sponsorizare din alt cont

Mesaj
Autor
calfav592
Mesaje: 142
Membru din: Joi Oct 08, 2015 12:19 am

sponsorizare din alt cont

#1 Mesaj de calfav592 »

Firmele care doresc sa faca sponsorizari pana la 31.03 nu au cont la banca, iar unde se doreste a se face sponsorizarea nu avem acea banca in oras. Este corect daca se face plata din contul personal al unui angajat si se trece la detali: firma si codul fiscal? :oops: :oops: :oops: Va multumesc. Este exclus plata prin Posta.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: sponsorizare din alt cont

#2 Mesaj de paturcai »

Cand sponsorizati aveti un contract
In spatele contractului puneti dovada platii
Treceti ca salariatul dvs. a ridicat un avans (542 = 5311) pentru suma achitata
Inchideti suma aferenta decontului 401 = 542 (sau 6582 = 542) avand dovada tiparita a platii pe care salariatul a facut-o din contul lui personal
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: sponsorizare din alt cont

#3 Mesaj de tomac »

Nu este corect. Pe mine mă uimește cum încearcă unii să ocolească legea, să o încalce chiar și să ceară o validare a acțiunilor lor. De fapt nu, caută o soluție pentru ocolirea legii, pentru neaplicarea ei. Nu pentru aplicarea legii. Nu au cont pentru că? Vor să facă sponsorizări? Să o facă numerar. Intră și aceste plăți în plafonul zilnic de plăți și sunt și ele limitate, dar la o adică pot depune direct în contul entității sponsorizate - ceea ce e echivalentul plății prin bancă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: sponsorizare din alt cont

#4 Mesaj de paturcai »

Probabil ca suma nu este atat de mare
La fel cum probabil ca nu exista un substrat ilicit in solicitarea de consiliere
Nu contrazic, probabil ca TomaC a intalnit (sigur ca vorbeste din experienta) astfel de situatii
Eu spun ca ar fi "cuminte" ca cele scrise de TomaC sa le spuneti celui care a procedat asa si sa va asigurati ca nu cauta o "portita" sa eludeze legea.
Sunt de acord cu TomaC: nu sunt adeptul eludarii legilor in general.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

calfav592
Mesaje: 142
Membru din: Joi Oct 08, 2015 12:19 am

Re: sponsorizare din alt cont

#5 Mesaj de calfav592 »

Sumele in discutii erau mici sub 100 lei / trimestru. Doar comisionul bancii lunar pt a putea tine deschis un cont bancar pj doar pentru o sponsorizare mica trimestrial este mare pt firmele mici. Plata direct la banca fiind exclusa deoarece in oras acea banca unde ar trebui sa platim nu avem din pacate. Multumesc frumos de sfaturi. Pana la urma s-a renuntat.

Scrie răspuns