somaj tehnic

Scrie răspuns
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: somaj tehnic

#316 Mesaj de ovidiuo »

@tomac : .. iar le modifica ? .. incerc sa nu "murdaresc" forumul cu expresiile ce-mi vin acum in minte .. ppfffaaaaa, avem la butoane niste incompetenti imbecili ! :(

camere
Mesaje: 103
Membru din: Joi Ian 22, 2009 12:00 am

Re: somaj tehnic

#317 Mesaj de camere »

Aceste prevederi se aplică indemnizaţiilor acordate din bugetul de asigurări pentru şomaj sau bugetul de stat începând cu luna aprilie 2020

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: somaj tehnic

#318 Mesaj de tobosv790 »

cunam917 scrie: Vin Apr 17, 2020 10:54 am daaa, am incasat banii pe martie
Explică te rog, așa "de-a fir' a păr " cum ai făcut de ai repurtat acest "succes". Vorbesc serios. În detaliu. Pentru că la inceputul lui mai mă așteaptă și pe mine treaba asta, pentru aprilie. Și nu vreau să mă trezesc cu negații. Ce ai întocmit, cum, cu ce aplicație, unde ai depus, ce ai depus...? D-astea..Mulțumesc.

cunam917
Mesaje: 324
Membru din: Lun Sep 24, 2018 3:22 pm

Re: somaj tehnic

#319 Mesaj de cunam917 »

buna ziua, pe luna martie am avut 6 angajati in somaj tehnic 6 zile. am calculat brutul celor 6 zile pentru fiecare in parte si am depus actele. firma in bucuresti, sector 6, am depus actele la sector-6@anofm.gov.ro. am depus cerere, declaratie, tabel salariati pdf si tabel salariati xls. Ai tot ce iti trebuie in SAGA, lista, cerere, declaratie . Nu uitati ca tabelul cu salariati trebuie sa fie in format pdf si in format xls. actele le-am printat, le-a semnat administratorul si le-am trimis scanate. am primit rapuns in aceeasi zi cu numar de inregistrare. pentru luna martie , am depus actele pe 1 aprilie, astfel ca pe 16 aveam deja banii de la ei. pentru luna aprilie, cand salariatii sunt toata luna in somaj tehnic, deja sumele le putem calcula, dar nu stiu daca ne lasa sa depunem actele.

cunam917
Mesaje: 324
Membru din: Lun Sep 24, 2018 3:22 pm

Re: somaj tehnic

#320 Mesaj de cunam917 »

sunt multe probleme cu martie, cu legea lor de 3 lei si cateva zile doar de somaj. am dat deja salariile, si ei modifica legea in draci. unde am recuperat banii, de la somaj tehnic, brutul e ok, calculat ca saga, dar netul nu imi iese ca ei. mai am o firma de constructii, unde am un angajat in concediu pentru parinti. prima oara mi-a calculat contributii, i-am platit salariu, a doua oara nu mi- a calculat contributii, da-i diferenta de bani si acum imi spuneti ca trebuie sa i calculeze contributii. pfoiii deci ma sparg de ras. ia-le banii , da-le banii. pe aprilie , luna intreaga somaj si concediu parinti o sa fie mai simplu. si cu netul care imi iese mie la somaj tehnic martie, am dat mail la saga. declaratia 112 cand o iesi? :))))))))

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: somaj tehnic

#321 Mesaj de tobosv790 »

Multumesc frumos!

cunam917
Mesaje: 324
Membru din: Lun Sep 24, 2018 3:22 pm

Re: somaj tehnic

#322 Mesaj de cunam917 »

cu placere. intrebare, daca statul somaj tehnic apare in aprilie, pentru martie nu putem face decl 112?????????????????

cretum
Mesaje: 803
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:00 am
Localitate: BACAU
Contact:

Re: somaj tehnic

#323 Mesaj de cretum »

Nu iese decl 112 pe martie---------iese cu observatii,nu se valideaza. Cred ca trebuie sa primim o versiune cu decl. 112

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: somaj tehnic

#324 Mesaj de stefi »

Eu am salariatii in somaj tehnic din 09.04 pana in 15.05, ambele zile incluse, dar de ce in decizia de suspendare contract imi apare data de 09.04?? Nu ar trebui sa fie 08.04 data cand se ia la cunostinta de catre angajat??

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: somaj tehnic

#325 Mesaj de ovidiuo »

@stefi : Nu !

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: somaj tehnic

#326 Mesaj de tomac »

@cretum - ba se validează. Nu are nimic de-a face cu șomajul tehnic operat în baza OUG30. Vi-o spune unul care a generat D112, validate fără erori la firme ce au șomaj tehnic pe martie, șomaj solicitat spre rambursare de la AJOFM în baza OUG 30/2020.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

habeanum
Mesaje: 20
Membru din: Mar Aug 26, 2008 12:00 am

Re: somaj tehnic

#327 Mesaj de habeanum »

habeanum scrie: Joi Apr 16, 2020 4:39 pm Buna ziua!
Am urmatoarea situatie in care as solicita o parere:
salariatii au fost trimisi in somaj tehnic pe 18 martie. Pe 30 martie 2 dintre ei si-au gasit alt job si au cerut desfacerea contractului de munca, lucru care s-a intamplat pe 31 martie. Deci pe D112 pt luna martie ei vor aparea cu data incheierii contractului 31.03. Dar pentru perioada 18-30 martie ei vor primi suma incasata de la stat pentru somaj, in luna aprilie. Cand generez statul pentru indemnizatii cf OUG 30 pe luna aprilie, cand intra banii, ei nu mai apar pe el, fiindca in momentul asta ei au contractul incheiat.
Exista vreo alta solutie, dpdv tehnic, ca sa apara pe statul acesta, in afara de a sterge data inchiderii contractului din salariati? Si, daca sterg data, foarte probabil va genera erori pe D112 pe luna aprilie, nu?
Are cineva o opinie?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: somaj tehnic

#328 Mesaj de tomac »

NU există momentan o altă soluție. O soluție este, temporar să ștergeți data încetării apoi le puneți o suspendare în ecranul de concedii pentru perioada 31/03-30/04.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

velicif
Mesaje: 80
Membru din: Lun Apr 25, 2016 6:29 pm

Re: somaj tehnic

#329 Mesaj de velicif »

Buna seara,
Referitor la taxe, le dam clientilor sa plateasca intai taxele pentru perioada lucrata si doar dupa ce incaseaza somajul tehnic, le dam restul taxelor? Am clienti care au platit salariile pe martie din 31.03, cand am introdus in program somaj tehnic, asa cum era atunci (pe brut era corect). Acesti clienti (gradinite) vor sa plateasca taxele acum si nu stiu cum sa procedez. Am actualizat programul, le voi comunica diferentele +/- in functie de deduceri la fiecare salariat, dar nu stiu cum se procedeaza la taxe. Emit statul pe aprilie ca si cand ar fi incasat banii si dau taxele adunate din stat OUG30+stat perioada lucrata, sau dau doar pentru perioada lucrata si asteptam incasarea? Corect ar fi sa asteptam, nu?
Multumesc

Cristi, Balazse, Septimiu, Paturcai si restul participantilor, va multumim pentru ajutor, am gasit multe clarificari pe acest forum.

cretum
Mesaje: 803
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:00 am
Localitate: BACAU
Contact:

Re: somaj tehnic

#330 Mesaj de cretum »

Multumesc TOMAC. S-a rezolvat intre timp.Urmaresc cu interes toate raspunsurile date chiar daca eu nu am nevoie de ele atunci.Acumulez expierenta.

Scrie răspuns