Inregistrare factura servicii UK

Mesaj
Autor
uriana275
Mesaje: 2
Membru din: Lun Oct 15, 2018 9:40 am

Inregistrare factura servicii UK

#1 Mesaj de uriana275 »

Buna seara,
Am o factura de servicii din uk aferenta lunii martie 2021, am creat un tert nou dar nu stiu ce sa selectez la tip document ca ea sa fie contabilizata corect. Daca e in afara ue acum nu trebuie sa platesc tva aferent? Asta nu inseamna si ca ar trebui sa o vad undeva distinct in d300? Multumesc de ajutor!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Inregistrare factura servicii UK

#2 Mesaj de balazse »

La tara ai ales "GB - Marea Britanie" si nu "GB - Marea Britanie - UE", corect?
Ïnregistrarea il faci la "intrari-valuta".
De ce ar trebui sa platesti TVA aferent?

uriana275
Mesaje: 2
Membru din: Lun Oct 15, 2018 9:40 am

Re: Inregistrare factura servicii UK

#3 Mesaj de uriana275 »

si ce aleg la tip ? taxare inversa? sau simplu factura?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Inregistrare factura servicii UK

#4 Mesaj de balazse »

Ai achizitie intracomunitara pentru care s-ar aplica taxare inversa?

heresteanuc413
Mesaje: 20
Membru din: Joi Ian 30, 2020 8:04 am

Re: Inregistrare factura servicii UK

#5 Mesaj de heresteanuc413 »

Aplicati taxare inversa si pentru UK. Diferenta o fac declaratiile. Daca sunteti platitor de tva veti completa in D300 rd 7 si D394 cartus F.
Daca nu sunteti platitor de TVA, veti depune D301, veti achita TVA-ul, fara a depune D390, pt ca UK nu mai este in UE.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Inregistrare factura servicii UK

#6 Mesaj de balazse »

Pentru HeresteanuC413
De ce s-ar aplica taxare inversa pentru UK (martie 2021)?
De ce ar trebui sa apara in D.394 la cartusul F, precum de ce ar trebui depus D.301?

heresteanuc413
Mesaje: 20
Membru din: Joi Ian 30, 2020 8:04 am

Re: Inregistrare factura servicii UK

#7 Mesaj de heresteanuc413 »

(7) Serviciile prevăzute la art. 278 alin. (2) din Codul fiscal, prestate de prestatori stabiliți în România către beneficiari persoane impozabile care sunt stabiliți în afara Uniunii Europene sau, după caz, prestate de prestatori stabiliți în afara Uniunii Europene către beneficiari persoane impozabile care sunt stabiliți pe teritoriul României, urmează aceleași reguli ca și serviciile intracomunitare în ceea ce privește determinarea locului prestării și celelalte obligații impuse de prezentul titlu, dar nu implică obligații referitoare la declararea în declarația recapitulativă, conform prevederilor art. 325 din Codul fiscal, indiferent dacă sunt taxabile sau dacă beneficiază de scutire de taxă, și nici obligații referitoare la înregistrarea în scopuri de TVA specifice serviciilor intracomunitare prevăzute la art. 316 și 317 din Codul fiscal.

heresteanuc413
Mesaje: 20
Membru din: Joi Ian 30, 2020 8:04 am

Re: Inregistrare factura servicii UK

#8 Mesaj de heresteanuc413 »

Daca firma este platitoare de TVA , nu va plati TVA-ul efectiv.
Daca firma este neplatitoare de TVA, atunci va depune D301 si va plati TVA-ul.

TVA-ul se plasteste acolo unde are sediul beneficiarul. Regula generala B2B

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Inregistrare factura servicii UK

#9 Mesaj de balazse »

Ceea ce ai citat se refera doar la modul de stabilire a locului prestarii, dar nu inseamna ca si trebuie inregistrat la fel.
Poate te ajuta cele postate aici:
https://www.sagasoft.ro//forum/viewtopi ... =1&t=48683
https://www.sagasoft.ro//forum/viewtopi ... =1&t=47967

heresteanuc413
Mesaje: 20
Membru din: Joi Ian 30, 2020 8:04 am

Re: Inregistrare factura servicii UK

#10 Mesaj de heresteanuc413 »

De inregistrat in SAGA se inregistreaza la Intrari Valuta si se alege tipul E. Pentru care se face taxare inversa si se duce acolo unde trebuie in Decont si Decl 394. Asta daca vorbim de platitor de tva.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Inregistrare factura servicii UK

#11 Mesaj de balazse »

Pentru HeresteanuC413
Ca sa alegi "E" ar trebui sa fie incadrate la artl.278 (4) sau 278 (7), dar nu ii precis ca se incadreaza.

Pentru UrianA275
Despre ce fel de servicii discutam?

heresteanuc413
Mesaje: 20
Membru din: Joi Ian 30, 2020 8:04 am

Re: Inregistrare factura servicii UK

#12 Mesaj de heresteanuc413 »

Pt balaszse:
Ati avut situatii de facturi de servivii non UE? Eu am constant. Si platesc TVA prin taxare inversa. Cei de la Saga mi-au spus sa aleg E. Asa am facut si sumele se duc fix acolo unde trebuie, toate achizitiile de servicii cu taxare inversa in rd 7 si cele UE in 7.1.
Totodata diferenta dintre rd 7 si 7.1 o duce in cartusul F al declaratiei 394.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Inregistrare factura servicii UK

#13 Mesaj de balazse »

Eu personal nu, dar la o firma a exista si mai exista periodic (de aceea sunt nelamurit).
Conform art.297 alin (3) se mentioneaza ca se aplica taxare inversa sunt cele de la art. 307 alin. (2) - (6), art. 313 alin. (10) sau art. 331.
Din cate am inteles eu, si este posibil sa fi inteles gresit, daca serviciul se face in UK, atunci nu aplic taxare inversa.
La o adica daca trimit un echipament de masura la reparat in UK, ei imi emit o factura fara TVA si atunci ar trebui sa il inregistrez cu taxare inversa (eu nu vad unde s-ar incadra pentru a aplica aceasta optiune)?

heresteanuc413
Mesaje: 20
Membru din: Joi Ian 30, 2020 8:04 am

Re: Inregistrare factura servicii UK

#14 Mesaj de heresteanuc413 »

Daca serviciile achizitionate au locul prestarii in Romania, se face taxare inversa si pentru tarile extracomunitare. Pentru cei platitori de tva.
Pt cei neplatitori se va plati tva-ul prin D301
Cititi normele metodologice :

(7) Serviciile prevăzute la art. 278 alin. (2) din Codul fiscal, prestate de prestatori stabiliți în România către beneficiari persoane impozabile care sunt stabiliți în afara Uniunii Europene sau, după caz, prestate de prestatori stabiliți în afara Uniunii Europene către beneficiari persoane impozabile care sunt stabiliți pe teritoriul României, urmează aceleași reguli ca și serviciile intracomunitare în ceea ce privește determinarea locului prestării și celelalte obligații impuse de prezentul titlu, dar nu implică obligații referitoare la declararea în declarația recapitulativă, conform prevederilor art. 325 din Codul fiscal, indiferent dacă sunt taxabile sau dacă beneficiază de scutire de taxă, și nici obligații referitoare la înregistrarea în scopuri de TVA specifice serviciilor intracomunitare prevăzute la art. 316 și 317 din Codul fiscal.

bodeac993
Mesaje: 4
Membru din: Mar Feb 09, 2016 11:51 am

Re: Inregistrare factura servicii UK

#15 Mesaj de bodeac993 »

Buna ziua,
Daca imi permiteti sa folosesc acest topic pentru o intrebare asemanatoare, legata tot de o factura servicii UK, dar de data aceasta este vorba de servicii prestate unei firme din UK.

Inainte de Brexit aceasta era declarata in D300 la randurile 3 (Livrări de bunuri sau prestări de servicii pentru care locul livrării/locul prestării este în afara României (în UE sau în
afara UE), precum şi livrări intracomunitare de bunuri, scutite conform art. 294 alin.(2) lit.b) şi c) din Codul fiscal, din care:) si 3.1 (Prestări de servicii intracomunitare care nu beneficiază de scutire in statul membru in care taxa este datorată).
Imi puteti spune va rog unde trebuie declarata acum in D300?

Mentionez ca sunt PFA la norma de venit, platitor de TVA.

Multumesc!

Scrie răspuns