Sprijin 41.5 %

Scrie răspuns
Mesaj
Autor
nechitac343
Mesaje: 43
Membru din: Joi Iul 26, 2018 1:53 pm

Re: Sprijin 41.5 %

#46 Mesaj de nechitac343 »

buna, 2 nelamuriri
1. nu ma lasa sa schimb suma si nici nr.de pers din cerere, de ce ?
2. in tabel la cei cu fractiune de norma trebuie schimbat la "nr.de ore lucratoare din luna" cu orele efectiv lucrate ?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25978
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Sprijin 41.5 %

#47 Mesaj de tomac »

1. se actualizează datele automat la validarea documentului.
2. nu, de ce?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: Sprijin 41.5 %

#48 Mesaj de stefi »

Se anexeaza si dovada platii salariilor?
Si recipisa ( dovada obligatiei declarative) ?

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: Sprijin 41.5 %

#49 Mesaj de stefi »

Daca se semneaza olograf de administrator e obligatoriu la final semnatura electronica contabil?

coitue
Mesaje: 1
Membru din: Joi Feb 01, 2018 6:04 pm

Re: Sprijin 41.5 %

#50 Mesaj de coitue »

buna ziua,
lista salariatilor e ok, centralizatoorul insa imi ia o persoana in plus la brut,care nu a fost in somaj decit 4 zile suporatate de anjajator, nu o pot modifica deoarece pfd nu e editabil la persoane sau suma,
aveti asa ceva?

stroescud
Mesaje: 784
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: Sprijin 41.5 %

#51 Mesaj de stroescud »

PDF-ul din SAGA nu te lasa sa modifici nimic, si asa avea nevoie deoarece imi ia niste date aiurea.
ex. imi aduce 184 ore lucrate ori pe iunie au fost 160 ore, pentru luna pentru care cer ajutorul.

tobosv790
Mesaje: 2461
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Sprijin 41.5 %

#52 Mesaj de tobosv790 »

Pana la urma constat cu tristete ca se iau in calcul 15 zile LUCRATOARE. Si nici macar acestea. Am doi salariati care au fost fix 15 zile LUCRATOARE in somaj tehnic in perioada 1-24.05.2020 si nu apar in lista. De ce oare? Ma poate lamuri cineva? Multumesc!

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Sprijin 41.5 %

#53 Mesaj de paturcai »

Ca PDF-ul din SAGA sa functioneze, mergeti pe statul lunii IUNIE, dati clic pe concedii, alegeti concedii, acolo apasati lista OUG 92, si veti vedea ca functioneaza corect
Ia in calcul zilele lucratoare suspendate pentru toata perioada (am avut de la martie pana la mai 2020, 41 de zile; exact atat imi ia in calcul)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Sprijin 41.5 %

#54 Mesaj de paturcai »

In mod normal NU trebuie sa ia in calcul 15 zile lucratoare ci 15 zile

PDF-ul se completeaza pentru luna IUNIE cu orele din luna IUNIE si nu cu cele din luna MAI
Doamne! chiar nu mai inteleg nimic.
Daca s-ar completa cu numarul de zile din luna pentru care cerem (de exemplu pentru MARTIE), apoi, nu am avut 15 zile lucratoare pe Martie suspendate.
Regula este:
Prin urmare, masura se aplica numai persoanelor care au avut o durata a suspendarii a contractului individual de munca de minimum 15 zile in perioada starii de urgenta sau de alerta si au beneficiat fie de indemnizatiile de somaj tehnic suportate de la bugetul asigurarilor pentru somaj potrivit OUG 30/2020, fie de indemnizatiile de somaj tehnic suportate de angajator potrivit Codului muncii.
https://www.fiscalitatea.ro/conditii-pe ... uid=243669
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

stroescud
Mesaje: 784
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: Sprijin 41.5 %

#55 Mesaj de stroescud »

Am fost la luna lui iunie.
nu-mi aduce CI administrator/serie/numar/emitent/data/ cnp.,
folesec win8.1 cu SAGA 255/ last update
Fuck IT!!!

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Sprijin 41.5 %

#56 Mesaj de paturcai »

O parte din date se completeaza in D394 sau D300
Daca sunteti neplatitor, ALEGETI ca sunteti platitor, mergeti la una din acele declaratii si la ALTE INFORMATII treceti CNP-ul administratorului
Cartea de identitate, o treceti in Registrul de casa, la o Dispozitie de plata sau incasare / contract creditare, plus numele administratorului
Cand intocmiti un contract de creditare acolo trebuie sa treceti datele
Ultima oară modificat Mie Iul 15, 2020 8:15 pm de către paturcai, modificat 1 dată în total.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

stroescud
Mesaje: 784
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: Sprijin 41.5 %

#57 Mesaj de stroescud »

E trecut tot si peste tot.
mentionez ca suntem pe Conventii de Munca, unde nu exista, luna de luna, sa nu fie ceva strâmb.
Cooperatia si pe vreamea comunistilor si pe actuala vreme a neocomunistilor este la fel tratata.
Desii aducem plusvaloare, valoare adaugata, beneficii, taxele sunt la fel si suntem tratati la fel ca un CIM
pe L53/Codul Muncii.
daca va uitati de la OUG 30 cate modificari au aparut numai ca sa fim si noi inclusi in
programele de ajutorare.
Si nu cerem cu mana intinsa, precum BOR, noi chiar muncim
si platim la stat!
Si toate taxele, si TVA, si impozite si tot ce mama dreaqului mai este de plata!

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Sprijin 41.5 %

#58 Mesaj de paturcai »

Eu si StefI:
Un lucru ma nedumereste - asta e de rau de obicei:
- unde se incarca dovada efectuarii platii taxelor pentru luna precedenta (noi cerem in IULIE pentru luna IUNIE, deci trebuiesc achitate taxele lunii IUNIE)
Unde satane se incarca acele OP-uri scanate?
Se mai incarca?
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

tobosv790
Mesaje: 2461
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Sprijin 41.5 %

#59 Mesaj de tobosv790 »

Eu le-am încărcat în pătrățelul de la listă. "Adaugă fișier " am adăugat copii ale extrasului de cont unde sunt înregistrate plățile.

tobosv790
Mesaje: 2461
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Sprijin 41.5 %

#60 Mesaj de tobosv790 »

A apărut o nouă actualizare. Acum îmi adaugă cei 2 salariați care aveau fix 15 zile lucrătoare și nu apăreau. Dar sus în declarația pe propria răspundere suma solicitată este diferită ( mai mare) față de totalul listei. Și în loc de 12 salariați cât ar trebui îmi pune 14. Adică încă 2 salariati. Probabil se referă la alți 2 salariați care au fost într-adevăr în șomaj tehnic dar mai puțin de 15 zile.

Scrie răspuns