SOMAJ TEHNIC

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Scrie răspuns
Mesaj
Autor
croitorur345
Mesaje: 4
Membru din: Mie Iul 08, 2015 5:59 pm

SOMAJ TEHNIC

#1 Mesaj de croitorur345 »

Buna ziua,

In fisierul cu lista angajatilor descarcat de pe site-ul "aici.gov.ro"" apar alte sume decat in Saga. Concret: Pt. un salariat in Som. Th toata luna aprilie -20 zile lucrat., Cu sal. 2.230 lei - in fisierul de pe site apare calculat de el 1.520 lei iar Saga da suma de solicitat 1.673 lei - de ce ? e drept ca poate fi scrisa in loc alta suma - cea din Saga - fisierul permite, dar cum e bine?

Multumesc

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: SOMAJ TEHNIC

#2 Mesaj de septimiuv »

Așteaptă luna mai pentru a depune pentru aprilie.

brasoveanum202
Mesaje: 10
Membru din: Vin Feb 15, 2019 12:03 pm

Re: SOMAJ TEHNIC

#3 Mesaj de brasoveanum202 »

Buna seara!
am incercat sa generez documentele pt somas tehnic(CERERE OUG 30,Declaratie OUG 30,Lista OUG 30) si in loc de angajator imi apare sintagma ''STRUCTURA SPORTIVA'' si pe care nu o pot sterge deloc.
mentionez fa firma e un S,R,L care nu are nimic in comun cu SPORTUL
Ce pot sa fac ca sa pot corecta?
Multumesc.

camere
Mesaje: 103
Membru din: Joi Ian 22, 2009 12:00 am

Re: SOMAJ TEHNIC

#4 Mesaj de camere »

Ce ticalosi sunt, au modificat formularele pt somaj tehnic. Acum au unit cererea cu declaratia pe proprie raspundere.
Cine avea documentele facute acum trebuie sa le faca din nou.

bakosf130172
Mesaje: 2
Membru din: Vin Ian 13, 2017 9:55 am

Re: SOMAJ TEHNIC

#5 Mesaj de bakosf130172 »

croitorur345 scrie: Joi Apr 30, 2020 5:27 pm Buna ziua,

In fisierul cu lista angajatilor descarcat de pe site-ul "aici.gov.ro"" apar alte sume decat in Saga. Concret: Pt. un salariat in Som. Th toata luna aprilie -20 zile lucrat., Cu sal. 2.230 lei - in fisierul de pe site apare calculat de el 1.520 lei iar Saga da suma de solicitat 1.673 lei - de ce ? e drept ca poate fi scrisa in loc alta suma - cea din Saga - fisierul permite, dar cum e bine?

Multumesc


La mine calculeaza corect

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: SOMAJ TEHNIC

#6 Mesaj de tobosv790 »

camere scrie: Joi Apr 30, 2020 10:34 pm Ce ticalosi sunt, au modificat formularele pt somaj tehnic. Acum au unit cererea cu declaratia pe proprie raspundere.
Cine avea documentele facute acum trebuie sa le faca din nou.
Cum ati procedat sa le depuneti fiindca saga le scoate tot separate?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: SOMAJ TEHNIC

#7 Mesaj de balazse »

Eu inteleg ca toate lumea vrea sa lucreze in avans (adica sa pregateasca documentele), dar aveti un pic de rabdare, sa apara fisierul/fisierele pe luna mai 2020. Incercati luni (04.05.2020), pana atunci "keep calm".

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: SOMAJ TEHNIC

#8 Mesaj de fagarasa176 »

Oricum s'a schimbat si structura fisierului LISTA...asa ca.....
Eu am de bagat manual 62 de persoane...o las balta...astept ajutorul SAGA :))))
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: SOMAJ TEHNIC

#9 Mesaj de stefi »

fagarasa176 scrie: Vin Mai 01, 2020 10:25 am Oricum s'a schimbat si structura fisierului LISTA...asa ca.....
Eu am de bagat manual 62 de persoane...o las balta...astept ajutorul SAGA :))))
Eu am descarcat astazi ¨lista¨ si imi apare la ecran acelasi lucru cu ¨lista¨ descarcata in data de 27.04., unde anume s-a schimbat??

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: SOMAJ TEHNIC

#10 Mesaj de fagarasa176 »

Ia incearca sa depui fisierul LISTA generat de SAGA sa vezi ca o sa primesti eroare
Plus ca in fisierul nou...jos trebuie sa atasezi ceva, eu presupun ca lista semnata olograf
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

spasicir
Mesaje: 82
Membru din: Mar Dec 21, 2010 12:00 am
Localitate: brasov

Re: SOMAJ TEHNIC

#11 Mesaj de spasicir »

Neata
Da s-au modificat. Cererea si declaratia trebuie completate in pdf, dupa care atasate cu semnatura. Lista, de asemenea, trebuie completata in pdf, dupa care atasata semnata.
Altfel nu se trimite, scrie ca e eroare.
Am incarcat la o firma unde am doi angajati, dar ce ma fac unde am zeci?
Asteptam ajutor de la SAGA.
Eu le multumesc anticipat, pentru ca stiu ca ne vor scoate din chinul asta.

visani512
Mesaje: 492
Membru din: Mie Feb 03, 2016 2:43 pm

Re: SOMAJ TEHNIC

#12 Mesaj de visani512 »

Am depus actele pe site-ul aici.gov .ro nu mi-a dat nici o eroare .S-a modificat cererea care cuprinde in partea de jos si declaratia . Fiind pe acelasi formular am uitat sa semnez declaratia ,am semnat doar cererea si lista . Am vrut sa depun din nou dar nu mai pot. Ce pot face ?

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: SOMAJ TEHNIC

#13 Mesaj de stefi »

spasicir scrie: Vin Mai 01, 2020 11:03 am Neata
Da s-au modificat. Cererea si declaratia trebuie completate in pdf, dupa care atasate cu semnatura. Lista, de asemenea, trebuie completata in pdf, dupa care atasata semnata.
Altfel nu se trimite, scrie ca e eroare.
Am incarcat la o firma unde am doi angajati, dar ce ma fac unde am zeci?
Asteptam ajutor de la SAGA.
Eu le multumesc anticipat, pentru ca stiu ca ne vor scoate din chinul asta.
Nu inteleg cum explicati ca procedati dupa ce completati pdf-urile: eu trebuie sa semnez olograf, dupa terminare completare pot printa, semna si scana ca pana acum??

M-am lamurit, exista in document modalitatea de a atasa cererea si declaratia semnate olograf

ivanc359
Mesaje: 2
Membru din: Mar Oct 23, 2018 3:26 pm

Re: SOMAJ TEHNIC

#14 Mesaj de ivanc359 »

Buna ziua ! La cererea pentru acordarea somajului tehnic nu-mi recunoaște cui-ul firmei . Când încerc sa validez formularele îmi scrie nu ati introdus un cui/cif valid . Ce as putea face ?

dulgherub
Mesaje: 30
Membru din: Mar Ian 26, 2010 12:00 am

Re: SOMAJ TEHNIC

#15 Mesaj de dulgherub »

fagarasa176 scrie: Vin Mai 01, 2020 10:25 am Oricum s'a schimbat si structura fisierului LISTA...asa ca.....
Eu am de bagat manual 62 de persoane...o las balta...astept ajutorul SAGA :))))
Eu am transmis astazi documentele pentru 5-6 firme:
Am descaracat documentele de la aici.gov.ro, am completat cererea si declaratia (comune acum) si le-am semnat digital pe ambele in acelasi fisier/document. Am incercat si cu atasarea PDF-urilor, dar documentul nu poate fi validat si am renuntat ... completate manual cererea si declaratia = OK.
Am descarcat noua lista cu salariati tot de pe aici.gov.ro: la 1 firma cu 3 salariati am completat acel PDF, semnat si transmis ... totul OK.
La firmele cu multi salariati am lasat lista goala, dar am atasat (in partea de jos e prevazuta o fereastra de atasare) lista salariatilor din SAGA, semnata digital si fisierul EXCEL generat tot de SAGA ... cu lista goala, dar cu atasamentele am semnat digital si am trimis ... rezultat OK (am primit numar de inregistrare si email de confirmare a depunerii).

Acum sper sa fie corecta procedura ... (in mod normal au toate documentele necesare: cerere+declaratie si lista salariatilor atasata la un document semnat digital)

Nu inteleg de ce modifica aceasta procedura cand nici nu o vom mai folosi foarte mult ... maxim 1 data :lol: [ sper ca macar pina in 16 mai 2020 sa pastreze macar aceasta procedura de transmitere]
Cu stima,
Bogdan Dulgheru

Scrie răspuns