Raport gestiune

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
petrical
Mesaje: 1
Membru din: Mie Apr 21, 2021 10:00 am

Raport gestiune

#1 Mesaj de petrical »

Am un saga Ps si un SC cu 4 gestiuni (2 magazine)
Cind scot raportul de gestiune la vânzări marfa mi i se adaugă tva încă odată. Nu înțeleg de ce?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Raport gestiune

#2 Mesaj de balazse »

In primul rand, Saga PS nu este pentru SC, ci pentru partida simpla (PFA, II, IF).
Cum ai create cele 4 gestiuni si ce evidenta ai, global-valoric sau cantitativ-valoric?
Daca ai evidenta cantitati-valoric, pentru ce iti mai trebuie evidenta la pret de vanzare, precum pentru ce este nevoie de raport de gestiune?

bobocc793
Mesaje: 10
Membru din: Mar Iul 13, 2021 5:00 pm

Re: Raport gestiune

#3 Mesaj de bobocc793 »

Buna ziua. Pentru ind comert cu amănuntul nu reusesc sa inteleg de ce dupa introducere casa - raport z- in modulul casa, banca- nu se calculează si descărcarea de gestiune.
Ce nu opereze corect?

bobocc793
Mesaje: 10
Membru din: Mar Iul 13, 2021 5:00 pm

Re: Raport gestiune

#4 Mesaj de bobocc793 »

Buna ziua. Pentru ind comert cu amănuntul nu reusesc sa inteleg de ce dupa introducere casa - raport z- in modulul casa, banca- nu se calculează si descărcarea de gestiune.
Ce nu opereze corect?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Raport gestiune

#5 Mesaj de balazse »

Vanzarile se inregistreaza la "iesiri".
De altfel, vanzarea este una, incasare este altceva.

smadeah
Mesaje: 1
Membru din: Joi Ian 07, 2021 6:48 pm

Re: Raport gestiune

#6 Mesaj de smadeah »

Buna ziua,
Folosesc SAGA PS ,varianta integrata ,contabilitate+stocuri si ma confrunt cu urmatoarea problema
-in cazul unui II,folosesc gestiunea cantitativ valorica deoarece este singura varianta disponibila,acest lucru ma ajuta deaoarece am nevoie sa fac receptia facturilor,dar cand introduc raporturile z la iesiri acestea nu mi se preia in raportul de gestiune si nici nu mi se scad din valoarea stocurilor.
Va rog sa ma ajutati ce varianta ar trebui sa folosesc astfel incat sa am o evidenta a stocului de marfa corecta?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Raport gestiune

#7 Mesaj de balazse »

Daca lucrezi cantitativ-valoric, si lucrezi pe articole, nu prea vad cum de nu se scade din stoc ceea ce vinzi. Ai verificar fisa pentru articolul in cazua (la "fise articole")?

Scrie răspuns