completati denumirile produselor/serviciilor din rapoartele fiscale, pentru efectuarea importului

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
niculaea
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

completati denumirile produselor/serviciilor din rapoartele fiscale, pentru efectuarea importului

#1 Mesaj de niculaea »

Buna seara!

La importul rapoartelor Z apare mesajul "Completati denumirile produselor/serviciilor din rapoartele fiscale, pentru efectuarea importului".
Pana acum am mai facut acest lucru fara a avea vreo problema.
Varianta de program este 524 actualizata.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat!
Va multumesc mult.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: completati denumirile produselor/serviciilor din rapoartele fiscale, pentru efectuarea importului

#2 Mesaj de paturcai »

Probabil ca firma la care faceti importul nu "stie"
Adica la firmele la care faceti importul deja SAGA tine minte, dar la o firma noua la care nu ati mai aplicat aceeasi procedura, SAGA va invita sa faceti primul pas.
Faceti-l!
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

ababeit
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: completati denumirile produselor/serviciilor din rapoartele fiscale, pentru efectuarea importului

#3 Mesaj de ababeit »

Buna seara. Intampin aceeasi problema ca cea a userului care a deschis topicul.
Pentru firma in cauza import fisierele din casele de marcat de la inceputul anului, deci nu este ceva nou, si toate informatiile necesare sunt completate.
Pentru una dintre casele de marcat primesc mesajul "Completati denumirile produselor/serviciilor din rapoartele fiscale, pentru efectuarea importului", iar pentru cea de-a doua primesc mesajul "Alegeti conturile produselor/serviciilor din rapoartele fiscale".
Apreciez o mana de ajutor! Multumesc. :)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: completati denumirile produselor/serviciilor din rapoartele fiscale, pentru efectuarea importului

#4 Mesaj de balazse »

Ar trebui sa procedezi asa cum este mentionat in mesaj, adica sa treci o denumire de produs/seriviciu care sa apara si la iesiri dupa import, deoarece programul nu are de unde sa stie ce ai vandut (ex: marfa, servicii, etc.).
Referitor la cont, la fel ar trebui sa treci un 707 (sau un analitic) sau 704.
La primul import trebuiesc completate aceste detalii, iar pe viitor vor fi recunoscute automat.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: completati denumirile produselor/serviciilor din rapoartele fiscale, pentru efectuarea importului

#5 Mesaj de paturcai »

Problema este ca tocmai de acest lucru se plang cei care au descris problema: SAGA nu tine minte pentru viitor. Asa sustin ei.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: completati denumirile produselor/serviciilor din rapoartele fiscale, pentru efectuarea importului

#6 Mesaj de balazse »

Imi cer scuze, am inteles eu gresit. :oops:
In acest caz, doar cei de la Saga pot oferii solutii.
Ar fi bine sa aflam si noi solutiile oferite.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: completati denumirile produselor/serviciilor din rapoartele fiscale, pentru efectuarea importului

#7 Mesaj de tomac »

Ba ține minte. Doar în măsura în care se importă din casă de marcat nouă sau a existat o problemă cu baza de date în care se memorează acele setări, se cere re-completarea lor.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: completati denumirile produselor/serviciilor din rapoartele fiscale, pentru efectuarea importului

#8 Mesaj de paturcai »

Nu vad nicio problema
Stiu ca SAGA tine minte
Probabil ca s-a panicat de teama ca in viitor va pati la fel.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns