baza de calcul concedii medicale

Mesaj
Autor
muradc
Mesaje: 13
Membru din: Mie Feb 12, 2020 1:39 pm

baza de calcul concedii medicale

#1 Mesaj de muradc »

Buna ziua,
Pentru un salariat nou in concediu medical , exista posibilitatea de a edita veniturile lunare si numarul de zile realizate anterior ce constituie baza de calcul , astfel incat sa faca singur calculul mediei ?

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: baza de calcul concedii medicale

#2 Mesaj de pinteae »

Poti introduce datele anterioare, dar nu se vor salva. Dupa introducerea datelor, listeaza formularul pentru justificarea calculului. DIn pacate, in prelucrarea certificatelor de CM pentru salariatii nou intrati in firma, acest aspect reprezinta un mare neajuns.
Eugen Pintea

mateis152
Mesaje: 16
Membru din: Mie Ian 04, 2017 8:59 pm

Re: baza de calcul concedii medicale

#3 Mesaj de mateis152 »

Buna ziua!

In ceea ce priveste mesajul de mai sus: "Poti introduce datele anterioare, dar nu se vor salva. Dupa introducerea datelor, listeaza formularul pentru justificarea calculului. DIn pacate, in prelucrarea certificatelor de CM pentru salariatii nou intrati in firma, acest aspect reprezinta un mare neajuns.", s-a remediat ceva?
Am aceasta situatie, cand introduc si nu imi salveaza datele, Problema este ca genereaza eronat calculul pe stat, nu ma ajuta faptul ca vad media zilnica sa o printez.
A rezolvat cineva o situatie similara?

Multumesc anticipat!

mateis152
Mesaje: 16
Membru din: Mie Ian 04, 2017 8:59 pm

Re: baza de calcul concedii medicale

#4 Mesaj de mateis152 »

Am incercat sa adaug state anterioare, acum imi vede in concedii baza de calcul si numarul de zile, face corect calculul mediei zilnice, se salveaza, doar ca dupa actualizare date pastreaza tot calculul vechi in stat. :?: :!: :?: :!: Asa ceva cum se poate rezolva, any ideas?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: baza de calcul concedii medicale

#5 Mesaj de balazse »

Sterge concediul medical, statul de plata pe luna curenta si adauga din nou, vezi daca merge.

nutiv
Mesaje: 23
Membru din: Vin Sep 12, 2008 12:00 am

Re: baza de calcul concedii medicale

#6 Mesaj de nutiv »

Buna dimineata. Va rog sa imi dati o mana de ajutor.
Am un angajat nou, care dupa o luna s-a internat in spital si a fost operat.
A lucrat la alta firma inainte, deci a fost asigurat.
Cum fac eu baza de calcul pentru concediu medical. Doar cu ce alucrat la noi la firma, sau introduc in baza de date si ce venituri a avut unde a lucrat anterior.
A plecat de la firma veche pentru ca nu isi primea salariu la timp.
Multumesc frumos!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: baza de calcul concedii medicale

#7 Mesaj de pinteae »

Ai nevoie de stagiul de cotizare din ultimul an calendaristic, in care sa fi cotizat un numar de zile mai mare sau egal cu numarul de zile lucratoare din ultimele 6 luni calendaristice, anterioare concediului medical.
Baza de calcul o determini insumand veniturile de natura salariala din ultimele 6 luni calendaristice, anterioare lunii in care i s-a eliberat certificatul.
Chiar daca pentru primele zile primeste certificat medical pentru urgenta (dar nu este obligatoriu), pentru perioada urmatoare va primi certificatul va fi eliberat pentru boala obisnuita.
Eugen Pintea

drugal671
Mesaje: 1
Membru din: Mar Feb 21, 2017 10:42 am

Certificat medical emis in Franta

#8 Mesaj de drugal671 »

Buna ziua,

Am un certifcat medical emis in Franta. Ma poate ajuta cineva cu modul de inregistrare al acestuia in programul de salarii?
Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: baza de calcul concedii medicale

#9 Mesaj de balazse »

Doar din curiozitate. Crezi ca Casa de Sanatate vor deconta un certificat medical emis in Franta?
Ai sunat la ei si este posibil asa ceva?

butnarur
Mesaje: 436
Membru din: Lun Feb 18, 2008 12:00 am

Re: baza de calcul concedii medicale

#10 Mesaj de butnarur »

Buna seara,

Va rog sa ma ajutati cu un sfat:
Salariat cu cim partial, angajat din luna ian.2020. Are si un cim cu 8 ore la alt angajator. In luna iunie are CM cod 08.
Conform ultimelor modificari (Ordin 502/2020 care modifica art.58 din normele de aplicare a OUG 158/2005) intrucat nu are stagiu de cotizare de 6 luni la cim partial nu se poate deconta CM. Cum procedam in acest caz? Calculam la baza de 5 luni cat are la cim partial si suporta societatea indemnizatia integral? Aceste CM ( de la cim partial) se iau in considerare la stabilirea indemnizatiei pentru cresterea copilului?
Multumesc!
Îmi iubesc ţara atunci când nu mă uit la televizor şi când nu merg pe stradă. (Octavian Paler)

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: baza de calcul concedii medicale

#11 Mesaj de pinteae »

Pentru drugal671
Din cate stiu, certificatul medical trebuie sa fie depus la CJASS. Casa va emite un certificat medical valabil in Romania.
Eugen Pintea

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: baza de calcul concedii medicale

#12 Mesaj de pinteae »

Banuiesc ca originalul certificatului l-a depus la locul de munca de baza, iar la voi a depus o copie a certificatului.
Neindeplinimd conditia de stagiu, la locul secundar, nu i se poate achita indemnizatia.
Salariata poate sa depuna copia certificatului, pentru justificarea absentelor, sau poate sa nu-l depuna, caz in care va solicita concediu (de odihna, fara plata), sau va fi pontata ca fiind prezenta (daca tot doreste angajatorul sa-i suporte indemnizatia de CM).
Certificatul cu cod 08, nu poate fi achitat din fondul de salarii al angajatorului. Nu cred ca poti valida D112.
Eugen Pintea

butnarur
Mesaje: 436
Membru din: Lun Feb 18, 2008 12:00 am

Re: baza de calcul concedii medicale

#13 Mesaj de butnarur »

Da, originalul este la locul de munca unde are functia de baza.
Avand in vedere ca va solicita CCC in luna septembrie este cam mare perioada de CFP.....
Este vreo problema daca ii inregistrez CM fara a depune cererea de restituire la Casa de sanatate?
Daca ar fi pontata ca fiind prezenta, la depunerea dosarului pentru indemnizatie va avea CM de la functia de baza si in acelasi timp venituri la functia secundara pentru aceeasi perioada, ar fi vreo problema?
Îmi iubesc ţara atunci când nu mă uit la televizor şi când nu merg pe stradă. (Octavian Paler)

nutiv
Mesaje: 23
Membru din: Vin Sep 12, 2008 12:00 am

Re: baza de calcul concedii medicale

#14 Mesaj de nutiv »

Am inteles, numai ca avem o mica problema. Angajatorul vecchi nu vrea sa ii dea adeverinta, numai daca ii semneaza statele.(Fara sa ii dea bani) Angajatul a plecat de la el pntru ca nu ii platea salariu. As putea pe baza contractului de munca vechi sa ii introduc in baza de calcul sumele?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: baza de calcul concedii medicale

#15 Mesaj de septimiuv »

Salariatul să ia legătura cu ITM.

Scrie răspuns