DEPUNERE DOCUMENTATIE SOMAJ TEHNIC online

Mesaj
Autor
paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

DEPUNERE DOCUMENTATIE SOMAJ TEHNIC online

#1 Mesaj de paturcai »

Trebuie sa recunosc ca AJOFM-ul s-a miscat destul de repede.
ATENTIE! Se foloseste NUMAI browserul CHROME pentru mai multa siguratanta.
A fost creat un site unde se pot introduce datele legate de somaj. Dupa introducerea datelor, se va descarca documentatia generata in format PDF, se va semna electronic (vi se explica cum) si acel fisier se va reincarca inapoi
Aici este adresa: http://www.locuridemuncaharghita.ro/Sec ... /pisa0.php
Modalitatea de a te inscrie este simpla: se trece codul fiscal al firmei DIN ORICE JUDET inclusiv BUCURESTI, iar parola este:primele 4 cifre din codul fiscal (exemplu: 36986512, parola fiind 3698)
Exista si un video clip pe care puteti sa-l urmariti si care va ajuta enorm.
Succes!
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: DEPUNERE DOCUMENTATIE SOMAJ TEHNIC online

#2 Mesaj de tomac »

Singura problemă de acolo, este textul din OUG 30/2020:
Art. XII. -
(1) În vederea acordării sumelor necesare plății indemnizației prevăzute la art. XI alin. (1), angajatorii depun, prin poșta electronică, la agențiile pentru ocuparea forței de muncă județene, precum și a municipiului București, în raza cărora își au sediul social, o cerere semnată și datată de reprezentantul legal însoțită de o declarație pe propria răspundere și de lista persoanelor care urmează să beneficieze de această indemnizație, asumată de reprezentantul legal al angajatorului, conform modelului care va fi aprobat prin ordin al ministrului muncii și protecției sociale și publicat ulterior în Monitorul Oficial al României, Partea I.
Ce cere legea?
1. Trimiterea, prin poșta electronică. Ce avem aici? Posibilitatea de a completa, manual, niște date într-un formular web. Oricât de șmecher ar fi, nu sună bine. Poate pentru câțiva salariați, dar sunt firme cu zeci de salariați. Ce să facă ăia? Să-i la mână pe toți? Dacă ar fi existat posibilitatea de upload din fișiere, hai să zic. Dar chiar și așa - legea le cere trimise pe mail nu prin completare manuală pe site.
2. Legea cere semnarea de către reprezentantul legal. Cere legea ca reprezentantul legal să semneze digital? Nu. Cere legea ca documentele de acolo să fie semnate digital? Nu. Dacă o altă persoană, diferită de reprezentantul legal, semnează digital documentele, de unde știe AJOFM că acea persoană are sau nu o calitate în firmă? Răspuns - nu știe.
Dacă o altă persoană decât reprezentantul legal semnează digital documentele, se mai consideră că acestea au fost întocmite corect și că asigură în numele angajatorului că datele din formulare conțin date corecte și verifice? Ce ziceți? Vine cineva și zice: hai semnează digital documentele astea că sunt ok? V-ați asuma o astfel de răspundere?

Așa că, pentru a respecta cerința legii:
- documentele ce se depun la AJOFM trebuie semnate de reprezentantul legal, identificabil ca atare, al firmei care le depune
- documentele pot fi semnate olograf de către reprezentantul legal și scanate sau pot fi semnate digital de către reprezentantul legal
- documentele se trimit, potrivit legii, prin poșta electronică!
Când se va modifica legea discutăm. Până atunci ce e prezentat acolo e o chestie, frumoasă ca intenție, dar doar atât.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: DEPUNERE DOCUMENTATIE SOMAJ TEHNIC online

#3 Mesaj de paturcai »

Nu spun ca nu ai dreptate TomaC
Dar sa stii ca ma intreb si m-am intrebat, daca le trimitem datele sub forma de tabel, cine prelucreaza atatea documente primite si intr-un timp atat de scurt.
Fiind pe site-ul AJOFM am convingerea ca ceva, ceva tot este. Nu-l lasau! Informatia exista si probabil ca va fi si o alta solutie la care vor apela din cauza timpului scurt
Nu vad sa existe atat de multi angajati care sa introduca atat de multe date, chiar trimise cu semnatura electronica.
Sunt sute de firme care chiar daca au un angajat inseamna mii de date de introdus.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: DEPUNERE DOCUMENTATIE SOMAJ TEHNIC online

#4 Mesaj de tobosv790 »

Ok. Mersi. Dar de ce Harghita dacă eu sunt din...Prahova,de exemplu?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: DEPUNERE DOCUMENTATIE SOMAJ TEHNIC online

#5 Mesaj de paturcai »

Este valabil (cel putin la momentul la care a fost publicat) penru TOATA tara
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

gheorghei642
Mesaje: 701
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: DEPUNERE DOCUMENTATIE SOMAJ TEHNIC online

#6 Mesaj de gheorghei642 »

Au fost publicate in MO Partea I Nr.269/31.03.2020, ordinele munistrului muncii respectiv ordinele comune cu formatul documentelor ce trebuiesc completate si transmise AJOFM.

minum
Mesaje: 194
Membru din: Vin Feb 20, 2009 12:00 am

Re: DEPUNERE DOCUMENTATIE SOMAJ TEHNIC online

#7 Mesaj de minum »

Colegii de pe pe Contabili - Facebook spun ca documentele se transmit pe mail, pe adresa dedicata pentru fiecare judet/ sector. Chiar a si postat cineva o lista cu adresele de mail pt. fiecare sector. A incarcat cineva pe platforma de la BV, aprimit nr. de inregistrare?

minum
Mesaje: 194
Membru din: Vin Feb 20, 2009 12:00 am

Re: DEPUNERE DOCUMENTATIE SOMAJ TEHNIC online

#8 Mesaj de minum »

Pe ANOFM au fost postate noile formulare, in word (lista in Excel).

minum
Mesaje: 194
Membru din: Vin Feb 20, 2009 12:00 am

Re: DEPUNERE DOCUMENTATIE SOMAJ TEHNIC online

#9 Mesaj de minum »

Documente necesare pentru acordarea somajului tehnic potrivit OUG nr. 30/2020 modificata prin OUG nr. 32/2020
11938 2020-04-01

Regăsiţi ataşat urmatoarele documente:

- cererea pentru acordarea şomajului tehnic

- declaraţia pe propria răspundere a angajatorului

- lista persoanelor persoanelor cărora li s-a suspendat contractul individual de muncă, din inițiativa angajatorului, potrivit art. 52 alin. (1) lit. c) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii

Documentele vor fi transmise la agentia pentru ocuparea forţei de muncă judeţeană/municipală din raza căreia are angajatorul sediul social, la adresa de e-mail dedicată acestei măsuri "judet@anofm.gov.ro" (exemplu brasov@anofm.gov.ro, caras-severin@anofm.gov.ro).

Lista persoanelor cărora li s-a suspendat contractul individual de muncă din inițiativa angajatorului, potrivit art. 52 alin. (1) lit. c) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, va fi transmisă atât în format .pdf, cât şi editabil.

Fisiere incarcate
CERERE.docx
DECLARATIE_PE_PROPRIA_RASPUNDERE.docx
Lista-persoane-contract-de-munca-suspendat.xlsx

camere
Mesaje: 103
Membru din: Joi Ian 22, 2009 12:00 am

Re: DEPUNERE DOCUMENTATIE SOMAJ TEHNIC online

#10 Mesaj de camere »

Numai scanate nu se poate? Eu am completat de mana cererea, tabelul si declaratia, am scanat toate cele 3 documente intr-un PDF si am trimis emailul

minum
Mesaje: 194
Membru din: Vin Feb 20, 2009 12:00 am

Re: DEPUNERE DOCUMENTATIE SOMAJ TEHNIC online

#11 Mesaj de minum »

Vor lista si in Excel si in pdf

hincua569
Mesaje: 27
Membru din: Vin Oct 18, 2013 12:55 pm

Re: DEPUNERE DOCUMENTATIE SOMAJ TEHNIC online

#12 Mesaj de hincua569 »

lista nu e Excel, o completezi o semnezi si o stampilezi ,o scanezi si o trimiti langa celelalte documente.
nu uita dupa ce ai scanat lista ca si png,jpeg dar nu pdf sa o scanezi din nou si sa o salvezi pdf apoi semnata electronic
succes

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: DEPUNERE DOCUMENTATIE SOMAJ TEHNIC online

#13 Mesaj de balazse »

Pentru HincuA569
Dar de ce sa nu il scanezi ca pdf din start (de ce sa il scanezi ca si png/jpeg)?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: DEPUNERE DOCUMENTATIE SOMAJ TEHNIC online

#14 Mesaj de paturcai »

HincuA569, TREBUIE SI IN FORMAT EDITABIL si chiar dau EXCEL (xlsx) intre documente
SAGA va implementa o astfel de lista (si in EXCEL) numai sa avem rabdare
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: DEPUNERE DOCUMENTATIE SOMAJ TEHNIC online

#15 Mesaj de tomac »

De ce TREBUIE? Adică de unde această certitudine că ar fi OBLIGATORIU?! Pentru simplu fapt că o cer ei? Eu aș fi curios de o bază legală.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns