Declarare beneficiar real ONRC – termen limita 1 Noiembrie 2020 (sub sanctiunea radierii)

Mesaj
Autor
brutiud
Mesaje: 105
Membru din: Mar Noi 08, 2016 10:18 am

Declarare beneficiar real ONRC – termen limita 1 Noiembrie 2020 (sub sanctiunea radierii)

#1 Mesaj de brutiud »

Declarare beneficiar real ONRC – termen limita 1 Noiembrie 2020 (sub sanctiunea radierii)

toate firmele trebuie sa depuna asa ceva ?

almasanc
Mesaje: 39
Membru din: Joi Ian 25, 2018 12:39 pm

Re: Declarare beneficiar real ONRC – termen limita 1 Noiembrie 2020 (sub sanctiunea radierii)

#2 Mesaj de almasanc »

eu stiu ca doar ONG -urile trebuie sa o depuna


bujenitac942
Mesaje: 59
Membru din: Vin Iul 18, 2008 12:00 am

Re: Declarare beneficiar real ONRC – termen limita 1 Noiembrie 2020 (sub sanctiunea radierii)

#4 Mesaj de bujenitac942 »

Depun numai asociati persoane juridice.

almasanc
Mesaje: 39
Membru din: Joi Ian 25, 2018 12:39 pm

Re: Declarare beneficiar real ONRC – termen limita 1 Noiembrie 2020 (sub sanctiunea radierii)

#5 Mesaj de almasanc »

la registrul comertului depun firmele care au asociati persoane juridice
la ministerul justitiei se trimite declaratia data la notar de orice ONG

moleag959
Mesaje: 19
Membru din: Mar Apr 18, 2017 1:36 pm

Re: Declarare beneficiar real ONRC – termen limita 1 Noiembrie 2020 (sub sanctiunea radierii)

#6 Mesaj de moleag959 »

OUG 191/2020 publicata in MO 1013/30.10.2020
Termenul pentru declaratia de beneficiar real se prelungeste la maxim 90 de zile de la terminarea starii de alerta ( acum 15.11.2020)
http://www.monitoruloficial.ro/emonitor ... MzRSszMA==

manuelav
Mesaje: 168
Membru din: Mie Noi 12, 2014 11:40 am

Re: Declarare beneficiar real ONRC – termen limita 1 Noiembrie 2020 (sub sanctiunea radierii)

#7 Mesaj de manuelav »

Toti administratorii trebuie sa depuna acum declaratia la ONRC macar odata pe an la bilant:
https://www.economica.net/incepand-cu-v ... 07594.html

toadero655
Mesaje: 9
Membru din: Lun Ian 14, 2019 7:18 am

Re: Declarare beneficiar real ONRC – termen limita 1 Noiembrie 2020 (sub sanctiunea radierii)

#8 Mesaj de toadero655 »

Buna ziua. Aceasta declaratie poate fi generata din Saga?
Mulțumesc.

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: Declarare beneficiar real ONRC – termen limita 1 Noiembrie 2020 (sub sanctiunea radierii)

#9 Mesaj de stefi »

cum se depune online, poate si contabilul cu semnatura electronica?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Declarare beneficiar real ONRC – termen limita 1 Noiembrie 2020 (sub sanctiunea radierii)

#10 Mesaj de tomac »

@toadero655 - NU. SAGA este pun program de contabilitate. Declarația respectivă nu are nici cea mai mică legătură cu contabilitatea.
@stefi - da, contabilul poate depune în calitate de împuternicit al reprezentantului legal al societății. Pentru că nu este obligația contabilului! Nu vă înțeleg defel pe voi cei care, contabili fiind, vă stresați pentru ceva ce nu vă privește. Dacă acel contabil este și reprezentantul legal al societății, logic că va depune, doar că nu pentru că este contabilul firmei ci pentru că este reprezentantul legal.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: Declarare beneficiar real ONRC – termen limita 1 Noiembrie 2020 (sub sanctiunea radierii)

#11 Mesaj de stefi »

eu ma stresez pt. ca sunt contabil la firma mea, dar nu sunt eu reprezentantul legal, atunci ma poate imputerni reprezentantul legal printr-o decizie interna, fara notar?
Multumesc frumos

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: Declarare beneficiar real ONRC – termen limita 1 Noiembrie 2020 (sub sanctiunea radierii)

#12 Mesaj de ovidiuo »

.. ce mizerabili sunt și ăștia de la ONRC ! S-au gândit ei (au pus ditamai afișele pe geamuri) că dacă amărâții de contabili tot au semnătură digitală, de ce mama naibii să nu depună acum și diverse acte juridice și cereri ale firmelor la ONRC ?! .. și parcă văd "patronii" : "Haideți domn' contabil, că dacă tot le depuneți, de ce nu nu le și completați ?! .. că nu știm, nu înțelegem ce scrie pe aici !" Măcar dacă ar fi făcut niște pdf-uri inteligente pentru cererea de depunere și pentru faimoasa declarația RBR .. îți dau link-uri către niște *.doc-uri de doi lei .. să nu mai zic că site-ul arată ca în anul 2000 .. halal ! .. 😟

gheorghei642
Mesaje: 703
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: Declarare beneficiar real ONRC – termen limita 1 Noiembrie 2020 (sub sanctiunea radierii)

#13 Mesaj de gheorghei642 »

Dar, exista pdf. inteligent - Cererea de depunere a declarației privind beneficiarii reali (transmiterea se face numai prin e-mail, cu semnătura electronica)PDF.
Asadar, ONRCPortal ---> Login/Autentificare ( daca nu aveti cont creati-va) --->din meniul afisat in stanga selectati " servicii online RBR " si alegeti, dupa caz, "Depunere declaratie RBR/Formulare offline RBR ". Este usor si rapid de completat. Tot aici, gasiti si Instructiuni de completare si trannsmitere.

borbase
Mesaje: 34
Membru din: Mar Iul 16, 2019 12:17 pm

Re: Declarare beneficiar real ONRC – termen limita 1 Noiembrie 2020 (sub sanctiunea radierii)

#14 Mesaj de borbase »

Buna seara!

La depunerea declaratiei pe portalul ONRC, imputernicirea (pentru contabil) se face la notar sau ajunge o simpla imputernicire a administratorului?

Multumesc!

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: Declarare beneficiar real ONRC – termen limita 1 Noiembrie 2020 (sub sanctiunea radierii)

#15 Mesaj de ovidiuo »

@gheorghei642 : .. cu respect, imi dați si mie link-ul de unde iau pdf-ul inteligent ?!
@borbase: .. model de imputernicire : https://www.cabinetexpert.ro/2021-05-07 ... -real.html .. dar, pentru D-zeu de ce vă înhămați la asa ceva ?! Adică, sunt de acord, dacă aveți atât de mult timp liber și vă și remunerează, făceți-o ! .. dar altfel, ne batem joc de noi !

Scrie răspuns