ANAF - SPV si Formularul 150

Scrie răspuns
Mesaj
Autor
paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

ANAF - SPV si Formularul 150

#1 Mesaj de paturcai »

BRAVO ANAF!
Felicitari pentru URIASUL PAS FACUT INAINTE!

Nu am crezut vreodata ca ANAF va face un asemenea pas:
- completarea formularului 150 (cu confirmarea semnarii digitale)
- cererea de accesare si inrolare in SPV (cu anexele arhivate: procura scanata, delegatie pentru imputernicit)
Se depun online.
O sa spuneti: stiam asta.
Dar nu stiati CA NU MAI TREBUIE MERS LA GHISEU
ANAF (in urma depunerii celor 2 cererei) APROBAREA SE FACE EXCLUSIV ONLINE fara a mai fi nevoie sa mergem la ghisee.
BRAVO ANAF
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: ANAF - SPV si Formularul 150

#2 Mesaj de costachet982 »

da, nu stiam ca s-a eliminat ghiseul!
sa vedem pana cand!

s-a eliminat si declaratia beneficar real la onrc, ptr actionari pers fizice!

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: ANAF - SPV si Formularul 150

#3 Mesaj de paturcai »

Asa este la ONRC (am scapat de alti profesionisti, cu ifose de "judecatori" - asa zise "persoane desemnate" care au deja aura de "judecatori")

La ANAF va dura
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

dimitrescud404
Mesaje: 100
Membru din: Mie Mar 26, 2014 3:29 pm

Re: ANAF - SPV si Formularul 150

#4 Mesaj de dimitrescud404 »

O saptamana am fost plecat in concediu si deja ma intorc in alta tara!! Bravo ANAF!(suna ciudata expresia)

buzatua770
Mesaje: 2
Membru din: Lun Ian 06, 2020 2:58 pm

Re: ANAF - SPV si Formularul 150

#5 Mesaj de buzatua770 »

buna ziua!
pe ce adresa de email, se transmit cererile 150+spv?

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: ANAF - SPV si Formularul 150

#6 Mesaj de ciobanum »

Eu am sunat ieri la Asistenta Contribuabili si mi s-a solicitat prezenta la ghiseu deoarece nu este posibila identificare vizuala deocamdata.
A reusit cineva sa obtina certificatul digital doar online?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: ANAF - SPV si Formularul 150

#7 Mesaj de paturcai »

Care certificat digital?
Va referiti la Certificatul de atestare fiscala? Daca DA, se obtine in 3 zile (maxim) online din SPV

@BuzatuA770, inrolarea (inregistrarea) certificatului digital pentru trimiterea declaratiilor la ANAF se face aici: https://www.anaf.ro/inregcalificat/
Urmatorul pas, inregistrarea in SPV (vizualizare fisa de evidenta, extrase de cont, plati electronice din Trezorerie, obtinere certificat de atestare fiscala, etc) se face urmand aceasta legatura: https://www.anaf.ro/InregPersFizicePublic/
Alegeti: Persoane juridice
Nu se trimite nimic pe e-mail
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: ANAF - SPV si Formularul 150

#8 Mesaj de ciobanum »

Ma refer la certificatul digital pentru depunerea declaratiilor, nu se poate obtine online si nici inscrierea in SPV fara prezenta la ghiseu.

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: ANAF - SPV si Formularul 150

#9 Mesaj de roncovf »

Paturcai e in lumea lui ideală, unde anaful e prietenul cel mai bun al contribuabililor, iar la casa de sănătate e chiar mai bine decât acasă.

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: ANAF - SPV si Formularul 150

#10 Mesaj de tobosv790 »

Unul întreabă de mere. Celălalt răspunde: da, s-au copt strugurii. Virus nenorocit. Ne ia de cap!

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: ANAF - SPV si Formularul 150

#11 Mesaj de paturcai »

Certificatul digital ma duce cu gandul la Certificat obtinut pe cale digitala.
Certificatul digital, cel pe care-l numesc asa unii colegi (eronat de altfel) folosit pentru depunerea declaratiilor stiu ca i se spune semnatura electronica extinsa atasata unui certificat digital. IN engleza exista (intr-adevar) termenul de "certificat" (fara digital, ci doar certificat).
ANAF nu este prietenul meu cel mai bun, ANAF este o institutie care incearca - nu reuseste mereu - sa ne ajute (Am inteles ca s-a schimbat presedintele ANAF si poate ca e timpul unei schimbari).
Faptul ca nu a trebuit sa merg la ghiseu (unde poti sa dai peste "personal uman") mi s-a parut (si chiar este) un mare pas inainte.
De pilda, ce folos ca ma duc la Casa de Sanatate unde dau peste niste printese cu mentalitate de maneliste (de bani-gata) daca pot alege sa nu ma duc si sa depun online
Referitor la Casa de Sanatate, chiar ma intreb: oare care este rostul potrivit caruia noi trebuie sa completam concediile medicale si sa depunem la ei cerere sa recuperam sumele datorate de ei catre noi? Oare in D112 nu era de ajuns sa existe (si exista toate datele)?
Adica inregistrez in D112, Cmedical, Casa de sanatate are deja TOATE DATELE, dar ca sa ma "intârzie" in depunerea cererii de recuperare inventeaza bariere.
Mi se pare total depasit ca sa depun aceleasi date pe care CASA deja le are. In mod normal, ar fi trebuit o "bifa" in care sa spunem ca solicitam restituirea concediului. Oricum daca avem vreo greseala in modalitatea de calcul, ei vor deconta tot cat le da lor si nu cat am cerut noi. Cel care emite certificatul medical, il transmite electronic la CASA, noi calculam, transmitem electronic la CASA dar....mergem si la ghiseu sa depunem solicitarea; CASA gaseste ca am gresit, ca l-am depus tarziu sau alte satane si...nu ne mai da banii.
Daca este sa facem o paralela intre CASA si ANAF, credeti-ma ca cei de la ANAF sunt de-a dreptul profesionisti iar cei de la CASA nu sunt nici macar in epoca de piatra.
Dar - ca peste tot in institutiile statului - exista un departament foarte guraliv: juridic. Ei aici este de fapt buba: toti ratatii (care au ratat sa ajunga avocati sau magistrati) au ajuns la institutiile statului si pun piedici. De fapt mi-aduc aminte ca exista pseudo-avocati (juristi) si la o anumita societate de leasing care are interese de participare la o fosta banca comerciala din Romania care sta cocotata undeva pe primele locuri in topul bancilor ca marime. N-am spus explicit nimic de BCR. (cred)
Ultima oară modificat Dum Iul 12, 2020 1:35 pm de către paturcai, modificat de 2 ori în total.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: ANAF - SPV si Formularul 150

#12 Mesaj de ovidiuo »

@ciobanum: "Ma refer la certificatul digital pentru depunerea declaratiilor, nu se poate obtine online" .. cred ca incurcati putintel operatiunile sau nu exprimati bine ceea ce doriti. Certificatul digital pentru depunerea declaratiilor se ia de la un "furnizor acreditat de servicii de certificare pentru semnatura electronica" (ca Trans Sped, DigiSign, CertSign etc.) - nu are treaba cu obtinerea lui online de la ANAF ! Apoi, inregistrarea certificatului la ANAF pentru depunerea declaratiilor pentru firma si operatiuni pe SPV este alta treaba !

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: ANAF - SPV si Formularul 150

#13 Mesaj de balazse »

Din cele mentionate mai sus eu am inteles ca discutam despre doua lucuri:
1. cerere 150: https://www.anaf.ro/inregcalificat/
2. SPV (PJ): https://www.anaf.ro/InregPersFizicePubl ... ice.jsp#pj
Bine am inteles ca la aceste doua procese nu mai este nevoie de prezentare la ghiseu?

La pct.1 se incarca doar confirmarea, nimic altceva. De unde va stii ANAF ca am si restul documentelor necesare?
La pct.2 se incarca toate documentele, ca urmare chiar nu vad rostul de a se deplasa la ANAF.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: ANAF - SPV si Formularul 150

#14 Mesaj de paturcai »

1. Se incarca documentul de confirmare primit la cumpararea semnaturii digitale primit de la cel care iti vinde semnatura electronica (certificatul digital); ANAF stie...este un fel de FACEBOOK
2. Se face o arhiva (ZIP) cu toate documentele: Procura, Copie carte identitate delegat; (eu am pus si CUI)

Pentru acesti doi pasi nu mai trebuie sa te deplasezi la ghiseu sau sa trimiti ceva prin posta
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: ANAF - SPV si Formularul 150

#15 Mesaj de tobosv790 »

Bună treabă.

Scrie răspuns