preaviz si concediu fara plata

Mesaj
Autor
moldovanv216
Mesaje: 46
Membru din: Joi Aug 07, 2014 10:43 am

preaviz si concediu fara plata

#1 Mesaj de moldovanv216 »

Un salariat a fost preavizat pentru concediere individuala si doreste concediu fara plata pe perioada preavizului . Se poate acorda CFP?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: preaviz si concediu fara plata

#2 Mesaj de herganiec »

daca isi face cerere da.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

iacoboaiae
Mesaje: 14
Membru din: Vin Feb 01, 2019 11:37 am

Re: preaviz si concediu fara plata

#3 Mesaj de iacoboaiae »

si cum vine asta, se suspenda CIM ptr. CFP si pe urma il lichidezi?
Vrea somaj? Daca nu de ce nu incetezi CIM cu art. 55 lit. b din Codul Muncii.?

moldovanv216
Mesaje: 46
Membru din: Joi Aug 07, 2014 10:43 am

Re: preaviz si concediu fara plata

#4 Mesaj de moldovanv216 »

Se desfiinteaza punctul de lucru si postul pe care il ocupa angajatul , deci e clar concediere . Salariatul a fost preavizat cu 30 zile lucratoare inainte de concediere si a depus cerere de CFP in perioada preavizului.Am facut suspendare CIM , fac incetare suspendare si apoi incetare CIM cu art. 65 alin.Da, vrea somaj.
Multumesc herganiec.

tudosien
Mesaje: 503
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

Re: preaviz si concediu fara plata

#5 Mesaj de tudosien »

Daca preavizul a fost facut in perioada in care contractul a fost suspendat atunci si acesta a fost suspendat(art.75, alin.(3) Codul muncii). Dupa incetarea suspendarii curge in continuare restul de preaviz. Intrebarea e daca locul de munca nu mai este(firma s-a inchis) mai trebuie sa platesc angajatul pe acea perioada de preaviz ramasa daca nu presteaza munca?
Si ca sa nu mai bag alt subiect: la o firma de transport international care "scartaie" din lipsa de comenzi cum se poate proceda cu soferii care au perioade in cursul lunii de pana la 10-15 zile pana prind o cursa nu lucreaza in acea perioada. Patronul nu vrea sa-i plateasca in aceste perioade. CFP la cererea angajatului nu prea se incadreaza, zic eu-cum ar fi eu sa fac cerere de concediu fara plata ca n-am de munca?

Scrie răspuns