impozit profit/ venit

Mesaj
Autor
neagum61
Mesaje: 4
Membru din: Mie Mar 18, 2015 11:18 pm

impozit profit/ venit

#1 Mesaj de neagum61 »

Societatea a trecut la plata impozit venit microintreprindere, la data de 01.01.2018, iar in trim IV, a depasit CA de 1 milion euro, trecand din nou la impozit pe profit.
In anul 2019, a fost platitoare de impozit pe profit, iar la sf. anului a inregistrat o CA mai mica de 1 milion euro.
In acest caz se mai poate opta pentru trecerea la plata impozitului micro?
In saga trebuie sa bifez din nou microintreprindere la configurare societati?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: impozit profit/ venit

#2 Mesaj de paturcai »

Trecere de la microintreprindere la impozit pe profit:
„Dacă în cursul unui an fiscal o microîntreprindere realizează venituri mai mari de 1.000.000 euro, aceasta datorează impozit pe profit, începând cu trimestrul în care s-a depășit această limită. Limita fiscală (...) se verifică pe baza veniturilor înregistrate cumulat de la începutul anului fiscal”

Trecere de la impozit pe profit la microintreprindere:
Cred ca ati depasit un pic termenul. Incercati sa depuneti D700 online. S-or fi prelungit termenele si online.
"Persoanele juridice române plătitoare de impozit pe profit comunică organelor fiscale competente aplicarea sistemului de impunere pe veniturile microîntreprinderilor, până la data de 31 martie inclusiv a anului pentru care se plătește impozitul pe veniturile microîntreprinderilor”
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

paund852
Mesaje: 616
Membru din: Joi Feb 11, 2010 12:00 am

Re: impozit profit/ venit

#3 Mesaj de paund852 »

societate platitoare de impozit pe profit prin obtiune capital social 45000 ron nr.salariati 30 .in luna aprilie societatea a facut concediere colectiva salariatii mergand in somaj ,in luna mai societatea mai are 2 salariati cu cate 2 ore/zi,un salariat cu 4 ore /luna si 3 salariati suspendati pentru concediu crestere copil ,societatea trebuie sa treaca la impozit microintreprindere si cu ce data ?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: impozit profit/ venit

#4 Mesaj de paturcai »

Din nefericire va pastrati statutul de platitor de impozit pe profit tot anul si abia anul urmator puteti opta pentru impozit microintreprinderi.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

paund852
Mesaje: 616
Membru din: Joi Feb 11, 2010 12:00 am

Re: impozit profit/ venit

#5 Mesaj de paund852 »

deci contractele suspendate nu se iau in calcul? incepand cu anul 2021 obligatoriu trece la impozit micro?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: impozit profit/ venit

#6 Mesaj de paturcai »

Contractele de munca nu sunt o conditie pentru a fi microintreprindere, ci o conditie pentru aplicarea unui procent diferit asupra veniturilor.
Definitia microintreprinderii:
ART. 47 - Definiția microîntreprinderii
(1) În sensul prezentului titlu, o microîntreprindere este o persoană juridică română care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:
d) capitalul social al acesteia este deţinut de persoane, altele decât statul şi unităţile administrativ-teritoriale;
e) nu se află în dizolvare, urmată de lichidare, înregistrată în registrul comerţului sau la instanţele judecătoreşti, potrivit legii.
ART. 51 - Cotele de impozitare
(1) Cotele de impozitare pe veniturile microîntreprinderilor sunt:
a) 1% pentru microîntreprinderile care au unul sau mai mulţi salariaţi;
c) 3%, pentru microîntreprinderile care nu au salariaţi.
(2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), pentru persoanele juridice române nouînfiinţate, care au cel puţin un salariat şi sunt constituite pe o durată mai mare de 48 de luni, iar acţionarii/asociaţii lor nu au deţinut titluri de participare la alte persoane juridice, cota de impozitare este 1% pentru primele 24 de luni de la data înregistrării persoanei juridice române, potrivit legii. Cota de impozitare se aplică până la sfârşitul trimestrului în care se încheie perioada de 24 de luni. Prevederile prezentului alineat se aplică dacă, în cadrul unei perioade de 48 de luni de la data înregistrării, microîntreprinderea nu se află în următoarele situaţii:
- lichidarea voluntară prin hotărârea adunării generale, potrivit legii;
- dizolvarea fără lichidare, potrivit legii;
- inactivitate temporară, potrivit legii;
- declararea pe propria răspundere a nedesfăşurării de activităţi la sediul social/sediile secundare, potrivit legii;
- majorarea capitalului social prin aporturi efectuate, potrivit legii, de noi acţionari/asociaţi;
- acţionarii/asociaţii săi vând/cesionează/schimbă titlurile de participare deţinute.
Condiţia privitoare la salariat se consideră îndeplinită dacă angajarea se efectuează în termen de 60 de zile inclusiv de la data înregistrării persoanei juridice respective.

(3) În cazul în care persoana juridică română nou-înfiinţată nu mai are niciun salariat în primele 24 de luni, aceasta aplică prevederile alin. (1) începând cu trimestrul în care s-a efectuat modificarea. Pentru persoana juridică cu un singur salariat, al cărui raport de muncă încetează, condiţia prevăzută la alin. (2) se consideră îndeplinită dacă în cursul trimestrului respectiv este angajat un nou salariat.
(4) În sensul prezentului articol, prin salariat se înţelege persoana angajată cu contract individual de muncă cu normă întreagă, potrivit Legii nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată, cu modificările şi completările ulterioare. Condiţia se consideră îndeplinită şi în cazul microîntreprinderilor care:
a) au persoane angajate cu contract individual de muncă cu timp parţial dacă fracţiunile de normă prevăzute în acestea, însumate, reprezintă echivalentul unei norme întregi;

NOTA: contractele de munca suspendate nu se iau in calcul (cum ar putea ceva ce nu exista sa fie luat in calcul?) Daca un mijloc de transport in comun este suspendat, mai putem circula cu el?
Salariatul cu contract suspendat NU EXISTA in acea perioada.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

paund852
Mesaje: 616
Membru din: Joi Feb 11, 2010 12:00 am

Re: impozit profit/ venit

#7 Mesaj de paund852 »

m am referit la art 48 alin 3.1 unde trebuiesc indeplinite doua conditii pentru a fi platitor de impozit pe profit capital 45000 ron si minim 2 salariati

paund852
Mesaje: 616
Membru din: Joi Feb 11, 2010 12:00 am

Re: impozit profit/ venit

#8 Mesaj de paund852 »

societate platitoare de profit prin optiune conform art.48 alin.3.1 are capital peste 45000 si 2 salariati incepand cu 01.12.2020 ramane cu un salariat cu 8 ore pe zi si 2 salariati cu cate 4 ore pe zi se considera indeplinita conditia cu minim 2 salariati pentru a ramane platitor impozit profit?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: impozit profit/ venit

#9 Mesaj de paturcai »

Art. 47
(3 1) Prin exceptie de la prevederile art. 47 alin. (1), microintreprinderile care au subscris un capital social de cel putin 45.000 lei si au cel putin 2 salariati pot opta, o singura data, sa aplice prevederile titlului II incepand cu trimestrul in care aceste conditii sunt indeplinite cumulativ, optiunea fiind definitiva. In cazul in care aceste conditii nu sunt respectate, persoana juridica aplica prevederile prezentului titlu incepand cu anul fiscal urmator celui in care capitalul social este redus sub valoarea de 45.000 lei si/sau numarul salariatilor scade sub 2, daca sunt indeplinite conditiile prevazute la art. 47 alin. (1). In cazul in care, in perioada in care persoana juridica aplica prevederile titlului II, numarul de salariati variaza in cursul anului, in sensul scaderii sub 2, conditia trebuie reindeplinita in termen de 60 de zile, termen care se prelungeste si in anul fiscal urmator.
Art. 51 ne da definitia salariatului:
(4)In sensul prezentului titlu, prin salariat se intelege persoana angajata cu contract individual de munca cu norma intreaga, potrivit Legii nr. 53/2003 - Codul muncii, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare.
Prin interpretarea acestui articol trebuie sa aveti 16 ore/zi (pentru 2 salariati) minim
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

badoia818
Mesaje: 3
Membru din: Lun Iul 18, 2016 7:24 pm

Re: impozit profit/ venit

#10 Mesaj de badoia818 »

Buna ziua,

Daca in trimestrul IV al anului 2020 se depaseste plafonul de 1.000.000 € si si face trecerea la impozit pe profit, se mai poate trece din nou la impozit micro in trimestrul I 2021, in conditiile in care nu se depaseste milionul de euro la cursul de la 31.12.2020?
Exista o perioada impusa de timp in care trebuie aplicat impozitul pe profit dupa modificarea vectorului?

Multumesc.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: impozit profit/ venit

#11 Mesaj de paturcai »

Art. 47, cod fiscal:
(1) În sensul prezentului titlu, o microîntreprindere este o persoană juridică română care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:
a) abrogat
b) abrogat
c) a realizat venituri care nu au depăşit echivalentul în lei a 1.000.000 euro. Cursul de schimb pentru determinarea echivalentului în euro este cel valabil la închiderea exerciţiului financiar în care s-au înregistrat veniturile;

Trecerea de la regimul de microintreprindere la impozit pe profit se face daca in cursul unui an o microintreprindere realizeaza venituri mai mari decat 1.000.000 euro, datoreaza impozit pe profit incepand cu trimestrul in care s-a depasit aceasta limita. Cursul de schimb la care se converteste plafonul in lei este cel de la finalul anului. Pentru anul 2020, cursul de schimb este cel publicat in 31.12.2019, respectiv 4,7793 lei/eur prin urmare plafonul este: 4.779.300 lei. Pentru a marca aceasta schimbare, firmele vor depune la ANAF declaratiile 010 sau 700, in termen de 15 zile de la la sfarsitul lunii in care s-a depasit plafonul.

Trecerea de la impozit pe profit la microintreprindere se face daca firmele platitoare de impozit pe profit aplica impozitul pe veniturile microintrepriderilor incepand cu anul urmator celui in care indeplinesc conditiile de microintreprindere. Schimbarea regimului se face prin depunerea la ANAF a declaratiei 010 sau 700 pana in 31 martie inclusiv a anului pentru care se plătește impozitul pe veniturile microîntreprinderilor.

In cazul de mai sus:
- nu puteti fi in trimestrul IV platitor de impozit pe profit si din Ianuarie va intoarceti la microintreprindere;
- pentru tot anul urmator veti mentine impunerea ca impozit pe profit si daca la 31 decembrie N+1 sunteti sub plafon, veti alege ca la 01 ianuarie N+2 sa deveniti impus cu impozit pe microintreprinderi.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: impozit profit/ venit

#12 Mesaj de tomac »

1. Da, poate.
2. Începând cu trimestrul în care depășește.

@paturcai
Ba poate reveni în ianuarie 2021 dacă în decembrie la 31/12 are o venituri ce compun baza de impunere pentru micro sunt 1.000.000 EUR la cursul de la 31/12/2020.
Verificarea în anul 2020 se face la cursul de la 31/12/2019.
De exemplu are la decembrie 4.800.000 lei bază de impunere - e clar că trece la profit pentru că depășește 1.000.000 EUR calculat la 4.773 lei/EUR curs la 31/12/2020. Așa că plătește impozit pe profit pe trimestrul IV 2020. Dar dacă am un curs de 4,891 lei la 31/12/2020, în ianuarie 2021 deja respectă criteriile de la art.47 - adică are sub 1.000.000 EUR calculați la cursul din 31/12/2020 așa că trece iar la micro de la 1 ianuarie.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: impozit profit/ venit

#13 Mesaj de paturcai »

Exista situatii despre care spui, dar nu cred ca depasea cu 2 lei limita celor 1 milion de EUR (vorbim de trimestrul IV care are 3 luni)
Probabilitatea de a nu mai avea activitate 3 luni (desi a depasit pragul la sfarsitul lui septembrie) este putin probabila.
Dar sunt cazuri in care realitatea te poate pune in situatii "delicate".
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: impozit profit/ venit

#14 Mesaj de tomac »

Hai să mai citim o dată :)
Nu spune că a depășit în septembrie.
badoia818 scrie: Mie Noi 25, 2020 3:52 pm Daca in trimestrul IV al anului 2020 se depaseste plafonul de 1.000.000 € si si face trecerea la impozit pe profit, se mai poate trece din nou la impozit micro in trimestrul I 2021, in conditiile in care nu se depaseste milionul de euro la cursul de la 31.12.2020?
Adică oricând în trimestrul IV. Posibil chiar în decembrie. Și astfel de cazuri deși sunt rare există și sunt posibile.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: impozit profit/ venit

#15 Mesaj de paturcai »

Exact asta spun si eu
Ce-ar fi sa depseasca cu 1 leu
:)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns