somaj tehnic

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
lupum263
Mesaje: 442
Membru din: Vin Iun 07, 2013 12:10 pm

somaj tehnic

#1 Mesaj de lupum263 »

buna ziua
trebuie sa trec angajatii in somaj tehnic conf.art. 52 lit. c si art. 53 alin. 1 din Codul muncii.Intrebarea mea este pe ce perioada sa ii trec in somaj tehnic?
Incepand cu data de 23.03.2020 -pana cand? pana la ce data este stare de urgenta?
va multumesc mult pentru raspuns

gheorghei642
Mesaje: 703
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: somaj tehnic

#2 Mesaj de gheorghei642 »

Decretul nr. 195/2020 privind instituirea stării de urgență pe teritoriul României, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 212 din 16 martie 2020.
Art.1.- Se instituie starea de urgenta pe intreg teritoriul Romaniei pe o durata de 30 de zile.
.................
Art.8.- Prezentul decret se publica in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, si intra in vigoare la data publicarii.

nitah
Mesaje: 342
Membru din: Joi Sep 22, 2016 8:51 am

Re: somaj tehnic

#3 Mesaj de nitah »

Va rog sa-mi spuneti :
Pt obtinerea certificatului de la Min Ec ,pe ce site se depune ?
Apoi ,se inregistreaza in Revisal .dupa ce obtin certificatul .
Mai departe ,depun la AJOFM : tabel cu sal . 75 % din brut ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: somaj tehnic

#4 Mesaj de balazse »

Citeste cele postate pe blog:
https://www.sagasoftware.ro/?p=2530

nastasachei
Mesaje: 37
Membru din: Lun Iul 01, 2019 1:11 pm

Re: somaj tehnic

#5 Mesaj de nastasachei »

perioada de somaj ar fi 23.03-17.04, deoarece starea de urgenta este pana pe 16.04..
Eu am alta intrebare: indemnizatia pe care o solicitam conform Anexei 2 OUG 3/2020 este aferenta doar lunii martie, urnmand sa revenim cu un nou dosar catre ANOFM pentru luna aprilie?
Sau cerem indemnizatia integral 23.03-17.04?

cretum81
Mesaje: 4
Membru din: Joi Feb 04, 2010 12:00 am

ReMunca la distanta contabili

#6 Mesaj de cretum81 »

Buna ziua
Doresc sa implementati o varianta de lucru de acasa cu SAGA fara Team viewer si fara a cumpara inca o licenta
Sa exemplificam:ps-ul cu programul este la birou eu sunt acasa cum pot cessa programul pentru a lucra?
client -server conectare cu aceeiasi licenta ar fi o varianta

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: somaj tehnic

#7 Mesaj de ovidiuo »

@cretum81: Folositi Remote Desktop Connection din Windows ! :D

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: somaj tehnic

#8 Mesaj de paturcai »

Singura modalitate GRATIS si legala pentru accesarea de la distanta a computerului de la serviciu sau de acasa este CHROME DESKTOP LA DISTANTA (asa se cheama aplicatia)
Cum pregatim lucrurile ca sa fie totul simplu:
- in BIOS-ul computerului pe care trebuie sa-l accesam (pe care lucram de acasa, de exemplu) mergem la POWER si ii setam la WAKE-UP ora si data cand trebuie acesta sa se deschida singur (zilnic, saptamanal, etc)
- ne trebuie un cont de GMAIL; daca nu-l avem il cream exact cum ne-am creat contul de la Yahoo, de exemplu
- accesam urmatorul link (legatura) si instalam DESKTOP LA DISTANTA (marca Chrome): introduceti in bara de adrese: remotedesktop.google.com/support, și apasăm tasta Enter.
- sub „Primește asistență”, dăm clic pe Descarcă
Este cel mai bun "remote desktop" de pe piata: are exact toate calitatile, mai putin conferinta (dar nu cred ca ne ajuta conferinta cand lucram, avem telefoane mobile si minute gratis in nestire ca putem sa stam in conferinte pana gasesc leacul pentru Corona)

COmputerul meu - de exemplu - se trezeste in fiecare dimineata la ora 9
Chiar si acum cand scriu aceste randuri folosesc aplicatia.

Ca sa avem posibilitatea sa-l accesam trebuie ca acestui computer (de la serviciu) sa-i punem un cod PIN format din cifre (numarul de telefon, data de nastere, etc)
Acasa instalam acelasi DESKTOP LA DISTANTA de la Chrome, folosind exact aceeasi adresa de email de la Gmail
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: somaj tehnic

#9 Mesaj de septimiuv »

Unii nu sunt în stare să genereze adeverința pentru Covid-19 și tu le spui să umble în BIOS?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: somaj tehnic

#10 Mesaj de paturcai »

Ha ha ha ha
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns