Balanta cu solduri initiale gresite

Mesaj
Autor
faura135
Mesaje: 17
Membru din: Lun Mar 11, 2019 12:11 pm

Balanta cu solduri initiale gresite

#1 Mesaj de faura135 »

Buna ziua, va rog sa ma ajutati am introdus datele de pe balanta la preluarea firmei sunt corecte verificate de n ori dar in balanta de pe prima luna soldurile difera fata de ce am introdus la preluare date. ce pot face?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Balanta cu solduri initiale gresite

#2 Mesaj de paturcai »

Cei de la care ati preluat Balanta au folosit eronat conturile
Exemplu:
A fost folosit contul 447 pentru o plata catre un Buget Local (635 = 447 pentru 100 u.m.)
Dupa o perioada de timp se achita o alta suma catre Fondul de Mediu, dar de aceasta data, contabilul creaza un analitic la 447 (447.01)
In mod normal, daca s-a lucrat cu un sintetic la inceput, cand apare un analitic la acel cont trebuia facut in felul urmator:
INAINTE de folosirea unui analitic (447.01) in situatia in care s-a lucrat numai pe sintetic (447):
- se merge in planul de conturi, se adauga un analitic nou (447.00 in dreptul caruia scriem PRELUARE)
- se merge in Administrare---->Intretinere Baza date------>Modificare coduri------> aici alegem modificare cont contabil: in prima coloana vom trece 447 iar in a doua coloana vom trece 447.00 Apasam EXECUTA
Dupa aceasta operatie vom avea o evidenta corecta
Cei care au lucrat (eronat) cu SAGA va obliga pe dvs. sa gasiti rezolvarea
Aceasta este rezolvarea!
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

faura135
Mesaje: 17
Membru din: Lun Mar 11, 2019 12:11 pm

Re: Balanta cu solduri initiale gresite

#3 Mesaj de faura135 »

Multumesc mult pentru raspuns
Ma mai puteti ajuta va rog cu inregistrarea membrilor CA care nu au contract de munca la Asociatie. cum inregistrez?unde?
Va multumesc

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Balanta cu solduri initiale gresite

#4 Mesaj de paturcai »

Dupa ce adaugati in SALARIATI persoana respectiva, aveti in coltul din dreapta-sus un buton DETALII; apasati pe el, in fereastra care se deschide, deasupra unde se trece seria si numarul cartii de identitate, alegeti tipul de contract care se potriveste nevoilor: exemplu: Persoane alese in cadrul persoanelor juridice sau fara scop patrimonial
Aveti aici o legatura care va poate lumina:
viewtopic.php?f=1&t=48169
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

faura135
Mesaje: 17
Membru din: Lun Mar 11, 2019 12:11 pm

Re: Balanta cu solduri initiale gresite

#5 Mesaj de faura135 »

paturcai scrie: Dum Oct 25, 2020 9:20 am Cei de la care ati preluat Balanta au folosit eronat conturile
Exemplu:
A fost folosit contul 447 pentru o plata catre un Buget Local (635 = 447 pentru 100 u.m.)
Dupa o perioada de timp se achita o alta suma catre Fondul de Mediu, dar de aceasta data, contabilul creaza un analitic la 447 (447.01)
In mod normal, daca s-a lucrat cu un sintetic la inceput, cand apare un analitic la acel cont trebuia facut in felul urmator:
INAINTE de folosirea unui analitic (447.01) in situatia in care s-a lucrat numai pe sintetic (447):
- se merge in planul de conturi, se adauga un analitic nou (447.00 in dreptul caruia scriem PRELUARE)
- se merge in Administrare---->Intretinere Baza date------>Modificare coduri------> aici alegem modificare cont contabil: in prima coloana vom trece 447 iar in a doua coloana vom trece 447.00 Apasam EXECUTA
Dupa aceasta operatie vom avea o evidenta corecta
Cei care au lucrat (eronat) cu SAGA va obliga pe dvs. sa gasiti rezolvarea
Aceasta este rezolvarea!
Din pacate problema nu s-a rezolvat. ce ma mai sfatuiti sa fac?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Balanta cu solduri initiale gresite

#6 Mesaj de balazse »

Pentru FaurA135
Mergi la "articole contabile" si verifici daca nu cumva ai efectuat o inregistrare anterior inceperii utilizarii programului.
De altfel, unde ai diferente? Fii mai explicit.

stolnicus814
Mesaje: 12
Membru din: Joi Feb 17, 2022 3:17 pm

Balanta cu solduri initiale gresite

#7 Mesaj de stolnicus814 »

Buna ziua!
Am inceput sa folosesc saga de la 1 ianuarie 2022. Am reusit sa inchid luna ianuarie. Intre timp s-a facut o corectie la balanta lunii decembrie 2021 ( nu se calculase bonificatia pentru impozitul pe venit). Cum pot modifica? (devalidez luna, fac modificarile apoi revin cu validare?)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Balanta cu solduri initiale gresite

#8 Mesaj de balazse »

Devalidezi "preluare date contabile" -> corectezi -> validezi.
In mod normal, nu iti afecteaza inchiderea din ianuarie 2022.

stolnicus814
Mesaje: 12
Membru din: Joi Feb 17, 2022 3:17 pm

Re: Balanta cu solduri initiale gresite

#9 Mesaj de stolnicus814 »

Multumesc ! A mers

Scrie răspuns