dobanzi si penalitati anaf

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
cristeae
Mesaje: 795
Membru din: Mar Feb 27, 2007 12:00 am

dobanzi si penalitati anaf

#1 Mesaj de cristeae »

Buna ziua, in oct.2020 am cerut rambursare tva si nu am mai platit taxele la salarii. In urma controului s-a aprobat rambursarea si in fisa mi-au comensat taxele la salarii dar mi-au calculat dobanzi si penalitati din oct.
Este corect sa-mi calculeze dobanzi si penalitati ? suma nu este mare, este vorba de principiu si pe viitor sa stiu.
Multumesc.

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: dobanzi si penalitati anaf

#2 Mesaj de pomparaus »

Daca compensarea s-a facut la o data ulterioara termenului scadent pt.taxe salarii, da, iti calculeaza : Anaf = principii ?!!!!

cristeae
Mesaje: 795
Membru din: Mar Feb 27, 2007 12:00 am

Re: dobanzi si penalitati anaf

#3 Mesaj de cristeae »

In momentul cand am cerut rambursare anaf avea sa-mi dea bani,eu nu am platit taxele deci aveam sa le dau bani.
De ce nu au facut compensarea fara dob.si penalitati sau de ce nu au restituit banii de la tva imediat apoi sa vina in control sa vada daca am dreptate sau nu. Ar trebui sa le cerem si noi dobanzi de la data cererii pana la data rambursarii.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: dobanzi si penalitati anaf

#4 Mesaj de pinteae »

In cazul tau, data de la care poate fi compensata TVA aprobata la rambursare (aferenta lunii octombrie), cu obligatii fiscale neachitate, este data de 25.11.2020. Obligatiile fiscale scadente la data, sau anterior datei de 25.11.2020, se sting prin compensare cu TVA la data de 25.11, iar obligatiile scadente dupa data de 25.11.2020 se vor stinge la data scedentei acestora. Daca TVA aprobata la rambursare a fost suficienta pentru acoperirea celorlalte obligatii fiscale, nu ar fi trebuit sa se calculeze accesorii. Daca este asa, depune o adresa prin care sa soliciti anularea accesoriilor.
Eugen Pintea

cristeae
Mesaje: 795
Membru din: Mar Feb 27, 2007 12:00 am

Re: dobanzi si penalitati anaf

#5 Mesaj de cristeae »

Multumesc, asa este eu nu am mai platit taxele incepand cu 25.11.2020, pana la data cererii rambursarii de tva nu am aveam nici o datorie, fisa era O. O sa fac adresa sa vedem ce raspuns voi primi.
Multumesc.

Scrie răspuns