Pierdere parțială baza de date

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
mihaim500
Mesaje: 2
Membru din: Vin Dec 12, 2014 4:00 pm

Pierdere parțială baza de date

#1 Mesaj de mihaim500 »

Am o mare problema. Am vrut să mut licenta de pe un laptop pe un laptop nou. Pe laptopul vechi am folosit licenta saga c din 2015 până în prezent. Acum două zile am urmat indicatiile pentru mutare licenta, am copiat pe un stick folderul de saga si am copiat apoi in laptopul nou. Apoi am instalat ultima versiune de Saga de pe site, cu un nou cod de activare contul de utilizator . La deschidere a programului, observ ca am baza de date doar până la martie 2019 :shock: :shock: ... Am verificat in folderul salvări _ bd, am un zip din 18.11.2020, de la data salvării bazei de date, doar ca nu inteleg de ce nu am baza de date până la 18.11.2020.. si este doar până la martie 2019... ce mai pot face??? Va rog mult sa ma ajutati......

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Pierdere parțială baza de date

#2 Mesaj de balazse »

Imposibil. Daca ai procedat asa cum a fost mentionat pe blog (https://www.sagasoftware.ro/?p=1036), daca salvarea de baza de date la salvare a continut date din perioada 2020, atunci si la restaurare aceleasi date ar trebui sa contina.
Nu cumva ai restaurat baza de date din alta unitate? Sau ai doua unitati in program si ai intrat intr-una in care era o arhiva mai veche si nu ai intrat in unitatea cu datele curente?

mihaim500
Mesaje: 2
Membru din: Vin Dec 12, 2014 4:00 pm

Re: Pierdere parțială baza de date

#3 Mesaj de mihaim500 »

chiar asa am facut.... ma ajutati cu un nr de tel , poate imi rezolvati problema?

stroer1948
Mesaje: 628
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Pierdere parțială baza de date

#4 Mesaj de stroer1948 »

Ceea ce ne zici, pare imposibil. Baza de date, inseamna fisierele acelea din folderele 001, 002, 003 etc. Se poate pierde baza de date, daca sa zicem nu se copiaza toate fisierele, sau nu ai sufcient spatiu pe stick. Dar, atentie, daca nu sunt copiate absolut toate fisierele, ar trebui sa nu functioneze deloc (eroare fisiere lipsa).
Este imposibil sa copiati pe stick, doar pana la o anumita data. Deci, ori copiati tot si atunci este baza de date completa si identica cu cea originala, ori copiati partial si atunci baza de date nu va va functiona deloc.
Probabil ca ati facut altceva...
Ce intelegeti prin am baza de date pana la martie 2019? Adica aveti introduse date (in intari, iesiri, casa, banca etc) doar pana la martie 2019 ?
Sau in fereastra restaurare (ca in poza de mai jos) va apar arhive doar pana la martie 2019 ?
Imagine

Scrie răspuns