somaj tehnic

Scrie răspuns
Mesaj
Autor
stroem96
Mesaje: 33
Membru din: Mar Feb 21, 2017 3:03 pm

Re: somaj tehnic

#46 Mesaj de stroem96 »

Angajat cu norma intreaga de 8 ore/zi la o firma si cu contract cu timp partial la alta firma 63ore/luna. Poate intra in somaj tehnic la firma unde are norma intreaga si continua cu contractul la firma unde are timp de lucru partial? Si in caz de somaj tehnic subventionat de stat si somaj tehnic suportat de angajator?

Multumesc !

nans394
Mesaje: 62
Membru din: Vin Iul 01, 2016 2:22 pm

Re: somaj tehnic

#47 Mesaj de nans394 »

Buna ziua

Concret incasari ian 10000, febr 70000. Medie pe luna 40000.
Bun ...martie 40000 , deci nu ma incadrez .
In aprilie la ce ma voi raporta cu incasarile ?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: somaj tehnic

#48 Mesaj de paturcai »

Eu spun ca DA in ambele variante
Somajul tehnic are legatura cu activitatea firmei care apeleaza la aceasta forma de "protectie" si nu are legatura cu salariatul.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

hincua569
Mesaje: 27
Membru din: Vin Oct 18, 2013 12:55 pm

Re: somaj tehnic

#49 Mesaj de hincua569 »

sunt doua tipuri de firme care pot beneficia de sustinere.
cele din domeniul horeca cu 100% angajati in somaj tehnic si cea de a doua categorie cu 75% din angajati cu conditia dovedirii ca au cifra de afaceri scazuta cu peste 25% fata de media lunilor ianuarie si februarie

pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: somaj tehnic

#50 Mesaj de pomparaus »

Nu de cifra de afaceri ci de incasari este vorba.

strasciuce251
Mesaje: 106
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am

Re: somaj tehnic

#51 Mesaj de strasciuce251 »

La o pensiune, 2 salariati, nu am facut suspendarea cu articolul 52, pt ca unul din cei 2 salariati era in concediu medical. Azi i se termina acest concediu si as vrea ca de maine sa ii dau pe amandoi in somaj tehnic. E ok, asa?

deacc700
Mesaje: 50
Membru din: Mar Feb 05, 2008 12:00 am

Re: somaj tehnic

#52 Mesaj de deacc700 »

Buna ziua!

Cum instiintez salariatul de somajul tehnic?
Daca bine am inteles din discutii vom plati noi somajul tehnic si urmeaza sa-l recupram de la AJOFM,ca la concediile medicale.

pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: somaj tehnic

#53 Mesaj de pomparaus »

Prin decizia administratorului si semnatura lui cu "Am luat la cunostinta".... da somajul tehnic e platit de angajator cu posibilitatea de a recupera daca intruneste conditiile din ordonanta.

cunam917
Mesaje: 324
Membru din: Lun Sep 24, 2018 3:22 pm

Re: somaj tehnic

#54 Mesaj de cunam917 »

Aveti grija ca s-a schimbat legea. Somajul tehnic se declara in revisal cu 1 zi inainte. Pot recupera bani daca am inchis un mall si un hotel,dar firma are bani pentru plata salariilor? Din ce am vazut scrie ca trebuie sa se reduca incasarile (ceea ce se si intampla avand in vedere ca le-am inchis) si ca trebuie sa dovedesc ca nu am bani pentru plata salariilor.

gheorghei642
Mesaje: 700
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: somaj tehnic

#55 Mesaj de gheorghei642 »

Ordonanța de urgență nr. 30/2020
În vigoare de la 21 martie 2020
Publicat în Monitorul Oficial, Partea I nr. 231 din 21 martie 2020.
...............................
Art. XI. -(1)Pe perioada stării de urgență instituite prin Decretul nr. 195/2020 privind instituirea stării de
urgență pe teritoriul României, pentru perioada suspendării temporare a contractului individual de muncă, din
inițiativa angajatorului, potrivit art. 52 alin. (1) lit. c) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată, cu
modificările și completările ulterioare, ca urmare a efectelor produse de coronavirusul SARS-CoV-2,
indemnizațiile de care beneficiază salariații se stabilesc la 75% din salariul de bază corespunzător locului de
muncă ocupat și se suportă din bugetul asigurărilor pentru șomaj, dar nu mai mult de 75% din câștigul salarial
mediu brut prevăzut de Legea bugetului asigurărilor sociale de stat pe anul 2020 nr. 6/2020.
(2) De prevederile alin. (1) beneficiază salariații angajatorilor care îndeplinesc una din următoarele condiții:
a) întrerup activitatea total sau parțial în baza deciziilor emise de autoritățile publice competente potrivit legii, pe
perioada stării de urgență decretate, și dețin certificatul de situații de urgență emis de Ministerul Economiei,
Energiei și Mediului de Afaceri, prevăzut la art. 12 din anexa nr. 1 la Decretul nr. 195/2020 privind instituirea
stării de urgență pe teritoriul României. Ministerul Economiei, Energiei și Mediului de Afaceri eliberează
certificatul de situații de urgență conform metodologiei aprobate prin ordin;
b) reduc activitatea ca urmare a efectelor epidemiei COVID-19 și nu au capacitatea financiară de a achita plata
tuturor salariilor angajaților lor. Angajatorii pot beneficia de plata indemnizației prevăzute la alin. (1) pentru cel
mult 75% dintre angajații care au contracte individuale de muncă active la data intrării în vigoare a prezentei
ordonanțe de urgență.
(3) Pentru angajatorii menționați la alin. (2) lit. b), plata indemnizației prevăzute la alin. (1) se va realiza în baza
unei declarații pe propria răspundere din care să reiasă faptul că angajatorul înregistrează o diminuare a
încasărilor din luna anterioară depunerii declarației pe propria răspundere, cu un procent de minimum 25% față
de media încasărilor din perioada ianuarie-februarie 2020, și că nu are capacitate financiară pentru a plăti toți
salariații.

tanchism176
Mesaje: 117
Membru din: Lun Feb 15, 2010 12:00 am

Re: somaj tehnic

#56 Mesaj de tanchism176 »

Decizia emisa din Saga pentru somaj tehnic e suficienta?

nans394
Mesaje: 62
Membru din: Vin Iul 01, 2016 2:22 pm

Re: somaj tehnic

#57 Mesaj de nans394 »

In constructii urmarea a aplicarii somajului tehnic , suma bruta se diminueaza sub 3000 de lei.
Mai beneficiez de scutire la cass si impozit ?

iacoboaiae
Mesaje: 14
Membru din: Vin Feb 01, 2019 11:37 am

Re: somaj tehnic

#58 Mesaj de iacoboaiae »

Ptr. asa ceva trebuie act normativ ptr. ca in constructii se beneficiaza de acele facilitati daca sunt salarii intre 3000 si 30000 CA peste 80% sau egal, daca nu se cred ca se dau facilitatile. Ai redus sub 3000 nu se mai dau facilitati.

baicus
Mesaje: 24
Membru din: Mie Mar 06, 2019 12:28 pm

Re: somaj tehnic

#59 Mesaj de baicus »

pomparaus scrie: Lun Mar 23, 2020 1:44 pm @baicus : nu inteleg de ce ma citezi : raspunsul meu e pt.visan, nu are nici o legatura cu ce scrii tu. De unde tragi tu concluzia ca eu am zis ca" statul da bani atat de usor" - asta iti apartine in intregime.
Scuze! N-am vrut sa te citez pe tine. Asa a iesit. Am corectat.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: somaj tehnic

#60 Mesaj de paturcai »

Nicaieri nu se spune ca trebuie dovedita incapacitatea de plata
Asta nu inseamna ca in nestire toata lumea trimite in somaj tehnic.
Sa fim seriosi, cei care inca mai pot lucra, lucreaza. Cat? Nimeni nu stie cu exactitate.
In Ordonanta se face vorbire de SITUATIE DE URGENTA, de un certificat (pe care-l luam online) si despre o declaratie pe propria raspundere privind dimunarea incasarilor
Nu trebuie sa dovedesc nimic. Nicaieri nu spune ca trebuie sa vin cu acte doveditoare (ca scriptic am in Registru de casa miliarde, sau ca am sold la Banca nu-stiu-cat)
Nu!
Se pune de pricipiu problema, ca firma a fost "obligata" sa inchida, sau clientii sunt priponiti in carantine si la domiciliu. Marea lor majoritate. Somajul tehnic se da pentru ca o firma nu mai poate tine deschis si oamenii sa lucreze.
Cei care lucreaza de acasa, iau aceleasi salarii si sunt un pic mai castigati.
Marea masa a serviciilor a fost inchisa.
Nu punem problema ca firma avea bani in cont sau numerar. Proprietarul unei afaceri nu poate sa imparta banii frateste cu angajatul. Asta e!
Oricum la salariul minim pe economie, din NETUL suportat de ANOFM se pot achita numai salariile angajatilor, iar firmele sunt datoare sa achite restul contributiilor sociale. Haideti sa vedem si din unghiul acesta.
Adica doresc sa spun ca oricum multor firme (de prestari servicii) nu le va conveni situatia ca trebuie sa achite contributii si impozit pe salarii. Salariile, vin, in maxim 60 de zile de la ANOFM, in acest rastimp firmele vor achita salarii nete, si contributii. Daca nu ai incasari, intreb si eu cu naivitate, de unde sa mai dai angajatului si acel net diminuat cu 75%?
Am situatii in care 2 firme de coafura si frizerie doresc sa trimita oamenii in somja-somaj, si nu tehnic. De ce? Pentru ca nu au de unde sa achite salarii si contributii.
Statul nu va da imediat banii firmelor care ii solicita. Nu a facut asta niciodata si nu se va dezminti nici acum.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns