Concediu de odihna neefectuat

Mesaj
Autor
pisicac166
Mesaje: 9
Membru din: Mar Feb 11, 2020 12:18 pm

Re: Concediu de odihna neefectuat

#16 Mesaj de pisicac166 »

Eu pot sa tin o evidenta manuala, nu asta e problema, dar se vede pe stat cand acorzi concediu, aici e problema mea. Daca nu acord se vede acolo, altfel nu au cum sa ma verifice ca nu am acordat. ce ma sfatuiti sa fac astfel incat sa nu fiu amendata ca nu apare pe statul de salarii ca am acordat? ideea e ca, atunci cand acord, apar sumele de CO pe stat, cand nu acord nu apar. daca vine vreun control si verifica statul de salarii vede ca nu am acordat din 2018 pana acum. ce ma sfatuiti sa fac? (p.s. asa am preluat firma si sunt cam novice pe salarizare :( )

multumesc mult!

dinud251
Mesaje: 196
Membru din: Lun Dec 03, 2012 1:19 pm

Re: Concediu de odihna neefectuat

#17 Mesaj de dinud251 »

Daca salariatul nu si l-a luat atunci ii veti trece concediul de odihna in 2020, in datele in care si-l ia.
Daca nu si l-a luat si il compensati (ceea ce nu e corect) trebuie evidentiat in stat si trebuie sa existe o cerere. Deci tot in 2020 se va intampla.
Altfel nu e corect.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Concediu de odihna neefectuat

#18 Mesaj de balazse »

Pentru DinuD251
Sa compensezi pe baza de cerere? De cand (pe baza a ce)?

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Concediu de odihna neefectuat

#19 Mesaj de paturcai »

"Operarea" concediului neefectuat - asa cum SAGA face - este corecta.
Nu spuneti (ma refer la cele scrise de TomaC, HerganieC si BalazsE care au explicat foarte clar) daca salariatul (va)a efectua(t) acest concediu din 2018 in 2020. Daca chiar il efectueaza (isi ia acele zile) scrieti in dreptul zilelelor efectuate "Restanta CO 2018", la explicatii, ca sa stiti de ce acel om va lua 3 concedii anul acesta.
Dreptul la concediu nu se pierde (este un articol in Codul Muncii care spune ca un angajat NU POATE renunta la drepturile sale):
Art. 38
Salariaţii nu pot renunţa la drepturile ce le sunt recunoscute prin lege. Orice tranzacţie prin care se urmăreşte renunţarea la drepturile recunoscute de lege salariaţilor sau limitarea acestor drepturi este lovită de nulitate.
Unde este stipulat dreptul salariatului la concediu de odihna?:
Art. 39
(1) Salariatul are, in principal, urmatoarele drepturi:
a) dreptul la salarizare pentru munca depusa;
b) dreptul la repaus zilnic si saptamanal;
c) dreptul la concediu de odihna anual;

De cealalta parte:
- zilele pe care salariatul le ia pentru concedii neefectuate trebuiesc dovedite pe documente: el face o cerere in care scrie perioada si anul pentru care solicita dreptul cuvenit.
- eu ca angajator trebuie sa fac dovada ca acel om a primit drepturile stipulate prin Lege
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Concediu de odihna neefectuat

#20 Mesaj de balazse »

Pentru PaturcaI
Scuze, dar eu n-am vazut niciodata ca un angajat sa scrie o cerere prin care solicita acel drept. Este obligatia angajatorului de a calcula si platii acea suma.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Concediu de odihna neefectuat

#21 Mesaj de paturcai »

E normal sa scrie anul pentru care cere daca are concedii neefectuate din trecut.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

dinud251
Mesaje: 196
Membru din: Lun Dec 03, 2012 1:19 pm

Re: Concediu de odihna neefectuat

#22 Mesaj de dinud251 »

Eu ziceam ca oricum va face o cerere si concediul tot in 2020 il ia. Nu cred ca m-am exprimat bine. Compensarea in bani in timpul contractului e interzisa, stim cu totii asta :D

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Concediu de odihna neefectuat

#23 Mesaj de paturcai »

In cazul expus (concediu neefectuat din 2018) trebuie sa se vadă și pe ce perioada va lua concediu (2018).
Cererea ar trebui sa fie așa: ....în perioada 01 06 2020 - 30 06 2020 pentru concediul aferent anului 2018.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Concediu de odihna neefectuat

#24 Mesaj de balazse »

Eu m-am referit la concediul cand se desface contractul. La solicitarea de concediu de odihna, da, atunci se face cerere si ar fi optim daca s-ar completa pentru care an se refera acel concediu.

pisicac166
Mesaje: 9
Membru din: Mar Feb 11, 2020 12:18 pm

Re: Concediu de odihna neefectuat

#25 Mesaj de pisicac166 »

va multumesc frumos tuturor!
Eu l-am lasat asa, nu am mai acordat in saga nici un CO din 2018 pentru a nu impacta anul curent 2020, deoarece m-am interesat si la un eventual control se cere situatia pe ultimele 6 luni deci nu ma poate verifica daca nu l-am acordat pe 2018.

O zi buna tutror!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Concediu de odihna neefectuat

#26 Mesaj de balazse »

Doar ca angajatul iti poate solicita si ai obligatia sa ii acorzi, sau in cel mai rau caz vei platii cand pleaca.

mirai
Mesaje: 2
Membru din: Lun Ian 09, 2017 1:25 pm

Re: Concediu de odihna neefectuat

#27 Mesaj de mirai »

Buna seara,
Un angajat a primit compensatie CO neefectuat si i s a incetat contractul . In d112 imi da eroare , nu pot valida declaratia. In luna respectiva are absente nemotivate toata luna, si i s a acordat aceasta compensatie. Cum pot rezolva aceasta eroare din d112?
Mulțumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Concediu de odihna neefectuat

#28 Mesaj de balazse »

Exact, ce eroare iti apare?
Poate te ajuta cele postate aici:
https://www.sagasoft.ro//forum/viewtopi ... =9&t=44856

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Concediu de odihna neefectuat

#29 Mesaj de paturcai »

Este acea situatie in care nu are nicio zi lucrata si totusi incaseaza niste bani (pe CO neefectuat)
Admitem ca a avut nemotivat mai mult de 3 zile, atunci una din zilele nemotivate, le treceti ca lucrata, restul nemotivate
La generararea D112 nu veti mai avea probleme.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

badeao719
Mesaje: 11
Membru din: Mar Ian 20, 2009 12:00 am

Re: Concediu de odihna neefectuat

#30 Mesaj de badeao719 »

Poate ar fi buna o modificare a programului, in ceea ce priveste concediile, prin reporterea numarului de zile de concediu neefectuate pentru anii precedenti.
Atunci am putea avea o situatie mai clara a concediilor neefectuate fara alte artificii...

Scrie răspuns