somaj tehnic

Scrie răspuns
Mesaj
Autor
tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: somaj tehnic

#16 Mesaj de tudoraf841 »

conditia ca incasarile in luna cand sant in somaj tehnic (martie) sa fie mai mici cu 25% decat media incasarilor din ian+feb la un loc deci se refera strict la incasari in cazul meu in martie primesc o garantie oprita de la o lucrare aceasta suma va fi luata in calcul ? in concluzie orice suma incasata de exemplu in martie care vine de la o lucrare din urma cu 7 luni va fi luata in calcul?
de ce nu se ia in calcul cifra de afaceri?
incasari martie <incasari ian.+feb la un loc (media ) conditia ca sa pot primi banii pe somaj ?am zis bine?

pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: somaj tehnic

#17 Mesaj de pomparaus »

Garantia ta va fi luata in calcul pt.ca e o incasare (orice incasare in martie e logic ca apartine unor fc.emise anterior, nu doar din luna martie). Eu consider ca e corect ca se ia in calcul incasarile (sunt angajatori care pot sa factureze miliarde in martie, deci CA mare, si daca nu incaseaza nimic din ce factureaza, cu ce sa plateasca salariile si taxele?).Deci sunt importante incasarile nu CA. In rest zici bine.

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: somaj tehnic

#18 Mesaj de tudoraf841 »

ok, multumesc mult si mai am o nelamurire atunci cand se socoteste 75% din efectiv sa intre in somaj tehnic si la impartire da cu virgule adica 75% vine 15.7 salariati cum aleg 15 sau 16 ?

pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: somaj tehnic

#19 Mesaj de pomparaus »

Ce e egal si mai mult de 0.50 se reantregeste la 1 . In cazul tau 16.

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: somaj tehnic

#20 Mesaj de tudoraf841 »

multumesc mult, atunci cand se calculeaza 75 % din efectiv se calculeaza la toate contractele individuale adica si la cele suspendate in cic sau alte stari sau 75% doar din cele active?
Raportarea intrarii in somaj tehnic in rvs ,care este termenul de raportare ,in termen de 20 zile de la intrare in somaj ?
Multumesc pt. timpul acordat

baicus
Mesaje: 24
Membru din: Mie Mar 06, 2019 12:28 pm

Re: somaj tehnic

#21 Mesaj de baicus »

Eu am alta nelamurire :
"b) reduc activitatea ca urmare a efectelor epidemiei COVID-19 și nu au capacitatea financiară de a achita plata tuturor salariilor angajaților lor. Angajatorii pot beneficia de plata indemnizației prevăzute la alin. (1) pentru cel mult 75% dintre angajații care au contracte individuale de muncă active la data intrării în vigoare a prezentei ordonanțe de urgență."
La ce se refera "nu au capacitatea financiară de a achita plata tuturor salariilor angajaților lor". Adica daca eu suspend activitatea firmei, dar am lichiditati in conturile bancare, nu ma incadrez la aceasta ordonanta ca am bani si am de unde plati salariatii?

belibouc
Mesaje: 53
Membru din: Mie Noi 08, 2017 12:24 pm

Re: somaj tehnic

#22 Mesaj de belibouc »

Cum sa intelegem restrictia de 75% dintre angajatii care au contracte de munca active? Orice fel de contract( timp partial sau intreg de munca, sau ore pe luna)? Nu specifica. Daca un SRL are un salariat cu norma intreaga si inca un salariat cu 10 ore pe luna, are dreptul la somaj tehnic pentru salariatul cu norma intreaga? Multumesc.

fifors88
Mesaje: 6
Membru din: Lun Feb 05, 2007 1:00 am

Re: somaj tehnic

#23 Mesaj de fifors88 »

Pentru cei din a doua categorie , pentru cel mult 75% dintre angajații care au contracte individuale de muncă active la data intrării în vigoare a prezentei ordonanțe de urgență, statul suporta si obligatiile ca si in cazul celor din prima categorie?

visani512
Mesaje: 492
Membru din: Mie Feb 03, 2016 2:43 pm

Re: somaj tehnic

#24 Mesaj de visani512 »

Buna ziua. As dori daca se poate sa ma lamureasca cineva in legatura cu somajul tehnic. Noi suntem o firma care face prestari servicii . In luna martie am avut incasari mai mari decat media lunilor ianuarie si februarie, dar de o saptamana au scazut puternic angajatii nu mai vor sa se duca sa faca montaje la domiciliul clientului si nici clientul nu mai vrea sa ii primeasca. Ce pot face ? Nu pot face hartiile pentru somaj tehnic deoarece am avut incasari. Ce ma sfatuiti. Multumesc.

pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: somaj tehnic

#25 Mesaj de pomparaus »

Asta nu inseamna ca nu poti sa trimiti oamenii in somaj tehnic, doar ca daca incasarile din martie nu sunt <25% fata de media incasarilor ian+febr., tu angajator nu ceri decontarea somajului tehnic de la stat, il suporti tu integral.

baicus
Mesaje: 24
Membru din: Mie Mar 06, 2019 12:28 pm

Re: somaj tehnic

#26 Mesaj de baicus »

@visani512 firma la care lucrez este in aceeasi situatie. Consider ca partea din ordonanta ce se refera la procentul de incasari ar fi trebuit sa faca referire strict la perioda decretarii starii de urgenta. Banuiesc ca toti din sistemul privat dorim ca somajul tehnic sa fie suportat de stat in situatia existenta,daca se doreste sustinere economica.. Credeti ca statul da bani atat de usor chiar si in stare de urgenta? :)
Ultima oară modificat Joi Mar 26, 2020 4:35 pm de către baicus, modificat de 2 ori în total.

pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: somaj tehnic

#27 Mesaj de pomparaus »

@baicus : nu inteleg de ce ma citezi : raspunsul meu e pt.visan, nu are nici o legatura cu ce scrii tu. De unde tragi tu concluzia ca eu am zis ca" statul da bani atat de usor" - asta iti apartine in intregime.

pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: somaj tehnic

#28 Mesaj de pomparaus »

@fifors88: "În cazul indemnizației prevăzute la alin. (1), calculul, reținerea și plata impozitului pe venit, a contribuției de asigurări sociale de stat și a contribuției de asigurări sociale de sănătate se realizează de către angajator din indemnizațiile încasate din bugetul asigurărilor pentru șomaj. " : deci NU.

varariut
Mesaje: 4
Membru din: Mie Ian 27, 2010 12:00 am

Re: somaj tehnic

#29 Mesaj de varariut »

Am o firma cu 5 angajati. Constructii. Opresc activitatea . Am inteles ca in saga operez somaj tehnic.Dar
Intrebare:
Pe ce perioada? ca nimeni nu stie cat va tine epidemia
Trebuie operat in Revisat si transmis online la ITM?
Din 5 angajati pot trimite 4 in somaj tehnic cu toate ca toti 5 sunt acasa?
Trebuesc depuse acte la Ajofm? Ce acte ? cand?
Multumesc

pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: somaj tehnic

#30 Mesaj de pomparaus »

Ai pe forum raspunsuri la tot ceea ce intrebi tu , cat si in ordonanta 30/18.03.2020 daca o citesti cu atentie :
- perioada somajului tehnic a inceput cu 18.03.2020-16.04.2020 (daca se prelungeste starea de urgenta , prelungesti suspendarea) .
- Da trebuie operat si transmis REVISALUL la ITM,
- Decizia apartine angajatorului cati salariati trimite in somaj tehnic.
- In luna aprilie dupa ce faci dovada ca ai platit salariile aferente lunii martie, cat si ca incasarile din luna martie au fost afectate , adica sunt < 25% decat media incasarilor din ian+febr.2020, faci cererea pe care o gasesti in OUG 30/18.03.2020 si o depui la Somaj pt.decontare.

Scrie răspuns