Autofactura Depasire Plafon Sponsorizare

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Autofactura Depasire Plafon Sponsorizare

#1 Mesaj de ovidiuo »

Buna seara ! Am o firma (producatoare de confectii), microintreprindere, care vrea sa faca o sponsorizare catre un spital (10.000 de masti de protectie). Nu se pune problema deducerii din impozitul pe venitul microintreprinderilor pentru ca suma dedusa ar fi prea mica si nu se complica (nici ei, nici eu). Dar, din ce stiu, trebuie ca firma sa faca o autofactura. M-am dus in ecranul "Clienti" si am adaugat ca si client firma care face sponsorizarea, apoi ma duc pe "Iesiri" si aici nu mai stiu cum sa adaug factura (ce sa selectez la tip); la denumire articol trec "depasire plafon sponsorizare" iar la cont nu stiu ce sa trec (stiu ca trebuie sa "iasa" 635=4427, dar nu m-am prins cum sa inregistrez in SAGA). Sponsorizarea o adaug prin "Alte operatiuni cu stocuri" - "Operatii speciale" - "Descarcare Cantitate" - cont corespondent 6584 (6584=345). Aveti vreo idee ? Multumesc pentru ajutor !

P.S. .. daca nu s-a dedus nimic din impozitul pe venitul microintreprinderilor, mai trebuie sa se depuna D107 ?

pomparaus
Mesaje: 4128
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Autofactura Depasire Plafon Sponsorizare

#2 Mesaj de pomparaus »

Eu stiu ca sponsorizarea se face pentru sustinerea entitatilor nonprofit si a unitatilor de cult care sunt furnizori de servicii sociale acreditati cu cel putin un serviciu social licentiat. Spitalul face parte din aceasta categorie?
Daca da, lucrezi factura ca pe orice alta factura de client pe nedefinit la iesiri si adaugi la cont 635, la validare vei primi un mesaj de atentionare: "ati introdus o auto factura pentru care se va genera NC 635 = 4427", zici ok, validezi si gata.
Daca nu face parte din categoria acestor entitati, livrarea de masti nu e sponsorizare ci donatie.

pomparaus
Mesaje: 4128
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Autofactura Depasire Plafon Sponsorizare

#3 Mesaj de pomparaus »

Din titlul formularului 107 "Declaratie informativa privind beneficiarii sponsorizarilor/mecenatului/burselor private", eu zic ca se depune pt.ca informezi cine a primit sponsorizarea.

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: Autofactura Depasire Plafon Sponsorizare

#4 Mesaj de ovidiuo »

@pomparaus: Multumesc frumos (am reusit o simulare cu autofactura - este perfect) ! Cred ca aveti dreptate .. pare a fi o donatie .. mi-a spus azi ca vrea sa dea cele 10.000 nu catre un spital ci catre Primaria din localitatea unde isi are sediul. Acum, daca o consideram donatie, nu mai trebuie sa depuna D107, corect ?

pomparaus
Mesaje: 4128
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Autofactura Depasire Plafon Sponsorizare

#5 Mesaj de pomparaus »

Da.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25845
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Autofactura Depasire Plafon Sponsorizare

#6 Mesaj de tomac »

Am niște observații:
1. sponsorizarea se poate face și către spitale, școli, primării, etc, care nu sunt înscrise în acel registru, doar că la microîntreprinderi astfel de sponsorizări nu se pot deduce din impozitul pe venit, devenind donații.
2. dacă această sponsorizare era efectuată de un plătitor de impozit pe profit, se putea deduce din impozitul pe profit
Pentru cazul 1 nu se declară prin 107, pentru cazul 2 se declară.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

pomparaus
Mesaje: 4128
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Autofactura Depasire Plafon Sponsorizare

#7 Mesaj de pomparaus »

Multumim Cristi!

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: Autofactura Depasire Plafon Sponsorizare

#8 Mesaj de ovidiuo »

@tomac: Multumesc ! .. sunt lamurit acum ! Numai bine !

Scrie răspuns