copiere firma pe alt calculator

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
scortarum819
Mesaje: 591
Membru din: Sâm Apr 11, 2009 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

copiere firma pe alt calculator

#1 Mesaj de scortarum819 »

Am lucrat la o firma pe un calculator pe care am o versiune gratuita Saga. Acum as vrea sa mut aceasta firma pe calculatorul pe care lucrez in mod curent, unde am toate actualizarile. Este vreuo modalitate de a prelua toate datele pentru firma respectiva pe calculatorul unde am licenta ? Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24126
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: copiere firma pe alt calculator

#2 Mesaj de balazse »

Creezi firma pe calculatorul unde ai abonament si faci o restaurare, dupa care rulezi inca o data ultima actualizare.

scortarum819
Mesaje: 591
Membru din: Sâm Apr 11, 2009 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: copiere firma pe alt calculator

#3 Mesaj de scortarum819 »

poti detalia un pic, te rog ? Dupa ce creez firma pecalculatorul curent, merg la restaurare si aleg zip-ul copiat in prealabil de pe primul calculator ? Si cum aleg sa-mi preia datele pe firma nou creata, ca sa nu-mi copieze peste alta firma ? Nu ma prea pricep la chestii de astea :oops:

Merci anticipat de ajutor

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24126
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: copiere firma pe alt calculator

#4 Mesaj de balazse »

Ex:
- calculatorul fara abonament este pc.1
- calcutatorul cu abonament este pc.2

Faci o salvare de baza de date pe pc.1 pe o disheta sau pen drive (usb).
Mergi pe pc.2 si creezi noua firma la "configurare societati" -> "adaug" -> introduci numele, cif (fara RO, daca are) si NRC -> "salvez".
Mergi la "preluare date contabile" -> alegi luna "ianuarie" si la an "2011" (nu are importanta oricum nici luna si anul selectat, deoarece se va face restaurare) -> apesi pe "validez".
Mergi la "administrare" -> "intretinere bd" -> "restaurare" -> "restaurare din alta locatie" si alegi fisierul cu extensia "zip" pe care l-ai salvat de pe pc.1. -> "selectez" -> dupa care raspunzi afirmativ la ambele intrebari.
Important la restaurare este sa fii in unitate in care trebuie (acest lucru il vezi intotdeauna pe bara principala langa "Saga.C.3.xxx").
Daca se face restaurare la o firma unde deja exista data, dar se doreste restaurarea cu noi informatii eu de obicei mai dau o salvare inainte de restaurare (asta asa pentru siguaranta).
Daca ceva nu ai inteles sa scrii.

scortarum819
Mesaje: 591
Membru din: Sâm Apr 11, 2009 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: copiere firma pe alt calculator

#5 Mesaj de scortarum819 »

Mare Domn ...
saptamana viitoare voi incerca, sper sa mearga, mercic

scortarum819
Mesaje: 591
Membru din: Sâm Apr 11, 2009 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: copiere firma pe alt calculator

#6 Mesaj de scortarum819 »

a mers, multumesc !

petree659
Mesaje: 48
Membru din: Sâm Mar 19, 2016 11:46 am

Re: copiere firma pe alt calculator

#7 Mesaj de petree659 »

Buna seara, va rog sa ma ajutati in urmatoarea speță: mi a fost virusat serverul, am baza de date salvata extern pe un stick.Am achizitionat un pc nou , am instalat Saga.Ca sa introduc ce am salvat trebuie sa introduc firma,sa pun ultimul zip ul salvat la restaurare si tot asa.pt fiecare firma? Sau pt ca mai am o salvare cu toate firmele dar mai veche, o folosesc si doar bag ultimul zip corespunzator fiecărei firme.Sper ca m am facut inteleasa,mulțumesc

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: copiere firma pe alt calculator

#8 Mesaj de septimiuv »

Ai folderul Saga C.3.0 copiat pe undeva? Dacă da, pune serverul pe noul calculator, reinstalează programul gratuit și restaurează în fiecare firmă ultima bază de date.

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: copiere firma pe alt calculator

#9 Mesaj de stroescud »

Pe PC nou nu o sa-ti mai functioneze licenta, la primul update.
Pentru a evita trebuie sa comunici la SAGA schimbarea PC.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24126
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: copiere firma pe alt calculator

#10 Mesaj de balazse »

Despre mutare pe alt calculator poate ajuta cele postate pe blog:
https://www.sagasoftware.ro/?p=1036

petree659
Mesaje: 48
Membru din: Sâm Mar 19, 2016 11:46 am

Re: copiere firma pe alt calculator

#11 Mesaj de petree659 »

Din pacate nu am salvat folder Saga, ci am facut de la intretinere baza de date, cu salvarea datelor in alta locatie respectiv pe stick Am sunat la Saga i a spus it -lui pasii de urmat, insa cand intru la restaurare ultimele zip uri cu salvari imi spune arhiva zip nu este valida. Am sunat iar la Saga si mi au zis ca trebuie mutata arhiva mai aproape respectiv in C sau D.A încercat si asa It -ul si tot imi zice ca nu e valida.Imi cer scuze ca folosesc teemenii mentionati dar nu ma pricep si spun pe" limba mea".Totuși mai am vreo sansa sa folosesc ultimele salvări ,pentru ca asa imi lipseste 1 an si jumătate. Va mulțumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24126
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: copiere firma pe alt calculator

#12 Mesaj de balazse »

Sa zicem ca folderul Saga este astfel: "C:\SAGA C.3.0"; ai creat un folder "C:\REST", in care ai copiat salvarile de baza de date si la "restaurare din alta localtie..." a aparut mesaul ca nu este valida?

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: copiere firma pe alt calculator

#13 Mesaj de stroescud »

IT-st are dreptate. Stick troznit din cauza de manipulare gresita.
Mai ales la introdus si la scos, direct din PC, el este sub tensiune, ramane incarcat si cand l-ai
bagat din nou, kaputt!

petree659
Mesaje: 48
Membru din: Sâm Mar 19, 2016 11:46 am

Re: copiere firma pe alt calculator

#14 Mesaj de petree659 »

Buna ziua, va mulțumesc tuturor pentru sfaturile date.Am trimis baza de date salvata la Saga si din pacate ultimele salvari nu se pot deschide.
Asa ca voi baga manual ultima balanta,dar nu e analitică. Firma platitoare de tva la incasare.Din sold furnizor nu stiu care e tva la incasare si care nu.Exista vreo corelatie între decont tva informații privind tva neexigibila A A1 si B B1 cu declaratia 394? Mulțumesc anticipat

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24126
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: copiere firma pe alt calculator

#15 Mesaj de balazse »

Din jurnal de vanzari/cumparari trebuie sa iti dai seama care sunt facturile in sold cu TVA la incasare, vezi coloana neexigibila.

Scrie răspuns