scoatere din evidenta 4118 la micro

Mesaj
Autor
tamasa689
Mesaje: 8
Membru din: Mar Mai 17, 2016 11:09 am

scoatere din evidenta 4118 la micro

#1 Mesaj de tamasa689 »

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema: la o micro platitoare de tva avem sold la ct 4118 din anul 2016, nu s-a constituit nici un provizion, si acum se doreste trecerea pe pierdere; din cate am studiat se face prin contul 654, neded , dar fiind micro nu stiu cum exact se procedeaza in saga; avand in vedere ca tva-ul nu se poate ajusta, presupun ca voi trece toata valoarea facturii(inclusiv tva) pe 654.
Multumesc

pomparaus
Mesaje: 4257
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: scoatere din evidenta 4118 la micro

#2 Mesaj de pomparaus »

Ceva a stat la baza inregistrarii 4118=4111 , ok nu s-a constituit provizion, dar ce se stie despre acesti clienti, au fost dati in judecata si nu ati castigat nimic in instanta, au intrat in insolventa , faliment, v-ati inscris la masa credala ?! Eu contabil nu ma apuc sa soldez conturi ca "se doreste trecerea pe pierdere". Orice inregistrare contabila se face in baza a ceva : tu ce ai? (in afara de faptul ca sunt mai vechi de 3 ani)?
De ce zici ca nu se poate ajusta baza impozabila si stornarea TVA-ului colectat?

tamasa689
Mesaje: 8
Membru din: Mar Mai 17, 2016 11:09 am

Re: scoatere din evidenta 4118 la micro

#3 Mesaj de tamasa689 »

Buna ziua,

Multumesc pentru raspuns. Este vorba despre dosare de dauna care nu s-au incasat de la societatile de asigurari, din mai multe motive si anume: nu s-a acceptat decat partial valoarea facturii, clientul a reparat masina la service-ul nostru neagreat de societatea de asigurari. Nu s-a intreprins nici un demers pentru recuperarea sumelor. Clientii cu pricina sunt in general persoane fizice.

pomparaus
Mesaje: 4257
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: scoatere din evidenta 4118 la micro

#4 Mesaj de pomparaus »

In cazul in care am avut factura acceptata partial, sau neacceptata total, imediat veneam cu fc.storno pe valaoarea neacceptata (partiala/totala) - puteti sa faceti si acum acest lucru in baza documentelor primite de la soc.de asigurari.
Daca nu, inchideti 4418 prin 654 cu explicatii pentru fiecare client in parte.

tamasa689
Mesaje: 8
Membru din: Mar Mai 17, 2016 11:09 am

Re: scoatere din evidenta 4118 la micro

#5 Mesaj de tamasa689 »

Multumesc

Scrie răspuns