Somaj Tehnic si altele...

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
soarer535
Mesaje: 60
Membru din: Mar Ian 28, 2014 4:17 pm

Somaj Tehnic si altele...

#1 Mesaj de soarer535 »

Buna ziua.Va rog sa- mi clarificati niste aspecte care sunt cel putin neclare cu acest somaj tehnic.Pentru a doua categorie de firme care inca mai functioneaza dar au venituri cu 25% mai mici,chiriile se platesc integral ?ce inseamna "daca nu au posibilitatea de a plati?Cum stabilim asta?Dupa soldul casei? Adica daca exista sume in casa,firmele nu mai beneficiaza de NIMIC? Angajatorii care nu sunt salariati,isi platesc singuri CAS,CASS-ul,beneficiaza de vre-un ajutor?

cireasam296
Mesaje: 3
Membru din: Vin Ian 10, 2020 10:56 am

Re: Somaj Tehnic si altele...

#2 Mesaj de cireasam296 »

Eroare stat de plata cu salariati in concediu pentru parinti si salariati intrati ulterior in somaj tehnic.
Apar toti ca fiind in concediu pentru parinti.

cireasam296
Mesaje: 3
Membru din: Vin Ian 10, 2020 10:56 am

Re: Somaj Tehnic si altele...

#3 Mesaj de cireasam296 »

Eroare stat de plata cu salariati in concediu pentru parinti si salariati intrati ulterior in somaj tehnic.
Apar toti ca fiind in concediu pentru parinti.

poienariur974
Mesaje: 19
Membru din: Vin Mar 15, 2013 1:16 pm

Re: Somaj Tehnic si altele...

#4 Mesaj de poienariur974 »

a ART.XI,alin(8)prevede ca nu se datoreaza contributie asiguratorie de munca pentru indemnizatia de somaj.Eu am facut o simulare a statului pentru luna martie ,selectand somaj tehnic din rubrica concedii,si am constatat ca contributia asiguratorie de munca se calculeaza.Urmeaza sa mai aduceti modificari la statul de salarii? Va multumesc.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Somaj Tehnic si altele...

#5 Mesaj de septimiuv »

Momentan nu s-au implementat noile reglementări.

poienariur974
Mesaje: 19
Membru din: Vin Mar 15, 2013 1:16 pm

Re: Somaj Tehnic si altele...

#6 Mesaj de poienariur974 »

MULTUMESC!!!!

Scrie răspuns