Bilete de calatorie si abonamente

Mesaj
Autor
nagyl296
Mesaje: 10
Membru din: Mar Mar 03, 2020 10:53 am

Bilete de calatorie si abonamente

#1 Mesaj de nagyl296 »

Buna ziua!

Am si eu o problema si nu stiu cum sa fac inregistrarile.
Obiectul principal de activitate a firmei este transportul public. Firma vinde bilete de calatorii si abonamente.
Biletele se achizitoneaza de la o firma, pe baza de bon de predare se predau la 8 soferi, soferii vand biletele si la fiecare inceput de luna predau sumele incasate pentru luna trecuta, la predare se taie bon fiscal.
Abonamentele se printeaza la firma nu se achizitioneaza, sunt de doua feluri: abonamente pentru pensionari care sunt subventionate 100% de primarie si abonamente pentru elevi care sunt subventionate 50% de primarie. Elevii primesc abonamentele in momentul in care platesc cele 50%, primesc si pensionarii abonamentele si la sfarsit de luna se editeaza un tabel care se depune la primarie pentru incasarea subventiei.
Care sunt inregistrarile contabile si cum se inregistreaza in Saga?
Trebuie folosit contul 5323 la achizitia biletelor, sau se trateaza ca si marfuri?

nagyl296
Mesaje: 10
Membru din: Mar Mar 03, 2020 10:53 am

Re: Bilete de calatorie si abonamente

#2 Mesaj de nagyl296 »

Chiar nu ma poate ajuta cineva cu un raspuns?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Bilete de calatorie si abonamente

#3 Mesaj de tomac »

Nu folosiți 5323 la înregistrarea biletelor. Că nu le cumpărați pentru utilizare proprie. Țineți o evidență a lor, dar nu se înregistrează prin 5323
Când vindeți abonamentele
4111=704 cu partea care se încasează de la abonați
4111.analitic primărie=704 - se facturează partea subvenționată
Dacă sunteți plătitor de TVA, TVA la această factură se înregistrează în 4428 chiar dacă aplicați sau nu TVA la încasare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nagyl296
Mesaje: 10
Membru din: Mar Mar 03, 2020 10:53 am

Re: Bilete de calatorie si abonamente

#4 Mesaj de nagyl296 »

Multumesc mult pentru raspuns. La achizitia si predarea biletelor la soferi ce inregistrari contabile fac?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Bilete de calatorie si abonamente

#5 Mesaj de tomac »

Achiziția se poate înregistra pe 3028 la valoarea dată în factura de tipărire. La șofer i se predau cu pv în care se trec și seriile. Și se scad cu bon de consum din gestiune.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nagyl296
Mesaje: 10
Membru din: Mar Mar 03, 2020 10:53 am

Re: Bilete de calatorie si abonamente

#6 Mesaj de nagyl296 »

Multumesc mult pentru ajutor!!!

nagyl296
Mesaje: 10
Membru din: Mar Mar 03, 2020 10:53 am

Re: Bilete de calatorie si abonamente

#7 Mesaj de nagyl296 »

Am incercat sa fac cum ati propus dvs. si am facut in felul urmator:

Am creat o gestiune global-valorica, la articole am creat mai multe Bilete de calatorii 4.5 lei, Bilete de calatorie 3.5 lei ...smd, la tip i-am pus Alte materiale consumabile, am mai creat tot la articole Vanzari bilete, tip Servicii vandute.

La intrari am facut intrarea in gestiune prin formula: 3028 = 401, dupa care am mers la Comenzi.
1. In ercanul 1 la partener am introdus numele soferului (prealabil am creat analitice pentru contul 461, cate una pentru fiecare sofer).
2. La ecranul 2 am trecut la tip Servicii vandute, la gestiune am trecut gestiunea global-valorica creata anterior, si la denumire am trecut articolul creat in prealabil Vanzari bilete, la cantitate nu am trecut nimic deoarece cand trec datele in ecranul 3 o sa ia datele automat.
3. In ecranul 3 am adaugat la tip Alte consumabile, la gestiune gestiunea global-valorica si la denumire Bilete de calatorie 3.5 lei, dupa care am adugat mai multe linii cu celelalte bilete (de 3 lei, de 5.5lei etc). Aici am facut o modificare la pret si am pus pretul de vanzare, deoarece mai tarziu la iesiri va prelua preturile introduse in ecranul 3 Comenzi.

Dupa ce am terminat l-am vandut prin Iesiri unde in primul ecran am adaugat Numele soferilor, in Ecranul 2 daca am lucrat corect in Comenzi o sa-mi apare Asociere comenzi acolo bifam comanda si automat aduce cantitatile si preturile, dar trebuie completate sectiunile Tip, Gestiune, Denumire articol (Servicii vandute, gestiunea golbal-valorica, Vanzari bilete) si concomitent fac darea in consum la Intrari.

Astfel am a avut urmatoarele inregistrari contabile:
La achizitie formulare: 3028 = 401 0.03lei
La predare catre soferi: 461.01, 461.02, etc. = 704 3.3614lei
La incasarea contravalorii biletelor: 5311 = 461.01, 461.02, etc. 4.00lei
Si concomitent darea in consum: 6028 = 3028 0.03lei
Este corect asa?

Mai am o intrebare: Daca la incasare nu se face factura se poate ca in ecranul 1 la iesiri, la Tip sa aleg Aviz si atunci nu as mai folosi contul 461 ci contul 481.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Bilete de calatorie si abonamente

#8 Mesaj de tomac »

NU este corect defel.
De ce ați trece pe venituri predarea biletelor?
Predarea se face cu PV de predare. Costul lor, a biletelor predate și vânduse se va înregistra în baza documentelor de decontare întocmite de șoferi. Acele documente sunt unele interne.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nagyl296
Mesaje: 10
Membru din: Mar Mar 03, 2020 10:53 am

Re: Bilete de calatorie si abonamente

#9 Mesaj de nagyl296 »

Soferii la decontare nu intocmesc nici un document, numai se numara biletele ramase si pentru diferenta se taie bon fiscal.
Atunci la predare biletelor la soferi ar fi 461=3028?
Si la predarea sumelor incasate 5311=704 si 6028=461?

Sau nu mai fac nimic, doar: 3028=401
6028=3028
5311=704

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Bilete de calatorie si abonamente

#10 Mesaj de tomac »

Varianta 2
Dar vă recomand să aveți proceduri clare de predare a biletelor și de decontare a lor.
Emiterea bonului se face la fiecare client în parte, nu pe total.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nagyl296
Mesaje: 10
Membru din: Mar Mar 03, 2020 10:53 am

Re: Bilete de calatorie si abonamente

#11 Mesaj de nagyl296 »

Multumesc mult pentru timpul acordat si pentru raspunsul dumneavoastra! Mi-ati fost de mare ajutor! Dumnezeu sa va binecuvanteze!

Scrie răspuns