CLADIRE IN REGIE PROPRIE

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
gheorghec623
Mesaje: 25
Membru din: Vin Dec 21, 2012 10:16 am

CLADIRE IN REGIE PROPRIE

#1 Mesaj de gheorghec623 »

Am preluat o societate cu magazin de materiale de constructie cu gestiune global valorica.
Anul trecut a inceput o cladire in regie proprie folosind materiale din magazin. Acum cand am preluat am constatat ca materialele folosite sunt inca in stocul de marfa. Cum le descarc si le trec pe materiale auxiliare ca sa imi scada stocul lui 371, 378 si 4428?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: CLADIRE IN REGIE PROPRIE

#2 Mesaj de tomac »

371=4428 în roșu
371=378 în roșu
3028=371 cu c/v marfa utilizată, la preț de achiziție
6028=3028...consum
231=722 cu c/v costurilor lunare generate de ridicarea clădirii
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

gheorghec623
Mesaje: 25
Membru din: Vin Dec 21, 2012 10:16 am

Re: CLADIRE IN REGIE PROPRIE

#3 Mesaj de gheorghec623 »

MULTUMESC...

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: CLADIRE IN REGIE PROPRIE

#4 Mesaj de costachet982 »

buna ziua
postez aici ca nu am gasit ceva similar
rog o info..
unde gasec prevedererea legala prin care o reparatie ce are valoare mai mare de 25% din valoarea cladirii, o incorporez in valoarea cladiri marind astfel valoarea de inventar ..

multumesc

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: CLADIRE IN REGIE PROPRIE

#5 Mesaj de fagarasa176 »

Cred ca faci undeva confuzie legat de procentul de 25%.
Acolo este vorba de valoarea impozabila
Citeste CF. art.461
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: CLADIRE IN REGIE PROPRIE

#6 Mesaj de costachet982 »

da multumesc de info, dar hai sa dezbatem putin
deci
daca fac reparatii de 100000 ron la o cladire de 200000 de ron
pot sa nu maresc valoarea de inventar , sa bag pe cheltuieli directe valoarea reparatiei dar la taxe locale trebuie sa depun o declaratie prin care sa informez ca am o valoare a cladirii ma mare cu 100000 ron... ( ca am depasit acel prag de 25%)
dar ce am la baza ca sa arat valoarea noua la tx.locale ?

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: CLADIRE IN REGIE PROPRIE

#7 Mesaj de cernatv »

Pentru imp.pe clădiri e irelevantă valoarea înregistrată în contabilitate. Contează valoarea înscrisă în raporul de evaluare întocmit în acest scop de un expert ANEVAR.

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: CLADIRE IN REGIE PROPRIE

#8 Mesaj de costachet982 »

buna ziua
sa continuam
as dori sa defalcam prb expusa in 2
eu doresc sa scot in evidenta si ptr acest lucru astept opinii
daca reparatiile , in val de 100.000,00 ron la o cladire cu val de inventar de 200.000,00 ron LE POT DUCE DIRECT PE CHELTUIELI sau le bag in valoarea cladirii

cat despre aspectul valorii cladirii d.p.d.v. al taxelor locale
sunt de acord ca se ia dupa un raport de evaluare dar inaintea rap.de eval. primul doc in baza careia face rolul este balanta cu val patrimoniala a cladirii si apoi urmeaza ( cand apare daca apare , raportul de reeval) nu despre valoarea de la taxe locale ridic eu prb acum

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: CLADIRE IN REGIE PROPRIE

#9 Mesaj de fagarasa176 »

E greu sa arunci un ochean prin OMFP 1802
E mai usor sa ne mănânci nouă ficaţii :wink:
 Cheltuieli ulterioare
    227. ‐ (1) Cheltuielile ulterioare efectuate în legătură cu o imobilizare corporală sunt cheltuieli ale perioadei în care sunt efectuate sau majorează  valoarea imobilizării respective, în funcție de beneficiile economice aferente acestor cheltuieli (de exemplu, influența asupra duratei de viață  rămase a imobilizărilor), potrivit criteriilor generale de recunoaştere.
    (2) Entitatea stabileşte prin politicile contabile criteriile în funcție de care cheltuielile ulterioare efectuate în legătură cu imobilizările corporale majorează valoarea acestora sau se evidențiază în contul de profit şi pierdere.
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: CLADIRE IN REGIE PROPRIE

#10 Mesaj de costachet982 »

crede-ma ca am cauta in omfp 1802 si am citit paragraful dar doream sa stiu daca se mentioneaza si prin alt loc daca este o limita de unde poti baga direct in valoarea cladiri si am cautat cu precadre doar procente de unde sa plec cu lectura

acum ca nu nimeni nu vine cu o limita ( ptr ca nu exista) o sa apreciez daca bag direct pe chelt sau introduc la amortizare

multam de opinii

p.s. buni ficatii tai...cam galbeni dar merg :lol:

nitah
Mesaje: 342
Membru din: Joi Sep 22, 2016 8:51 am

Re: CLADIRE IN REGIE PROPRIE

#11 Mesaj de nitah »

Va rog sa ma sfatuiti in cazul unei cladiri ,pt care s-a facut pv receptie finala in data de 20 aprilie ,s-a declarat la Primarie pt plata regularizarii la autorizatia de constructie,in baza unei NC de trecere din amenajare Hala la cladire.
Cum se inregistreaza aceasta regularizare de taxa ? Pe Costuri direct ?
Si va mai intreb ,ref platforma betonata acces si imprejmuire teren,acestea le inregistrez pe Constructii ?

tudosien
Mesaje: 503
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

Re: CLADIRE IN REGIE PROPRIE

#12 Mesaj de tudosien »

O cladire construita in regie proprie si receptionata in ct.212 in 14/08/2020 la 320.000 lei este evaluata in vederea vanzarii la 04.09.20 la 430.000 lei. Asta e reevaluare? Sa inteleg ca pentru nici o luna trebuie sa trec cu sumele prin ct.105, apoi transfer in ct.1065 la vanzare? Nu am avut asemenea caz pana acum si sunt in ceata. Daca societatea vinde cu 450.000 lei casa plateste impozit pe profit de doua ori pentru "cresterea" valorii la evaluare(ct.7583 si ct.1065)?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: CLADIRE IN REGIE PROPRIE

#13 Mesaj de tomac »

Da. E re-evaluare. Dar dacă vinde direct, atunci poate înregistra direct vânzarea la prețul evaluat. Și ajunge în profit.
Chiar înregistrată ca evaluare, nu ar plăti de două ori. Nu trece soldul pe 1065.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tudosien
Mesaje: 503
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

Re: CLADIRE IN REGIE PROPRIE

#14 Mesaj de tudosien »

Multumesc. Se pare ca evaluarea a fost facuta numai in scop fiscal pt plata impozitului. Totusi pretul de vanzare este cel din raportul evaluatorului. Daca fac totusi reevaluare cum inchid ct.105 daca nu-l trec pe 1065? Ma gandeam ca daca i-a schimbat destinatia sa fac iesirea imobilizarii pe cheltuiala(6583) la costul de receptie si sa-l inregistrez ca produs finit si apoi sa-l vand.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: CLADIRE IN REGIE PROPRIE

#15 Mesaj de tomac »

Evaluarea în scop fiscal nu se înregistrează în contabilitate.
Faptul că e un preț de vânzare ca cel stabilit de evaluator ca valoare fiscală nu face ca acel raport să se înregistreze.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns