inregistrare onrc/transmitere documente

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

inregistrare onrc/transmitere documente

#1 Mesaj de tudoraf841 »

vreau sa transmit on line la onrc prelungirea sediului social si nu ma descurc deloc ,cum ma inregistrez, cum transmit asta a-mi mai lipsea acum.
multumesc

gheorghei642
Mesaje: 701
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: inregistrare onrc/transmitere documente

#2 Mesaj de gheorghei642 »

Anunț

1.Pe perioada stării de urgență, respectiv 30 de zile de la data emiterii Decretului Președintelui României nr.195/2020 privind instituirea stării de urgență pe teritoriul României, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 212/2020, persoanele care au calitatea de expert contabil și contabil autorizat vor putea proceda la transmiterea cererilor de înregistrare în registrul comerțului și a documentelor aferente, pentru profesioniștii înregistrați în registrul comerțului, în baza împuternicirilor sub semnătură privată, emise de reprezentanții profesioniștilor, și acordate în conformitate cu prevederile contractelor de prestări servicii de contabilitate, exclusiv, prin mijloacele electronice.
2.Măsura de mai sus este adoptată în contextul stării de urgență decretate și are menirea să sprijine mediul de afaceri în vederea transmiterii prin mijloace electronice a cererilor de înregistrare. În acest sens, precizăm că prevederile art. 18 alin. (2) și (3) din Nomele metodologice privind modul de ţinere a registrelor comerţului, de efectuare a înregistrărilor şi de eliberare a informaţiilor, aprobate prin Ordinul ministrului justiției nr. 2.594/C./2008, se aplică în continuare, cu mențiunea că cererile de înregistrare pot fi transmise prin mijloace electronice și de salariați ai profesionistului, în baza împuternicirii emise de acesta, prin reprezentantul său legal, în condițiile legii.
3.În acord cu dispozițiile OUG nr. 44/2008 privind desfăşurarea activităţilor economice de către persoanele fizice autorizate, întreprinderile individuale şi întreprinderile familiale, aprobată cu modificările și completările prin Legea nr.182/2016, persoanele fizice autorizate, întreprinderile individuale şi întreprinderile familiale pot să se adreseze şi birourilor de asistenţă din cadrul primăriilor, înființate conform art. 35 din ordonanța de urgență referită, în vederea transmiterii, prin intermediul acestora, a cererilor de înregistrare în registrul comerțului, în format electronic.
Relaţii cu publicul
Tel.: +40213160817 /18/24
Fax: +40213160829
E-mail: onrc@onrc.ro

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: inregistrare onrc/transmitere documente

#3 Mesaj de tudoraf841 »

practice,eu am intrat pe onrc,creaza cont inregistrare,mi-am introdus adresa de mail , am dat trimitere, am primit pe adresa de mail - Bine a-ti venit la onrc Pentru a activa contul ONRC, faceti click pe acest link - am dat click pe acel link si asa a murit,nu am mai primit nimic

nastasea526
Mesaje: 187
Membru din: Lun Ian 29, 2007 1:00 am

Re: inregistrare onrc/transmitere documente

#4 Mesaj de nastasea526 »

buna ziua
eu am reusit sa transmit online in 10 martie
din cite inteleg termenul s-a amanat
Art. XI. -
(1) Termenul de depunere a declarației privind beneficiarul real, prevăzut de art. 56 alin. (4) și 62 alin. (1) din Legea nr. 129/2019 pentru prevenirea și combaterea spălării banilor și finanțării terorismului, precum și pentru modificarea și completarea unor acte normative, se prelungește cu 3 luni de la data încetării stării de urgență instituite prin Decretul nr. 195/2020 privind instituirea stării de urgență pe teritoriul României, iar pe durata stării de urgență se suspendă depunerea acestei declarații.

daca va ajuta mai jos aveti pasii pe care i-am urmat pentru transmitere
1.Intrare in cont
ONRC Portal
User: (email)
Parola: (parola)
Tel de contact : Margineanu Mihaela - 0213160824 si tastele 1 / 1 / 5 (am prins destul de greu, dar au fost foarte draguti)
Tel de contact Bucuresti (la mentiuni) 0213160828 int.206

2.Am creat un folder in care am pus:

Declaratia de la notar scanata color si pus semnatura digitala pe ultima pagina
Copii dupa buletinele noastre fiecare cu semnatura digitala

3.Din stanga paginii principale- Inregistrari in RC si autorizari PJ
4.Cerere de inregistrare -> bifa la “Inregsitrare in RC”-> aleg forma proprietate SRL
5.Selectez -> Bucuresti -> Completez sectiunea 1 cu datele solicitantului si datele firmei pt. Care se solicita
6.In cerere completez-> solicitare “Declratia beneficiari reali cf. Art.56”-> bifa la pct.4.6 inregistrare mentiuni -> bifa la altele _ “Beneficiari reali cf, art.56
7.Opis - adaug documentele - Declaratia, copii dupa buletine toate cu semnatura digitala in jousl paginii
8.Comunicare- completez datele unde astept rezolutiile -> bifa la email
9.Generez pdf -> il salvez pe calculator -> il semnez digital (Fill and Sign -> Work with certificate-> Sign with certificate-> drag un dreptungi si save)
10.Pas urmator Choose file si aleg fisierul.pdf salvat si semnat pe calculator -> Adaug
11.Finalizare - aleg din lista de jos detalii la cererea facuta
12.Printez cererea
13.Notez pe ea numar cerere si NR/DATA VERIFICARE

Daca rezolutia este cu nota de corectie/adaugare doc
Se face renuntare la cerera initiala si se transmite o alta cerere

Pentru renuntare:

1.Alte inregistrari in RC - Cerere completare Dosar
2.Selectez Municipiul Bucuresti
3.Completez Sectiunea 1 cu datele solicitantului
4.Aleg Cerere NR/DATA VERIFICARE INITIALA si compltez “renuntare la cererea nr…/ data….VERIFICARE INITIALA
5.Descarc cerere -> salvez pe calculator -> semnez digital -> salvez
6.Atasez fisier .pdf la Choose -> Alege
7.Deschid Detalii -> Listez cererea si notez pe ea Nr/ Data VERIFICARE

In lista Cererile mele (in pag principala - Contul meu / Cererile mele / platile mele)
Aleg numarul sau data cind am transmis
Intru in detalii
Verific Nr./data inregistrare (il copiez)
Intru in (pag principala stanga) Stadiu dosar
Selectez buton Numar de nregistrare
Aleg Bucuresti
Scriu numarul copiat (doar numar fara data)
Aleg Cautare
Apare in partea de jos Firma si dau click pe nume firma
Din lista care apare aleg numarul de inregistrare aferent si dau click
Apar datele din Faza 2 cu :
Numar/data inregistrare
Nr/data verificare
Data termen de solutionare
Data termen de eliberare

Asteptam pe mail

o zi frumoasa

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: inregistrare onrc/transmitere documente

#5 Mesaj de septimiuv »

Mai bine stai la coadă la ei. :shock:

nastasea526
Mesaje: 187
Membru din: Lun Ian 29, 2007 1:00 am

Re: inregistrare onrc/transmitere documente

#6 Mesaj de nastasea526 »

pare complicat doar la prima vedere :mrgreen:
dupa 2 dosare respinse, am descoperit caile de urmat in pagina lor (deja era o problema personala cu situl lor :D )

iar pentru ani urmatori, cel putin pentru mine, va fi mai comod

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: inregistrare onrc/transmitere documente

#7 Mesaj de tudoraf841 »

la coada la coada,dar nu primeste pe nimeni, sant incuiati pe dinauntru

pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: inregistrare onrc/transmitere documente

#8 Mesaj de pomparaus »

Au pe site "Anunț: Pe durata stării de urgenţă instituite prin Decretul nr. 195/2020 privind instituirea stării de urgenţă pe teritoriul României se suspendă depunerea declaraţiei privind beneficiarul real.Termenul de depunere a declaraţiei privind beneficiarul real, prevăzut de art. 56 alin. (4) şi 62 alin. (1) din Legea nr. 129/2019 pentru prevenirea şi combaterea spălării banilor şi finanţării terorismului, precum şi pentru modificarea şi completarea unor acte normative se prelungeşte cu 3 luni, de la data încetării stării de urgenţă.(În conformitate cu art. XI alin. (1) din Ordonanța de urgență nr. 29/2020 privind unele măsuri economice şi fiscal-bugetare, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 230/21.03.2020 )"

Scrie răspuns