Tva la export deduc/nu deduc?

Mesaj
Autor
burgheleae
Mesaje: 24
Membru din: Mie Apr 17, 2013 9:20 am

Tva la export deduc/nu deduc?

#1 Mesaj de burgheleae »

Buna ziua! Cum procedati cand aveti o factura de iesire produs finit pt export( tara non ue)? Alegeti sa deduceti Tva, sau nu? Valoare este mai mica de 500 euro, iar pe factura am inclus produs si transport. Cei de la transport ma pun sa aleg.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 21955
Membru din: Joi Iun 19, 2008 11:00 pm
Localitate: Satu Mare

Re: Tva la export deduc/nu deduc?

#2 Mesaj de balazse »

Deci faci un export, pentru un produs (in cazul tau un produs finit). Ce legatura are exportul cu deducerea de TVA (de unde ai deduce TVA)?

burgheleae
Mesaje: 24
Membru din: Mie Apr 17, 2013 9:20 am

Re: Tva la export deduc/nu deduc?

#3 Mesaj de burgheleae »

Scuze nu am specificat ce contine factura. Am 2 pozitii pe factura: 1 produs si 2 transport si ambalare. Cei de la vama cer sa completez formular daca deduc sau nu tva. De la 1 iulie mi s-a spus ca trebuie sa aleg daca deduc sau nu.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 21955
Membru din: Joi Iun 19, 2008 11:00 pm
Localitate: Satu Mare

Re: Tva la export deduc/nu deduc?

#4 Mesaj de balazse »

Daca deduci sau nu TVA din ce/de unde?

burgheleae
Mesaje: 24
Membru din: Mie Apr 17, 2013 9:20 am

Re: Tva la export deduc/nu deduc?

#5 Mesaj de burgheleae »

Mesaj primit de la curier: "Conform noilor reglementari vamale incepand cu data de 01.07.2021 , privind formalitatile de export,pentru coletele cu valoare declarata de maxim 1000 de euro, avem rugamintea sa ne precizati daca in urma transportului firma dumneavoastra va deduce T.V.A-ul. Daca T.V.A-ul se deduce, se va intocmi declaratie vamala de export.
Daca T.V.A-UL nu se deduce, transportul va pleca pe o forma simplificata de vama, nu se va intocmi DVE."
Poate totusi cineva a mai avut speta aceasta si ma poate lamuri cum sa procedez.

burgheleae
Mesaje: 24
Membru din: Mie Apr 17, 2013 9:20 am

Re: Tva la export deduc/nu deduc?

#6 Mesaj de burgheleae »

Am mers pe varianta deducere Tva, dupa ce am reusit sa vorbesc la asistenta contribuabili. Cei de la asistenta au zis sa optez pentru varianta in care primesc DVE. Pana la urma este operatiune scutita de TVA cu drept de deducere. Cei de la vama fac trimitere la art Art.146 AL. ( 1) a Directivei 2006/112/CE, iar codul fiscal art 294, AL. 1. Poate mai are cineva speta de genul acesta, care te ravasete. Cred ca este putin exagerat acest formular cerut de curier. A fost o provocare.

Scrie răspuns