Factura intrare marfa neinregistrata

Mesaj
Autor
stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Factura intrare marfa neinregistrata

#1 Mesaj de stroer1948 »

Pe 15.09 avem o factura de vanzare marfa, marfa care nu se regaseste in stocul scriptic.
Factura de intrare cu marfa respectiva se identifica, abia dupa depunerea declaratiilor.
Cum ar fi cel mai simplu sa remediez aceasta situatie?
Daca inregistrez factura de intrare cu 01.10, iar la data document pun 15.09, intrarea in stoc se face cu 01.10.
Sa merg pe operatii speciale si sa adaug marfa respectiva in septembrie si sa o scot in octombrie tot prin op. speciale ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Factura intrare marfa neinregistrata

#2 Mesaj de balazse »

Cum ai vandut ce nu ai avut?
De ce nu ai emis factura de avans?

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Factura intrare marfa neinregistrata

#3 Mesaj de stroer1948 »

Nu are sens raspunsul tau. Cred ca am explicat destul de clar. Am avut marfa, am avut factura de la intrare de la furnizor, doar ca dintr-o anumita eroare, factura respectiva de intrare, nu a mai ajuns la conta si nu a fost inregistrata la timp.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Factura intrare marfa neinregistrata

#4 Mesaj de balazse »

Eu nu am raspuns, ci am intrebat (din intrebari, era clar ca nu am inteles corect ceea ce ai postat, doar din completare "data document" nu mi-a reiesit exact situatia).
De altfel, nu ai mentionat ca factura furnizor a fost emisa pe 15.09.2021 (ci doar de vanzare) si dintr-o eroare nu a ajuns la contabilitate (pe 01.10.2021, in loc de 15.09.2021, asa cum a fost emisa factura de la furnizor), ci doar in a doua postare.
Scuze, dar marfa vine cu un aviz sau o factura, iar cand intra in unitate atunci daca nu ai niciuna dintre cele documente, atunci soliciti o copie (pe care il primesti in mod normal in 1-2 zile, chiar daca astepti mai mult pentru original, desi conform Codului Fiscal o factura scanata si primita prin e-mail deja reprezinta o factura electronica si este in totalitate in regula) si il inregistrezi cu data corecta.
Solutii de rezolvare ar fi:
- sa inregistrezi acum factura cu data de 15.09.2021;
- pe data de 15.09.2021 sa inregistrezi o intrare pe baza de aviz (astfel ti se incarca stocul prin 408), iar avizul (in sistem) il asociezi cu factura (astfel se inchide 408).

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: Factura intrare marfa neinregistrata

#5 Mesaj de roncovf »

Eu tot sunt curios cum a reusit sa inregistreze in SAGA o vanzare de marfa care nu avea intrare. Că dacă lucrezi pe Nedefinit...

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Factura intrare marfa neinregistrata

#6 Mesaj de stroer1948 »

@roncovf Tu lucrezi ca acum 40 de ani, la C.A.P. ?
Eu sunt economist, nu sunt buticar, vanzator sau numarator de ambalaje. Eu nu sunt in "unitate" nici cand intra marfa, nici cand iese, nici cand vine factura, nici cand vine avizul si chiar daca as fi, tot nu e treaba mea.
Eu primesc sacosa de acte, documente, facturi si in urma operarii lor, constat ca la data de X se vinde marfa pentru care nu exista intrare. Normal ca nu pot sa validez factura, dar o valizez totusi provizoriu pe nedefinit, ca trebuie sa depun declaratiile.
Normal ca o cer si eu mai departe si normal ca o primesc.... dupa 2 luni.

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: Factura intrare marfa neinregistrata

#7 Mesaj de roncovf »

Deci ești un operator de date.

Scrie răspuns