Cort evenimente

Mesaj
Autor
kulina
Mesaje: 12
Membru din: Joi Dec 03, 2015 2:41 pm

Cort evenimente

#1 Mesaj de kulina »

Buna ziua!Am rugamintea de a ma ajuta cu o speta. Firma la care lucrez a achizitionat un cort de evenimente. Acesta este inchiriat si montat pe terenul unui client timp de 5-6 luni (mai -septembrie / octombrie) pe an timp de 3 ani. Facturez chirie lunara dar am si o factura de garantie in valoarea chiriei pe 1 luna.
Intrebarile sunt urmatoarele:
1. chiria o inregistrez pe 704 sau 706?
2. garantia o inregistrez pe 2678? am facturat-o cu TVA, este corect?
3. inregistrarea in contabilitate a cortului o fac pe imobilizari pe ct 212? Conform Catalogul privind clasificarea și duratele normale de funcționare a mijloacelor fixe il pot incadra la 1.5.12. Construcţii uşoare pentru afaceri, comerţ, depozitare (barăci, magazii, şoproane, etc.) 8-12 ani?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Cort evenimente

#2 Mesaj de paturcai »

1. Nu este vorba de chirie, ci este vorba de un serviciu; daca ii spuneti chirie nu puteti factura decat fara TVA acea "chirie" (conform Codului fiscal inchirierile sunt scutite de TVA)
2. Garantia, chiar este o garantie si chiar se inregistreaza in contul 1673, fara TVA
3. Inregistrarea cortului se face ca activ fix, iar daca definitia pe care o gasiti in Catalogul Mijloacelor (activelor) fixe nu este indestulatoare, la fiecare final de codificare exista un cod universal pentru grupa respectiva care suna cam asa: alte produse neregasite in cadrul grupei..... (alegeti acest cod in IMOBILIZARI in SAGA)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

kulina
Mesaje: 12
Membru din: Joi Dec 03, 2015 2:41 pm

Re: Cort evenimente

#3 Mesaj de kulina »

Buna ziua! Va multumesc mult pentru ajutor! Va doresc o zi frumoasa!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Cort evenimente

#4 Mesaj de balazse »

Pentru PaturcaI
Daca depune cerere la finante poate factura cu TVA, nu?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Cort evenimente

#5 Mesaj de paturcai »

Daca depunere NOTIFIARE la ANAF ca doreste sa puna TVA la chirie, DA, poate factura cu TVA.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns