decizie impunere 2017

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
cristeae
Mesaje: 795
Membru din: Mar Feb 27, 2007 12:00 am

Re: decizie impunere 2017

#16 Mesaj de cristeae »

Eu in 2017 nu am declarat in d 100 dividende, dna de la anaf a zis ca datorez sanatate pentru estimat venituri din activitati independente (nu am despus declaratia estimativa) am depus doar declaratia unica in 2018 pentru veniturile realizate in 2017 si am platit la venitul realizat.

pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: decizie impunere 2017

#17 Mesaj de pomparaus »

Sa faci contestatie.

cristeae
Mesaje: 795
Membru din: Mar Feb 27, 2007 12:00 am

Re: decizie impunere 2017

#18 Mesaj de cristeae »

Multumesc,o sa fac o adresa oficiala, dar vreau sa spun ca la sectorul 2 Anaf-Avrig nu poti discuta, ar merita o reclamatie sa invete sa discute cu oamenii.
Sanatate, o sa va spun ce am rezolvat.

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: decizie impunere 2017

#19 Mesaj de nasteaf »

Sunt sigura ca @roncovf stie exact si corect despre Decizia de impunere la care faceti referire. Si clientii mei care au ridicat dividende in anul 2017, bineinteles dupa data de 01.02.2017, au primit acum fiecare Decizia de impunere anuala pt.stabilirea contributiei de asigurari de sanatate pe anul 2017, exact cum s-a discutat mai sus.Nici eu nu sunt de acord bineinteles, am verificat , dar unde-i lege nu-i tocmeala!!! Cititi Ordinul 1701/2018 pentru aprobarea Procedurii de stabilire şi de regularizare a contribuţiei de asigurări sociale de sănătate şi a contribuţiei de asigurări sociale datorate de persoanele fizice, precum şi a formularului 631 ''Decizie de impunere anuală pentru stabilirea contribuţiei de asigurări sociale de sănătate şi a contribuţiei de asigurări sociale'', respectiv ANEXA nr. 1:PROCEDURA de stabilire şi de regularizare a contribuţiei de asigurări sociale de sănătate şi a contribuţiei de asigurări sociale datorate de persoanele fizice, si va veti lamuri!

oprea 226
Mesaje: 40
Membru din: Joi Apr 30, 2009 12:00 am

Re: decizie impunere 2017

#20 Mesaj de oprea 226 »

cristeae scrie: Mie Oct 13, 2021 5:18 pm Multumesc,o sa fac o adresa oficiala, dar vreau sa spun ca la sectorul 2 Anaf-Avrig nu poti discuta, ar merita o reclamatie sa invete sa discute cu oamenii.
Sanatate, o sa va spun ce am rezolvat.
ati facut constestatie ? s-a rezolvat ceva ?

petcue650
Mesaje: 78
Membru din: Mar Ian 17, 2012 11:42 am

Re: decizie impunere 2017

#21 Mesaj de petcue650 »

referitor la decizii de impunere CASS pentru anul 2017 , din arhica codului fiscal de pe pagina ANAF eu inteleg ca nu exista obligatia de plata a acestui CASS in situatia in care beneficiarul dividentelor era la momentul respecti salariat , pensionar confor art.155 alin(1). sau gresesc ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: decizie impunere 2017

#22 Mesaj de balazse »

Pentru PetcuE650
Vezi cele postate pe blog (sa faci o cautare dupa "dividende"):
https://www.sagasoftware.ro/nceput-de-an-2017/
De altfel, ai citit din arhiva Codul Fiscal pe anul 2017 art.155?
ART. 155 - Categorii de venituri supuse contribuțiilor de asigurări sociale de sănătate
(1) Contribuabilii/Plătitorii de venit la sistemul de asigurări sociale de sănătate, prevăzuți la art. 153 , datorează, după caz, contribuții de asigurări sociale de sănătate pentru următoarele categorii de venituri:
...
f) venituri din investiții, definite conform art. 91;
======================================
ART. 91 - Definirea veniturilor din investiții
Veniturile din investiții cuprind:
a) venituri din dividende;
Later edit:
ART. 176 - Baza de calcul al contribuției de asigurări sociale de sănătate datorate de persoanele fizice care realizează venituri din investiții
...
(7) Persoanele care realizează venituri din investiții nu datorează contribuție de asigurări sociale de sănătate pentru aceste venituri, dacă realizează venituri de natura celor menționate la art. 155 alin. (1) lit. a) - d), g), i) - l).
======================================
ART. 155 - Categorii de venituri supuse contribuțiilor de asigurări sociale de sănătate
(1) Contribuabilii/Plătitorii de venit la sistemul de asigurări sociale de sănătate, prevăzuți la art. 153 , datorează, după caz, contribuții de asigurări sociale de sănătate pentru următoarele categorii de venituri:
a) venituri din salarii sau asimilate salariilor, definite conform art. 76 ;
b) venituri din pensii, definite conform art. 99 ;
c) venituri din activități independente, definite conform art. 67 ;
d) venituri din asocierea cu o persoană juridică, contribuabil potrivit titlurilor II, III sau Legii nr. 170/2016, pentru care sunt aplicabile prevederile art. 125;
...
g) venituri din activități agricole, silvicultură și piscicultură, definite conform art. 103;
...
i) indemnizații de șomaj;
j) indemnizații pentru creșterea copilului;
k) ajutorul social acordat potrivit Legii nr. 416/2001, cu modificările și completările ulterioare;
l) indemnizații pentru incapacitate temporară de muncă drept urmare a unui accident de muncă sau unei boli profesionale.

petcue650
Mesaje: 78
Membru din: Mar Ian 17, 2012 11:42 am

Re: decizie impunere 2017

#23 Mesaj de petcue650 »

nu asta am spus si eu ? daca persoana care a realizat venituri din investitii era la momentul realizarii acestui venit salariat, pensionar , eu consider ca nu datoreaza acest CASS.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: decizie impunere 2017

#24 Mesaj de balazse »

Pentru PetcuE650
Initial am gasit doar prima parte, de unde reiesea ca trebuie sa plateasca, si ulterior am gasit "exceptia", dar avand in vedere ca am postat deja prima parte am venit cu adaugarea de "later edit".

cristeae
Mesaje: 795
Membru din: Mar Feb 27, 2007 12:00 am

Re: decizie impunere 2017

#25 Mesaj de cristeae »

Buna ziua, am depus adresa catre anaf sector 2 Avrig si adresa catre anaf sector 2 Roseti , am atasat copii de pe declaratiile unice si copii de pe chit.cu care am platit, inca nu am primit nici un raspuns.
Azi am listat de pe spv obligatii de plata si decizia de impunere 631 pe care am primit-o cu suma de plata de 304 ron acum apare cu suma de 293 ron (decizia are acelas numar si aceeasi data).
Eu nu am declarat si nici nu am ridicat dividende in 2017.
Va multumesc tuturor.

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: decizie impunere 2017

#26 Mesaj de roncovf »

Astia de la Finante functioneaza asa:
‘Intră badea Ion intr-un bar:
-O bere la halbă, vă rog!
-20 lei.
-Păi pe tabla de la ușă scrie 10 lei berea!
-10 pentru bere și 10 să acoperim miliardul furat din bugetul țării!
-Bine, bine, ia de aici!
Barmanul ia 20 de lei și-i dă rest inapoi 10 lei lu’ nea Ion, spunandu-i:
-Nu mai avem bere la halbă!”

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: decizie impunere 2017

#27 Mesaj de tomac »

Bun, bun de tot ăsta :)
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns