Notificare anaf

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
sorina87
Mesaje: 589
Membru din: Lun Iul 17, 2006 12:00 am

Notificare anaf

#1 Mesaj de sorina87 »

Buna seara. Am rugamintea daca ma puteti sfatui ce sa fac cu o notificare primita pe 13 august in SPV:
NOTIFICARE
privind nedepunerea în termen a declaraţiilor de impunere/ declaraţiilor informative
Stimată doamnă/stimate domn, vă aducem la cunoştinţă că, potrivit evidenţelor noastre, aveaţi obligaţia depunerii, până la
termenul legal, a declaraţiilor de impunere pentru perioada 04/2020, pentru următoarele obligaţii fiscale:
1 Declaratie privind obligatiile de plata a contributiilor sociale, impozitului pe venit si evidenta nominala a
persoanelor asigurate
Contributia individuala de asigurari sociale retinuta de la asigurati
Contributia pentru asigurari de sanatate retinuta de la asigurati
Contribuţie asiguratorie pentru muncă

Mentionez ca am depus toate declaratiile. Firma este la trimestru si cu 112. Am scos din SPV inclusiv istoricul declaratiilor depuse si apar toate pe acest an.
Sa ma duc la anaf cu declaratiile sa le arat? Scrie in notificare sa nu dau curs acesteia daca am depus declaratiile. Dar nu inteleg de ce am primit-o daca apar depuse...

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: Notificare anaf

#2 Mesaj de ovidiuo »

Verificati D112 pe 04.2020 .. cred ca ati declarat doar impozitul pe salarii cu zero .. nu ati declarat si CAS, CASS si CAM-ul (tot cu zero, banuiesc).

sorina87
Mesaje: 589
Membru din: Lun Iul 17, 2006 12:00 am

Re: Notificare anaf

#3 Mesaj de sorina87 »

da, asa este apare doar acela pe zero, dar asa a facut declaratia. Nu am modificat nimic. Ce sa fac in situatia asta?

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: Notificare anaf

#4 Mesaj de ovidiuo »

Va duceti pe statul de salarii din aprilie, la declaratia 112, bifati rectificativa (stanga sus), verificati sa fie bifa pusa la creante (602, 412, 432 si 480) si ii dati generare pdf. Apoi, dupa ce se deschide pdf-ul nu mai dati "1. ACTUALIZEAZA ANGAJATOR" .. apasati direct pe "2. VALIDARE" ... semnati si depuneti .. dupa ce aveti si recipisa, puteti da uitarii notificarea de la ANAF ! :D

sorina87
Mesaje: 589
Membru din: Lun Iul 17, 2006 12:00 am

Re: Notificare anaf

#5 Mesaj de sorina87 »

Ok, deci depun rectificativa. Asa este, dupa ce am dat atunci actualizeaza angajator mi-a trecut doar contributia zero la venit, pe celelalte le-a scos. Offf...
Va multumesc mult pt ajutor.

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: Notificare anaf

#6 Mesaj de ovidiuo »

... oki-doki ! ... seara frumoasa sa aveti !

sorina87
Mesaje: 589
Membru din: Lun Iul 17, 2006 12:00 am

Re: Notificare anaf

#7 Mesaj de sorina87 »

multumesc, la fel!

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: Notificare anaf

#8 Mesaj de nasteaf »

Am primit de la ANAF o notificare generala cred, in afara de numele firmei, restul este prezentat art.XI din OUG 30/2020 si informeaza ca s-au constatat neconcordante intre informatiile transmise de AJOFM Timis si cuantumul indemnizatiilor acordate pe perioada suspendarii CIM pt.lunile martie, aprilie si mai, comparativ cu informatiile inscrise in Decl.112 pt.aceste perioade.Mentionez ca cel putin firma nu a beneficiat de la somaj si nu a raportat in Decl.112 in luna martie 2020 nici o suspendare CIM pt.somaj tehnic. Apoi mentioneaza: "In speranta ca informatiile transmise va sunt utile si ca veti da curs solicitarii noastre de a clarifica situatia fiscala prin depunerea declaratiilor rectificative dupa caz, va multumim."
Se precizeaza un numar de telefon pentru contact. Am sunat la numarul de telefon mentionat in adresa, dar apare mesajul: Ne pare rau,numarul format nu este alocat.
A mai primit cineva acest tip de adresa? Cum ati procedat?

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: Notificare anaf

#9 Mesaj de nasteaf »

Subliniez ca totul am intocmit din SAGA, obligatiile s-au platit la timp, Declaratia 112 am intocmit-o si transmis-o in termen si am recipisa de validare ANAF pe toate lunile respective.Bineinteles ca in Decl.112 salariatii care au fost in somaj tehnic in luna aprilie 2020 sunt raportati in Decl.112 in luna mai si platile aferente au avut termen scadent de plata 25.06.2020.La fel a fost si pentru luna mai.

rosua545
Mesaje: 33
Membru din: Lun Dec 23, 2019 5:39 pm

Re: Notificare anaf

#10 Mesaj de rosua545 »

Si eu am primit acea notificare generala, dar nu stiu la ce se refera exact in cazul meu. Mentionez ca eu am avut angajati in somaj tehnic de la jumatatea luni aprilie pana la jumatatea lunii mai, deci am avut si perioada lucrata si somaj tehnic in ambele luni.

melescanul332
Mesaje: 2
Membru din: Mar Apr 23, 2019 1:21 pm

Re: Notificare anaf

#11 Mesaj de melescanul332 »

Si eu am primit in Timisoara adresa de la Anaf referitor la neconcordante intre D112 si ce am declarat la ANOFM fara sa imi dea concret, parea cam generala la care au dat un nr "inexistent". M-am uitat pe declaratie, m-am uitat pe Stat indemnizatie conf oug 30/2020 si bat sumele, doar la perioada suspendare nu am data exacta, am nr zile suspendate... Daca este cineva care a reusit sa gaseasca o rezolvare sa ne anunte si pe noi, va rog!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Notificare anaf

#12 Mesaj de septimiuv »

Nu e mai simplu să întrebați la Anaf?

melescanul332
Mesaje: 2
Membru din: Mar Apr 23, 2019 1:21 pm

Re: Notificare anaf

#13 Mesaj de melescanul332 »

Numarul trecut pe adresa nu se formeaza intra automat ca "numar inexistent". Am sunat si la numarul standard si nu raspunde nimeni. Am crezut ca poate e ceva din Saga de sunt si altii cu acelasi tip de notificare.

rosua545
Mesaje: 33
Membru din: Lun Dec 23, 2019 5:39 pm

Re: Notificare anaf

#14 Mesaj de rosua545 »

Intr-adevar, numarul este inexistent.

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: Notificare anaf

#15 Mesaj de nasteaf »

La noi la Timis asa se "lucreaza" cu contribuabilii, de cand cu Coronavirusul. Nu exista nici un numar de telefon la care sa raspunda cineva pentru informatii sau pentru rezolvarea unor probleme care in mod inevitabil apar. Iar acum ne trimit asemenea adrese, "generale" unde apare in 2 locuri, si in antent si la numarul de contact, acest numar de telefon, numar care nu este alocat! Adresa este semnata de Sef Administratie Adj.-Colectare!

Scrie răspuns