taxa mediu deseuri

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
augustl602
Mesaje: 28
Membru din: Lun Mai 19, 2014 2:35 pm

Re: taxa mediu deseuri

#16 Mesaj de augustl602 »

Si mai am o dilema: inainte de modificarea legii deseului din iulie 2019 eu am dedus TVA la orice achizitie de masini in vederea dezmembrarii si fara retinere de fond de mediu, deci le-am tratat acele achizitii ca orice achizitie de bunuri, nu ca achizitii de deseuri, Si acum ma intreb daca am procedat bine, dar am intrebat la finante la momentul respectiv si mi s-a zis ca este in regula cum procedez, iar dna care este responsabila la mediu pentru societatea noastra afirma la fel, ce ziceti?

Ma scuzati ca va tot intreb dar acum nu mai sunt sigura ca am procedat corect!

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: taxa mediu deseuri

#17 Mesaj de paturcai »

Sa retinem totusi un aspect:
Avem cu totii obligatia sa inegistram facturile EXACT asa cum au fost emise de catre FURNIZOR.
Daca simtul nostru profesional ne spune ca nu este bine, trebuie sa atentionam furnizorul pentru refacerea acelei facturi.

Multe lucruri nu sunt corecte
TVA-ul pe care-l treceti pe factura va fi platit de catre client; veti avea - adevarat - un pret mai mare (cu acea TVA colectata) fata de "competitie".
Singura parghie este trecerea pe cheltuiala sau atentionarea FURNIZORULUI pentru refacerea facturii.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: taxa mediu deseuri

#18 Mesaj de paturcai »

Referitor la faptul ca nu ati dedus fondul pentru mediu:
In momentul in care FURNIZORUL (vanzatorul) emite factura de deseuri ACESTA TREBUIE SA DECLARE (si sa plateasca) la fondul de mediu; este o taxa cu retinere la sursa si el trebuie sa o vireze. Asa cum vi s-a spus: ati procedat corect.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

augustl602
Mesaje: 28
Membru din: Lun Mai 19, 2014 2:35 pm

Re: taxa mediu deseuri

#19 Mesaj de augustl602 »

Va multumesc frumos, dle Paturcai, pentru rabdare si pentru timpul alocat raspunsurilor oferite!
Marturisesc, ca nu sunt pe deplin lamurita daca am procedat corect sau nu de-a lungul timpului in legatura cu acel TVA dedus la facturile de achizitie a masinilor.
Mi se pare foarte aiurea sa nu poti deduce TVA la achizitiile care fac obiectul tau de activitate, dar sa colectezi TVA la toate vanzarile, mai putin deseul, evident.


Va multumesc frumos!

Scrie răspuns