stornare factura furnizori gestiune cantitativ valorica

Mesaj
Autor
niculcea
Mesaje: 219
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

stornare factura furnizori gestiune cantitativ valorica

#1 Mesaj de niculcea »

Buna seara,
In luna mai am inregistrat 5 avize si le-am asociat cu o factura emisa in mai.
Acum vreau sa stornez factura din mai si sa inregistrez in iunie 5 facturi (valoarea totala a acestora e acceasi cu factura din mai) si sa le asociez cu cele 5 avize.
Va rog sa ma ajutati cu inregistrarile.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: stornare factura furnizori gestiune cantitativ valorica

#2 Mesaj de paturcai »

Nu inteleg de ce sa asociati la o factura de stonare avizele care au fost asociate prima data pe plus?

Daca la inceputul perioadei ati intocmit aviz de expediere - cu care ati trimis marfa la client - SAGA a facut 418 = 70X cu plus si la emiterea/asocierea avizului facturii s-a facut 4111 = 418, la reintoarcerea (stornarea) unor produse ce nevoie mai aveti de aviz?

Sa fiu mai clar:
1. Se trimite marfa catre un client pe baza de aviz de expediere 418 = 707, descarcarea gestiunii 607 = 371
2. Dupa 2 zile acest aviz se factureaza emitandu-se factura de vanzare 4111 = 418
3. O parte din marfuri se refuza de client dupa 30 de zile si stornez partial din factura emisa (emisa la punctul 2) minus 4111 = minus 707
4. In momentul in care factura de stornare este emisa, apare o valoare (marfa care se "pipaie") care trebuie introdusa si in depozit (minus 607 = minus 371)
5. Pe baza facturii de stornare gestiunea mea (371) a "crescut" cu produsele primite inapoi.
Ce nevoie ar mai fi de avizul de expediere?

IN cazul de mai sus, faceti astfel:
1. Stornati factura emisa in luna MAI
2. Emiteti facturi cantitativ-valorice FARA SA MAI ASOCIATI avize; daca doriti sa asociati avize, trebuie sa le emiteti din nou (trebuiesc facute alte avize)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

niculcea
Mesaje: 219
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: stornare factura furnizori gestiune cantitativ valorica

#3 Mesaj de niculcea »

e vorba de avize de marfa de la furnizori. pot sa fac stornarea facturii din mai si sa fac facturi cu iunie fara sa mai asociez avize? am incercat diverse variante...dar nu stiu care ar fi cea corecta.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: stornare factura furnizori gestiune cantitativ valorica

#4 Mesaj de paturcai »

Daca ati primit avizele de la furnizori, inregistrati intai avizele si le asociati cu factura primita
Daca nu aveti avize de la furnizori, inregistrati cantitativ-valoric factura

Exprimarea dvs. induce in eroare: cum puteti dvs. sa stornati (ca beneficiar/cumparator/client) o factura pe care numai vazatorul/Furnizorul o intocmeste?
Inregistrati factura de stornare primita
Inregistrati (daca nu aveti avize) factura primita direct cantitativ-valoric
Varianta corecta se bazeaza pe documente:
- aveti avize? inregistrati avize si apoi factura pe care o asociati acelor avize
- nu aveti avize? inregistrati doar factura
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns