REVISAL TIMP REDUS

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
munteanud924
Mesaje: 18
Membru din: Mar Sep 03, 2019 7:55 am

REVISAL TIMP REDUS

#1 Mesaj de munteanud924 »

Am perioada de 16/11/2020-09/12/2020 de reducere a timpului de munca pentru 8 salariati, in conditiile modificarii OU 132/2020, Hot 719/2020.
Operez in registrul salariatilor atat reducerea cu timp partial, dau norma lunara de 80 de ore (16/11/2020- 30/11/2020).
In registru modific data consemnarii 15/11/2020, scriu timp partial si norma lunara dar la timp nu ma lasa sa modific, ma duc in ecranul de istoric salariat si trec acolo cu timp partial, cu durata timp munca 80 de ore, dau copiere fisier, si zici ca sunt intr-o bucla a timpului, toate datele se modifica asa cum erau inainte de modificare :?
Am reluat operatiunea de 8 ori....
Plus ca acel camp de alte detalii sau data de la care produce efecte... nu stiu care sa fie... ca una este data consemnarii, adica azi, si alta e data de la care produce efecte... adica maine.
De ce nu raman datele introduse? De ce se suprascriu cu cele existente anterior?
Sau e necesar sa ma bazez pe fiesierul lor si sa import acolo? Desi acolo nu imi apare istoricul... alta nebunie...
Am ametit!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: REVISAL TIMP REDUS

#2 Mesaj de tomac »

Norma pe zi se reduce.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

munteanud924
Mesaje: 18
Membru din: Mar Sep 03, 2019 7:55 am

Re: REVISAL TIMP REDUS

#3 Mesaj de munteanud924 »

Si cum operez in Revisal faptul ca 2 sapatamani au lucrat si doua saptamani nu vor lucra?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: REVISAL TIMP REDUS

#4 Mesaj de septimiuv »

Întreabă la ITM.

tatum
Mesaje: 459
Membru din: Lun Feb 07, 2011 12:00 am

Re: REVISAL TIMP REDUS

#5 Mesaj de tatum »

La intrebarea dumneavoastra, pe care eu am transmis-o catre ITM , raspunsul lor a fost :
" In vederea edificarii asupra aspectelor semnalate, va indumam sa consultati site-ul Inspectiei Muncii www.inspectimuncii.ro sectiunea <Ghiduri> ...."

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: REVISAL TIMP REDUS

#6 Mesaj de balazse »

Si l-ai gasit?
Scuze, dar daca stiu raspunsul, de ce nu a oferit un copy/paste?
Ultima oară modificat Mar Noi 17, 2020 1:51 pm de către balazse, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: REVISAL TIMP REDUS

#7 Mesaj de tomac »

Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tatum
Mesaje: 459
Membru din: Lun Feb 07, 2011 12:00 am

Re: REVISAL TIMP REDUS

#8 Mesaj de tatum »

Da, acela este.
L-am cautat si eu . Era tot ce mi-au raspuns.
Si n-am reusit sa-l atasez.

munteanud924
Mesaje: 18
Membru din: Mar Sep 03, 2019 7:55 am

Re: REVISAL TIMP REDUS

#9 Mesaj de munteanud924 »

septimiuv scrie: Mar Noi 17, 2020 12:09 pm Întreabă la ITM.
Multumesc. Eu intreb cum sa operez in revisalul din SAGA, dar se pare ca nu s-a inteles speta!
Operez ceva si nu imi pastreaza in programul SAGA modificarile. Plus ca nu pot introduce norma lunara de 80 de ore, si imi repune norma de timp ore/zi!
Fişiere ataşate
Operare Revisal OUG 132 din 2020.png
Operare Revisal OUG 132 din 2020.png (41.58 KiB) Vizualizat de 3391 ori

munteanud924
Mesaje: 18
Membru din: Mar Sep 03, 2019 7:55 am

Re: REVISAL TIMP REDUS

#10 Mesaj de munteanud924 »

tomac scrie: Lun Noi 16, 2020 2:47 pm Norma pe zi se reduce.
Ghidul de la ITM imi era cunoscut cand v-am solicitat sprijinul. Cu el in fata am incercat sa operez in SAGA si mi s-a intamplat ce v-am descris, nu mai reiau.

Prevederi OUG 132/2020 pe care trebuie sa le am in vedere:

- în cazul reducerii temporare a activităţii determinate de instituirea stării de urgenţă/alertă/asediu, în condiţiile legii, angajatorii au posibilitatea reducerii timpului de muncă a salariaţilor cu cel mult 50% din durata prevăzută în contractul individual de muncă, cu informarea şi consultarea sindicatului, a reprezentanţilor salariaţilor sau a salariaţilor, după caz, anterior comunicării deciziei salariatului.

- Reducerea timpului de muncă se stabileşte prin decizia angajatorului, pentru o perioadă de cel puţin 5 zile lucrătoare consecutive, angajatorul având obligaţia de stabilire a programului de muncă pentru întreaga lună. Reducerea timpului de muncă se aplică şi în cazul programului de muncă în ture, precum şi în cazul programului de muncă inegal

Angajatorul a ales sa lucreze 2 saprtamani si 2 saptamani sa stea acasa.
In Revisal din SAGA trebuie sa operez:
1. salariul 1/2
2. timp ore / luna 80 de ore- iar SAGA imi returneaza mesajut cu "the control is read- only..." cand vreau sa trec la ore / luna 80
3.ghidul ITM mentioneaza sa operez la campul "alte detalii" - REDUCERE TIMP MUNCA OUG 132/2020- unde sa operez?! oriunde operez in Revisal SAGA- istoric SALARIAT saga NU IMI PREIA, CAND FAC SALVARE FISIER SA IL EXPORT PENTRU TRANSFORMARE IN RVS TOATE INFORMATIILE CU TIMP PARTIAL SI NORMA REVIN
4. La punctul 4 din ghid sesolicita completarea cu "data la care produce efecte" care nu e aceeasi cu data consemnarii, iar ar trebui sa ramana in Revisalul din SAGA intr-un istoric al salariatului

Solicit sprijin TEHNIC, din acest motiv am postat la probleme tehnice si nu la diverse. Doresc sa mi se explice daca am posibilitatea operarii in SAGA, in conditiile ghidului ITM si a legislatiei, si unde anume.
Multumesc anticipat si astept un sprijin real pentru operare in program! Nu ma trimiteti la ITM sa intreb cum se opereaza in SAGA... e prea de tot!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: REVISAL TIMP REDUS

#11 Mesaj de balazse »

Pentru MunteanuD924
Descrierea de pe blog, nu te ajuta?
https://www.sagasoftware.ro/?p=2655

Raspunsul la "Si cum operez in Revisal faptul ca 2 sapatamani au lucrat si doua saptamani nu vor lucra?" a fost "Întreabă la ITM.".
Intrebarea nu are legatura cu inregistrarea in programul Saga, deoarece nici in programul oficial nu ai cum sa inregistezi asa ceva.

munteanud924
Mesaje: 18
Membru din: Mar Sep 03, 2019 7:55 am

Re: REVISAL TIMP REDUS

#12 Mesaj de munteanud924 »

balazse scrie: Sâm Noi 21, 2020 10:12 am Pentru MunteanuD924
Descrierea de pe blog, nu te ajuta?
https://www.sagasoftware.ro/?p=2655

Raspunsul la "Si cum operez in Revisal faptul ca 2 sapatamani au lucrat si doua saptamani nu vor lucra?" a fost "Întreabă la ITM.".
Intrebarea nu are legatura cu inregistrarea in programul Saga, deoarece nici in programul oficial nu ai cum sa inregistezi asa ceva.
In programul original operarea de ore/ luna este posibila
Fişiere ataşate
Revisal timp luna.png
Revisal timp luna.png (8.42 KiB) Vizualizat de 3330 ori

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: REVISAL TIMP REDUS

#13 Mesaj de balazse »

Campul "durata timp munca" din ReviSal este legat de "ore pe luna" de la "salariati", de aceea este read-only.
Dupa ce ai trimis regstrul din ReviSal, poti revenii la "salariati" si sa modifici, daca este cazul.

Totusi consider ca reducerea s-ar face de la 8 ore/zi la 4 ore/zi si nu la ore pe luna (dar asta este parerea mea).

PS: Data viitoare cand vreti sa raspundeti, folositi partea de "raspuns rapid" sau apasa butonul "scrie raspuns", si nu butonul "raspuns cu citat". :wink:

Scrie răspuns