dividende interimare

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
badeaa498
Mesaje: 34
Membru din: Lun Ian 21, 2013 2:19 pm

dividende interimare

#1 Mesaj de badeaa498 »

Buna ziua,

In trimestrul 2 societatea inregistreaza profit iar asociatul doreste dividende.
Pentru acest lucru trebuie intocmit bilantul interimar la trimestrul 2.
Va rog sa imi spuneti cand se fac notele contabile de distribuire dividende aferente trim II ? La data de 30.06. sau dupa data de 01.07 ?
pentru ca in bilant este randul "Creante reprezentand dividende repartizate in cursul exercitiului financiar (ct.463)"
E pentru prima data cand fac acest bilant .
Va multumesc

pomparaus
Mesaje: 4128
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: dividende interimare

#2 Mesaj de pomparaus »

NC le faci cand ai recipisa de depunere a bilantului interimar. Nu completezi nimic la acel rand "creante..." , doar daca ai mai depune inca un bilant interimar, ar trebui sa inscrii suma existenta in 463.

badeaa498
Mesaje: 34
Membru din: Lun Ian 21, 2013 2:19 pm

Re: dividende interimare

#3 Mesaj de badeaa498 »

multumesc foarte foarte mult !

badeaa498
Mesaje: 34
Membru din: Lun Ian 21, 2013 2:19 pm

Re: dividende interimare

#4 Mesaj de badeaa498 »

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu o parere :
Fac hot aga cu data de 03.07.2020 in care asociatii au hotarat :
-repartizarea de dividende aferente profitului trimestrului 2
-aprobarea bilantului la 30.06.2020
-depunerea bilantului interimar la data de 30.06.2020.
Este ok ?
Apoi asa cum mi-ati spus mai sus dupa ce depun bilantul interimar fac nota contabila (in iulie) de repartizare si plata a dividendelor .

Zic corect ?
Am vazut pe grupuri de contab ca multi colegi fac nota contabila de repartizare div trimestriale in 30.06. ( si apare in bilant) ceea ce nu mi se pare ok pt ca nu poti stii rezultatul pana nu se termina si inchizi perioada .
Unii colegi fac notele cu data de 30.06 altii dupa aprobarea si depunerea bilantului.
Inca ceva, va rog, in planul de conturi in saga nu exista contul 463, e ok sa il creez ?


Va multumesc

pinteae
Mesaje: 2004
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: dividende interimare

#5 Mesaj de pinteae »

Bilantul interimar se intocmeste deoarece se doreste repartizarea dividendelor. In opinia mea, nota contabila de repartizare trebuie intocmita la data bilantului, adica 30.06.2020. Altfel ce rost ar mai avea sa depui bilantul interimar daca in continutul acestuia nu se regaseste suma dividendelor.
Eugen Pintea

stroer1948
Mesaje: 625
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: dividende interimare

#6 Mesaj de stroer1948 »

Buna ziua!
Nu am gasit nicaieieri in legislatie, ce se intampla in cazul in care la 30.09.2020, societatea are 2 asociati, se distribuie dividende interimare, si in noiembrie 2020 (dupa distribuirea si plata dividendelor interimare), unul dintre asociati se retrage. La regularizarea dividendelor, cum se va proceda ?

pinteae
Mesaje: 2004
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: dividende interimare

#7 Mesaj de pinteae »

Intradevar, nu sunt precizari pentru o astfel de speta si de aceea sunt de parere ca, prin actul de cesiune ar trebui sa se precizez faptul ca asociatul care se retrage are dreptul la dividende in suma de ... si ca acest drept este conditionat de inregistrare de profit net de repartizat la sfarsitul exercitiului. Iar in cazul in care nu se va realiza profit net, sau va fi insuficient pentru acoperirea dividendelor interimare, asociatul retras trebuie sa restituie dividendele incasate necuvenit. Nu este corect fata de asociatul retras, dar nu vad o altfel de solutie. Din moment ce dividendele interimare sunt reflectate in contabilitate ca o creanta asupra asociatului, sunt de parere ca asociatul va trerbui sa restituie dividendele incasate necuvenit. Daca profitul net de repartizat, conform situatiilor fianciare anuale, permite regularizarea dividendelor interimare, atunci nu vad nicio problema. Conform Legii 31/1990, la momentul cesionarii partilor sociale, asociatii pot sa stabileasca faptul ca asociatul/asociatii retrasi au drept la dividendele aferente profitului realizat pana la data retragerii din societate.
Eugen Pintea

Scrie răspuns