru somaj tehnic….si finantarea…
a aparut vreun act normative nou…
ca in cel vechi stiu de o finantare de 75 % din brut , sustinut de angajator….si companiile cu dificultati ( in special horeca) nu au de unde sa sustina nici acest 75%

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: CONCEDII DIN CAUZA CORONAVIRUSULUI

#9 Mesaj de tomac »

Se pare că tot așa va fi. Se va putea recupera de la stat. Doar că nu integral în cazul celor ce au salarii mai mari decât mediu brut pe economie.
Actele încă nu sunt publicate.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

belibouc
Mesaje: 53
Membru din: Mie Noi 08, 2017 12:24 pm

Re: CONCEDII DIN CAUZA CORONAVIRUSULUI

#10 Mesaj de belibouc »

Stimati colegi, cum se procedeaza in cazul nostru, al contabililor, care avem CIM partiale la firmele pentru care raspundem de evidenta contabila? Daca restul salariatilor intra in somaj tehnic, noi putem ramane salariati, pentru o suma modica, de exemplu? Sau nu se poate, trebuie si contractul nostru suspendat sau incetat? Oricum nu cred ca poate fi vorba de somaj tehnic si pentru noi, deci, va rog, cum procedati? Multumesc.

costachet
Mesaje: 197
Membru din: Lun Oct 06, 2008 12:00 am

Re: CONCEDII DIN CAUZA CORONAVIRUSULUI

#11 Mesaj de costachet »

somajul tehnic se acorda ptr lipsa de activitate nu pe meserii
somajul tehnic inseamna ca este angajat care sta degeaba, acasa, DAR LA DISPOZITIA ANGAJATORULUI....banuiesc ca multi stam acasa ( inclusiv contabili) la dispozitia angajatorului
parerea mea e ca si noi putem intra in somaj tehnic..
dupa ce facem actele de intrare in somaj :))))))

munteanud924
Mesaje: 18
Membru din: Mar Sep 03, 2019 7:55 am

Re: CONCEDII DIN CAUZA CORONAVIRUSULUI

#12 Mesaj de munteanud924 »

Exista posibilitatea operarii in pontaj a somajului tehnic, si cum vom proceda? Multumesc.

belibouc
Mesaje: 53
Membru din: Mie Noi 08, 2017 12:24 pm

Re: CONCEDII DIN CAUZA CORONAVIRUSULUI

#13 Mesaj de belibouc »

Daca intri la o firma in somaj tehnic, sau la alte 2-3, poti la alte firme sa ramai in activitate, la firme care lucreaza normal si nu acorda somajul tehnic? Ma refer la cei care au mai multe contracte de munca part-time. Multumesc.

paidolat181
Mesaje: 487
Membru din: Vin Aug 11, 2006 12:00 am
Localitate: Resita

Re: CONCEDII DIN CAUZA CORONAVIRUSULUI

#14 Mesaj de paidolat181 »

costachet scrie: Sâm Mar 21, 2020 8:29 am somajul tehnic se acorda ptr lipsa de activitate nu pe meserii
somajul tehnic inseamna ca este angajat care sta degeaba, acasa, DAR LA DISPOZITIA ANGAJATORULUI....banuiesc ca multi stam acasa ( inclusiv contabili) la dispozitia angajatorului
parerea mea e ca si noi putem intra in somaj tehnic..
dupa ce facem actele de intrare in somaj :))))))
Se poate cu condiția să intri la toate firmele unde ai CIM! ;) ;)
Un economist este un expert care va stii maine de ce lucrurile pe care le-a prevestit ieri nu s-au intamplat astazi.

costachet
Mesaje: 197
Membru din: Lun Oct 06, 2008 12:00 am

Re: CONCEDII DIN CAUZA CORONAVIRUSULUI

#15 Mesaj de costachet »

somajul tehnic il initiaza angajatorul aflat in acea situatie...nu salariatul…
salariatul poate intra in somaj tehnic la 3 firm si la alte 4 sa lucreze 100%
el are salariu fractionat la toate firmele nu are cum sa fie cu 8 ore la fiecare din firmele cu care colaboreaza!

Scrie răspuns